E marte, 07.04.2020, 11:02 PM (GMT+1)

Kulturë

Ceshtja Heath Ledger

Ne rastet kur ndodh humbja e dikujt qe le pas miliona, nuk kemi te bejme vetem me dhimbjen e njeriut, por nje nga ceshtjet apo problemet qe vijne pas, eshte dhe trashegimia.

Olta Boka, 3 x 16

Fillesat e para i pati në “Korin e engjëjve” me Suzana Turkun, përgjatë viteve 2000-2003 dhe në qershor 2004 tek spektakli “Gjeniu i vogël”. Përgatitet tashmë për në Eurosong, që do të zhvillohet në Beograd. Kush është Olta Boka...

“Ditët e Zamputtit me Gjergj Fishtën dhe Ndre Mjedën”

Vdekja fillon aty ku mbaron puna. Filloje në mëngjes me entuziazmin e një të riu dhe mbaroje në mbrëmje me mençurinë e një plaku". Me këtë moto, Injac Zamputti punoi deri në fund të jetës së tij. Bashkëkohësi i Ernest Koliqit...

Cikel humoristik

Në kufi ishte një doganier i vjetër. Një ditë aty kalon me një makinë një djalë i ri. Doganierit iu duk i dyshimtë dhe e ndaloi. E pyeti se çfarë kishte në makinë dhe i riu i tha se kishte pleh kimik për lulet. Doganieri nuk e besoi dhe...

Kruja e bekuar....

Në fokus të shpalosjes së qyteteve shqiptare, historisë dhe vlerave të tyre këtë herë kemi zgjedhur pikërisht qytetin e Krujës pasi, me rastin e 540- vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, në Muzeun...

Ana Oxa: Shqiptarja kokëfortë e Sanremos

Ana Hoxha, bija dhe nëna e Qazimit, nuk ka reshtur kurrë së kërkuari emocionalisht të mbështetet në rrënjët e saj. Me siguri artistja e famshme me origjinë shqiptare atje ka gjetur forcën për të krijuar imazhin e saj të sofistikuar...

Biondja që na rikthen në vitet ‘50

Kushedi se cilën ka pasur në mendje Arthur Miller, kur me penën e tij gdhendi personazhin e Ketrin në dramën “Pamje nga ura”: një vajzë e hijshme rreth të 17-ave, me flokë të zi dhe tipare të errëta. Në shfaqjen e Albert Mingës, Ketrin...

Kozeta Zylo: Requiem për Lazër Radin

Ne kujtim te Lazer Radit, Intelektualit prej Prizreni, te burgosur, internuar, me gruan dhe femijet e mrekullueshem, per 50 vjet me radhe nga diktatura komuniste. Ne kujtim te nje eruditi te vertete, njohes i shkelqyer i disa gjuheve, mbaruar...

Dy kosovarë drejt tapetit të Oscar-it

Ai, një ish-i panjohur, do të pushtonte befas ekranet dhe shtypin me rolin e tij në filmin “Eduart”. E që nga ky moment Eshref Durmishi do të kthehej në personazhin më të shumëpërfolur. Por ne kemi shkuar përtej asaj famës që i solli...

Interviste me Frederik Ndocin

Kënga, sipas tij, është gjuha më e veçantë, më superiore, gjuha më e bukur që i bashkon të gjithë popujt në magjinë e dashurisë, mirësisë, paqes dhe përparimit. Kënga shuan luftërat, qetëson shpirtin, të bën me krahë, të magjeps...

Adrian Gaxha perfaqeson Maqedonine ne Eurovizion

Për herë të parë në historinë e shtetit të Maqedonisë po ndodh që një shqiptar do ta prezantojë këtë vend në këngën e Eurovizionit 2008. Është ky këngëtari shqiptar nga Maqedonia Ardian Gaxha, i cili është pjesë e ekipit prej 3...

Mirush Kabashi: Sokrati bashkudhtari im i përjeshtshëm

Është një nga shfaqjet e cila u ngjit në skenë teatrore në vitin 1997. Pasi ka shëtitur në shumë teatro brenda dhe jashtë vendit dhe është kurorëzuar me shumë vlerësime dhe çmime monodrama “Apologjia e vërtetë e Sokratit” mbërrin...

Pierre-Pandeli Simsia: Çanta e panjohur!

Ai hyri në metro' mes njerëzve të shumtë që lëviznin në drejtime të  ndryshme. Shpejtoi hapat, duke zbritur shkallët që të çonin në katin e tretë të  nëndheshëm.Ajri i ngrohtë dhe i lagësht i asaj mbrëmje korriku përzierë me  erën e...

Rihanna - Cfare duhet te dine fansat e saj

19 vjecarja eshte njehkohesisht, e suksesshme dhe shume e bukur. Ajo vazhdon te "rrembeje" njerin cmim pas tjetrit. Ndaj dhe fansat e saj, duhet patjeter te dine 10 pikat e saj. Rihanna eshte ende solo.Sic flitet se fundi, Rihanna...

"Ethet", triumfon Kejsi Tola

Kejsi Tola është fituese e edicionit të katërt të "Etheve", që kësaj radhe u njësuan me emrin e një televizioni të madh si "Top Channel", duke u renditur si një ndër spektaklet më të arrira në fushën e teknologjisë televizive. Kjo u vu re dhe mbrëmë...

Shekulli i pianistit te pare shqiptar

Memuaret kane copeza te vertetash, qe, nese nuk shkruhen, mund edhe te “varrosen” e te shkojne bashke me jeten njerezore. Shumekush shkruan per rrjedhen e jetes se tij, sic edhe i pari pianist shqiptar, Tonin Guraziu, ka lene ne doreshkrime...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese