E enjte, 04.06.2020, 09:37 AM (GMT+1)

Kulturë

Gjirokastra latine

Qendra historike e Gjirokastrës së UNESCO-s dhe Pazari karakteristik vazhdojnë të fshehin një sërë surprizash në lidhje me vlerat historike dhe arkitektonike që mbartin. Në Konferencën Ndërkombëtare për Zonën...

Vangjush Furxhi, kritiku postum

Për të thoshin se ishte njeri i mirë dhe i drejtë. Kjo është ndjesia që të krijohet edhe kur sheh filmat ku ka luajtur, apo fotografitë, ku shquhet një buzëqeshje e pastër. Por sot, pas 7 vjetësh “zbulohet” se ç’ka thënë ai për të tjerët...

Ndue Ukaj: Letërsia e Gjergj Fishtës

I pari shkrimtar shqiptar i propozuar për çmim Nobel, prozator, poet, përkthyes, "Militant i letërsisë shqipe" - i vlerësuar nga Lasgush Poradeci, për të marrë epitetin e meritum. "Poet kombëtar i shqiptarëve...

Abas Ermenji: Naim Frashëri

Në Dhjetorin që vjen, mbushen plot pesëdhjetë vjet qëkur fytyrë e Naimit u-ftoh mbi letrat e shqipes, si flakë e bardhë e një qiriri. Qoftë mister qoftë dëshirë e veçantë që Perëndeshat e Parnasit kanë për miqtë...

Traboini: Më fal, Bilal Xhaferri!

Për të bërë pendesën, persekutuesit mëkatarë të Bilal Xhaferrit nuk është e nevojshme të kërkojnë të hapen dosje... Madje edhe pse spiunimi i tij është bërë krejt i hapur dhe dënimi një lloj linçimi publik, askush nuk i tha shkrimtarit...

Mujo Buçpapaj: E veçanta e poezisë së Gjekë Marinajt

Gjekë Marinaj është një poet universal ku dijenia e jetës dhe artit japin bashkë pamjen më të përkyer të krijimtarisë. Ai po sfidon emrat më të mëdhenj të poezisë bashkëkohore amerikane duke tronditur formalitetin...

Nder i Kombit për Vath Koreshin

Vath Koreshi, një nga personazhet më të rëndësishëm të letërsisë shqipe, është nderuar nga Presidenti i Republikës, Bamir Topi, me urdhrin "Nderi i Kombit" pas vdekjes. Ceremonia e dorëzimit të këtij urdhri...

Yjet që shkëlqyen pas vdekjes

Të jesh aktor dhe të ndërrosh jetë i ri në moshë në Hollivud nuk është ndonjë çudi e madhe. Historitë e yjeve që u shuan shpejt janë të shumta dhe nuk janë aspak të rralla në vendin që të ofron një jetë marramendëse...

Ferit Ramadani: Ukshin Hoti - Enciklopedia e peripetive!

Është natyrë e ndërlikuar vepra e Ukshin Hotit e titulluar ”Filozofia politike e çështjes shqiptare’, botuar në Tiranë 1995! Edhe vlerësimi për të, edhe mbështetja rreth zgjidhjes së drejtë të po kësaj teme të zhvilluar në përcaktimin...

Llemadeo: Alien

Ti eja pranë dhe na shiko
O udhëtarë i gjithë  yjësive,
Nëpër gjithë dritërat që përshkon
nga thellësi e pafundësive...

Paul Tedeschini: Si linden ballonat “Mongolfier”

Ka qene nji anderr e vjeter e njeriut te shkeputet nga toka, ti kundravehet forces terheqese te tokes e cila e mban ne toke. Qyshe ne shekujt e pare Mb.Kr. jane ba perpjekjet e para ne Kine qe te shkeputet nga toka diçka...

Suzana Kuqi: Shëtitje me qenin...

Koha është shumë e bukur dhe unë marr qenin e dal. Jo se nuk do të dilja po të ishte e keqe, veç të mos bjerë shi, shiun nuk e ka aspak qejf qeni im. Koha është e bukur dhe e ngrohtë , është korrik, shikoj plazhin të mbushur...

Shaban Cakolli: Dy albume të reja të Demir Krasniqit

Në jubileun e 40-vjetorit të këngës dhe krijimtarisë muzikore,këngëtari,krijuesi, pedagogudhe kompozitori i lindur në Malësinë e Gollakut-Demir Krasniqi,para ca ditësh publikoi dy albume të reja me këngë autoriale...

Skënderbeu ynë në shpirtin kroat

Çmimi i parë nga kroati Antun Augustinçiç, ishte një befasi për opinionin publik dhe qeveritarët e asaj kohe, organizatorët e konkursit ndërkombëtar për monumentin e Skënderbeut që u shpall me rastin e 25-vjetorit të Pavarësisë...

Kolevica: Si i njoha tre gjigandët e kulturës shqiptare

Mitrush Kuteli, Eqerem Çabej dhe Vedat Kokona janë tre figura që u flasin brezave edhe pas vdekjes". Kështu tregon arkitekti dhe poeti i njohur shqiptar Petraq Kolevica i cili rrëfen mbresat e tij nga takimet me tre gjigandët...

Begzad Baliu: Makreshi i Poshtëm

Të nderuar bashkëfshatarë, Rreth 560 vjet më parë, një banor i këtij fshati, borxhli i dubrovnikasit në qytetin e Novo Berdës, Mihail Llukareviqit, bëhet shkas që të shënohet emri i vendlindjes sonë në radhorin e librit të tij në...

Anton Gojçaj: Rikonstruksion letrar i realiteteve historike

Për nga fryma stilore teknikat e shkrimit të përdorura në roman janë realiste dhe surrealiste, një gërshetim i tyre, pra, që pasurohet edhe me elemente të botës së përrallës. Kufijtë midis ëndrrës dhe realitetit, historisë dhe...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora