E marte, 31.03.2020, 06:27 PM (GMT+1)

Kulturë

Ç’po bëhet me artin tonë popullor?!

Në vendin e quajtur “ Mbaskollate” aty ku Valbona merr me vete përroin e “ Çeremit”, burimi i të cilit, niste nga Markofça, bjeshka e pishave dhe e rudinave me bare e lule të shumëllojshme. Në grykëderdhjen e atij përroi, në...

Institucionet fetare shqiptare dhe Holokausti

Famullia e Kishës Katolike e Tiranës ishte famullia me e rëndësishme e Shqipërisë, për faktin se ishte pjesë e institucioneve qeveritare, parlamentare, juridike, diplomatike, kulturore, ekonomike, financiare, shoqërore etj., që privilegjon...

“Sherbelo”, Historia e një kënge që na u mohua

Krejt natyrshën, një zë i qetë, por që është i fortë në muzikën shqiptare, i mirënjohuri Zef Çoba thotë: “Këtë këngë e kam kompozuar unë dhe teksti është i professor Fadil Krajës.”
Për ne që i njohim shumë mirë të dy emrat...

Lulebora

Rruga e kenges shkodrane eshte e vjeter, madheshtore, ku te terheq nje force mahnitese, aq sa kur futesh ne kete tempull, nuk mund te dalesh, sepse e ndien veten ne nje bote te magjishme, te mbushur me dashuri per jeten e njerezit...

Jonida Maliqi: Do më shikoni ndryshe në pranverë…

Jonida Maliqi, këngëtarja 24 vjeçare e cila nuk le asnjë festival në vend pa marrë pjesë ka vendosur që të shfaqet para publikut edhe në një pozicion tjetër: atë të prezantueses. Cdo të dielë ajo do të jetë përkrah Gjergj Lekës...

Papavrami: Nuk vij gratis në Shqipëri

Një koncert që do të ketë ngjyrë tjetër nga të tjerët. Janë pikërisht kujtimet që i bashkëngjiten interpretimit të Tedi Papavramit në skenën shqiptare. Ka mbërritur vetëm dje në Tiranë dhe shprehet për emocionet e bashkëpunimit...

Tiziano, rosso relativo

Artistët e Rilindjes italiane janë si futbollistët brazilianë. Nuk thërriten me mbiemër, por vetëm me emrin e pagëzimit: Raffaello, Michelangelo, Giorgione, Tiziano, Veronese e kështu me radhë. Ashtu si mjeshtrit brazilianë- Pele, Jair...

Skandalozi Balthus dhe lolitat e tij

Sot, ndonjë prokuror i zellshëm, përpara kuadrit të vitit 1934 “Leksione kitare”, me siguri do të kishte hapur një hetim postum për autorin e saj, kontin Balthazar Klossowski de Rola, një nga piktorët më të rëndësishëm të shekullit...

Vdes Aktori Hollivudian, Heath Ledger

Mbyll jeten vetem ne moshen 28 vjecare, aktori i suksesshem Hollivudian, Heath Ledger. Ne krah te Jake Gyllenhall, u prezantua ne 2005 me filmin "Brokeback Mountain". Suksesi ishte i pallogaritshmem. Fitimi arriti ne miliona...

Martesat më të shkurtra të historisë

Shumë yje të "showbiz"-it nuk arrijnë të festojnë as përvjetorin e parë të jetës bashkëshortore dhe formula "deri sa vdekja të mos na ndajë", duket gjithnjë e më shumë një sjellje anakronike. Po të vëresh edhe përhapjen e ceremonive...

Xhek Nikolson: Më mirë unë se një pikturë e Van Gogut

Është një burrë shtatvogël që nuk i jep shumë rëndësi pamjes së jashtme. E megjithatë, kur heq syzet e errëta dhe ngul sytë mefistofelikë mbi bashkëbiseduesin, Xhek Nikolson, aktori shtatëdhjetëvjeçar - gjenial e...

Kur historiani bizantin Efremi shkruante për shqiptarët

Historiani bizantin Efremi, që ka jetuar në fundin e shekullit XIII, është krijuesi i një kronike në formën e një eposi me 10392 vargje. Tema e kronikës nis me periudhën e Jul Qezarit e mbaron me rimarrjen e Kostandinopojës nga...

Nertila Koka - Ju rrefej dashurite e jetes sime

Bionde, me një rini të përjetshme  skalitur në fizik dhe pamje janë imazhet më të fundit që ajo ka përcjellë tek publiku shqiptar. Në performancën e saj të fundit shqiptare specialistët dhe publiku e vlerësoi për ëmbëlsinë, joshjen dhe...

Gladiatort Zbulohen skulpturat gjigande të Janaq Paços

Këta dy burra me vështrim të përjetshëm, kërcënues, sy më sy, kanë qenë në një skutë të harresës prej dhjetëra vitesh. Janë të lartë 3.5 metra. Skulptori i mirënjohur, Janaq Paço derdhi mbi ta frymëzimin e tij. Ishte ende koha e...

Trebeshina, “disidenti” i kryqezuar

“Disidentet e rreme”! Flitet e perflitet prej dekadash per qarkullimin e nje morie emrash disidente ne letrat shqipe. Vargun e kryeson padyshim Kasem Trebeshina. Jo me kot! “Promemoria” e tij per ish-diktatorin Enver Hoxha, ku...

Artemisa dhe Apoloni presin biletën për në "shtëpi"

Në Muzeun Arkeologjik të Butrintit po bëhet çdo përgatitje për të pritur dy "banorët" e munguar të kësaj shtëpie arkeologjike. Lajmi se fundi i janarit do të shënojë edhe fundin e qëndrimit të shtatoreve të Artemisës dhe Apolonit...

Poni - Ju rrëfej të vërtetat e jetës sime private

Asnjëherë nuk ka preferuar të flasë për jetën private, apo më tej akoma të komentojë ato ç’ka janë shkruar rreth saj. Impenjimet e shumta në fushën e muzikës dhe koncertet, si mënyra më e mirë për të qenë pranë fansave e kanë bërë...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese