E merkure, 01.04.2020, 03:01 PM (GMT+1)

Kulturë

Monro, mes politikës e spiunazhit

Ai korrik i mallkuar i vitit 1962 po shoqërohej me një të nxehtë mbytës. E mbyllur në shtëpinë e saj në Brentwood, Merilin nuk e kishte marrë ende veten nga trauma për dhunën e marrë gjatë pritës në apartamentin "Cal-Neva Lodge" në...

Rumani, mësuesi godet me plumba gome nxënësin e prapë

Një mësues në Rumani është në telashe, pasi qëlloi një nxënës me plumba gome se nuk po rrinte urtë. Jane Ilie, 58-vjeçar që jep mësim në lëndën e matematikës në shkollën e mesme “CFR” në Craiova, kontenë Dol, është pezulluar...

Vasillaq Vangjeli: Me disa nga rolet mia qesh edhe vetë

Jeta e tij është e mbushur me tipa e komente artistike jetësore nga më të arrirat. Ka qenë ndër artistët më të rëndësishëm të Estradës së Tiranës duke luajtur pothuaj në të gjitha premierat. Ka interpretuar për 45 vjet në skenë...

Është koha për Festivalin Folklorik të Gjirokastrës

Shpallja e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008 është oguri më i mirë edhe për organizimin e Festivalit Folklorik Kombëtar të Shqiptarëve po në këtë vit. Tashmë të gjithë e pranojnë, kudo, në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Mal të...

Intervistë me skulptorin dhe pedagogun Fatos Kola

Skulptorin dhe pedagogun Fatos Kola e gjetëm në klasë-atelierin e Skulpturës së Materialeve të Përziera, bashkë me studentët e tij. Ishin të lodhur nga puna e rëndë e fundsemestrit, pasi këta studentë të vitit të fundit, do të...

Festohet sot 60-vjetori i lindjes se aktorit Vasillaq Vangjeli

Sa herë që flasim për Estradën e Tiranës, menjëherë na bien ndërmend emra të shquar të humorit, të cilët në vite kanë krijuar profilin e tyre, të cilin e kanë identifikuar me atë ët institucionit ku punuan e krijuan për dekada të tëra. Mes...

Shkatërrohet kisha e Gjon Pagëzorit

Kisha e Gjon Pagëzorit, një monument i rrallë i shek. XIII-XIV, i rizbuluar një vit më parë në fshatin Derven në zonën e Krujës, është shkatërruar në një pjesë të mirë të elementëve të tij...

Gretës i vjedhin këngën

Është shndërruar tashmë në një yll të vërtet të muzikës shqiptare. Sukseset e saj janë të njëpasnjëshme. Kjo, falë talentit të saj dhe punës intensive, të cilët janë përcaktuesit e një karriere të gjatë në këtë fushë. Është mësuar...

Rexhep Çeliku: Me mustaqe më pëlqeu dhe Enver Hoxha

Të vendosur një shtëpi të re, të dy së bashku Rexhep dhe Qelidhona Çeliku, të urojnë mirëseardhjen dhe kënaqësinë për të bashkëbiseduar, ndërkohë që veten e tyre nuk e quajnë të rinj në lidhjen bashkëshortore, por të më shumë se...

Keze (Kozeta) Zylo: Eja!

Si një flutur kraheshkruar fluturoj rreth teje, Papritur ndaloj mbi gjoksin tënd, Digjem flakë e tëra nga puthjet e tua, Në dridhjet e zërit, shikimi tënd më çmend...

Pierre-Pandeli Simsia: ... Pas festimit të Shën Valentinit!

Ai hapi derën e apartamentit të tij dhe hyri brenda me ngadalë, ashtu siç hynte çdo ditë, fytyrëqeshur, kur shihte të ëmën t'i dilte përpara. Edhe nëse ndjehej i lodhur kur kthehej në shtëpi, përpara nënës së tij shtirrej...

Eliza Dushku, një kukull vrasëse

Shpesh e quajnë kukull. Pamja e ëmbël, gropëzat që formohen në faqe teksa qesh... Madje ka edhe kukulla të krijuara sipas imazhit të saj. Por parë rolet që luan, Eliza Dushku është një kukull "gjakatare". Filma me vampirë, me vrasje...

Diellza Kolgeci behet shkrimtare

Eshte nje nga ikonat e bukurise kosovare. Nje vajze e re, qe me ambicien e pashoq, ka zgjedhur qe t'i beje te gjitha, aq sa edhe per vete ate eshte e veshtire qe te numeroje fushat ku ka eksperimentuar deri me tash. Diellza Kolgeci...

Piktura murale, pengu i Guri Madhit

Në qershor të vitit 2008 bëhen 20 vite nga vdekja e piktorit të shquar Guri Madhi. Unë intervistova të birin Pandin, për të zbuluar disa gjera që ndoshta nuk janë thënë apo që mund të jenë harruar për këtë pikor, sa modern...

Edit Mihali: Opera trishtimi dhe gëzimi im

Është pa dyshim një nga zërat më brilante të operës shqiptare, e cila numëron 33 vite karrierë artistike në këtë institucion. Sopranoja Edit Mihali është një nga të vetmet artiste që është nderuar me dy tituj “Artiste e Merituar” në vitin 1984...

Zjarr ne familjen turke - Foto, qe tronditi Gjermanine

Foto qe tronditen gjithe Gjermanine. Nje burre me kanatiere, qe leshon nga duart e tij, nga dritarja e katit te trete, nje femije. Eshte Kamil Kaplan, i cili nga tmerri dhe frika e flakeve, kerkon te shpetoje jeten e nipit te vogel 11 muajsh...

Rrëfimet e "yjeve" për "Oskarin"

George Clooney, Daniel Day Lewis, Marion Cotillard, Ellen Page. Kandidatë të statujës së artë si aktorë e aktore protagonistë/e. Më pas vijnë Angelina Jolie dhe James McAvoy, heroi i "Vuajta", nominuar si filmi më i mirë...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese