E enjte, 20.02.2020, 08:54 AM (GMT)

Kulturë

Historia dhe origjina e Krishtlindjeve

Në Persinë antike, solstici i dimrit u celebronte duke kënduar himnin që tregonte lindjen e botës. Në Aleksandri të Egjiptit ajo pati shprehjen më të plotë para epokës kristiane, në festën e madhe të lindjes së Horusit. Statujat e perëndisë...

Oskar, versioni kaos

Për çmimet "Oscar", viti 2008 është një përvjetor i rëndësishëm: 80 vjet momente të paharrueshme, pasiguri, mundësi për Hollivudin për të lartësuar vetveten dhe rëndësinë e imazhit të tij. Në Aspan apo Karaibe, strategët dhe...

"Ethet", nis gara e madhe e talenteve

Nisi mbrëmë në "Top Channel", spektakli i famshëm muzikor "Ethet", që mban firmën e moderatorit dhe gazetarit të njohur Adi Krasta. Por kësaj here në bashkëpunim me "Top Channel" si për të realizuar natyrshëm, përputhjen po ...

Intervistë me akrobaten e mirënjohur Stela Blloshmi.

Shfaqja “Pipi Çorapegjata” pati shumë sukses dhe u duartrokit nga fëmijët dhe prindërit e tyre. Ndërthurja e cirkut me fabulën u pëlqye nga fëmijët e kryeqytetit, që edhe pse janë ende në pushimet e Vitit të Ri, në paraditen...

70 vitet rok të Çelentanos

Kohët e fundit, Çelentano shfaqet në ekran më rrallë dhe flet gjithnjë e më pak. Por thonë se kënaqësia është më afër dhimbjes se sa lumturisë dhe Adriano me këngët e tij ka bërë të qeshin dhe të qajnë mijëra fansa. E kushedi, ndoshta...

Rezarta Shkurta - Këtë vit do të martohem

Edhe pse sapo ka kaluar të 20-at dhe  ende studente, ajo ka nisur të mendojë seriozisht për të krijuar familjen. Sigurisht së bashku me Ermalin, me të cilin bashkëjeton prej disa kohësh...

Shpend Bengu, piktura nuk është zanat, por luks

Artisti me famë botërore Shpend Bengu, megjithëse thotë se “ndihet i ngopur nga piktura…, përsëri nuk rri dot pa të”. Të rrijë pa artin e tij shumëdimensional, pa diskutim që për të do të thotë të mos jetosh. Garave, siç duket, ua ka marrë...

Pema gjenealogjike e Çiljeta Xhilagës

Të gjithë jemi të interesuar të dimë gjithçka rreth VIP-ave tanë, madje, edhe më tepër rreth atyre që shfaqin apo pohojnë nëpër intervista. Kureshtja jonë shkon më tej karrierës së tyre, në jetën e tyre jashtë profesionit. Për këtë, kemi...

Rozana fal, Kristina jo!

Rozana Radi, pas një periudhe pauze në aktrim, i rikthehet magjisë që di të dhurojë vetëm skena e teatrit. Teatri për Radin është dashuri pa kushte, por që e bën të dorëzohet përballë tij dhe ta lërë mënjanë çdo projekt tjetër. Në këtë...

Aktorët më me vlerë në Hollivud

I pari në listën e aktorëve më të kërkuar pikërisht për arsyen se ai kthen në bazë 34 dollarë për çdo dollar që paguhet është Matt Damon. Një aktor i njohur për jetën e tij të qetë familjare dhe qëndrimin larg kopertonave të revistave...

Dalip Kryeziu

Piktori Dalip Kryeziu edhe këtë muaj, në vazhdën e aktivitetit të tij intensiv dhe dinamik në fushën e pikturës dhe ekspozimit të saj në përmasa relevante ekspozuese që nga 22 qershori deri më 28 korrik, prezantohet ne Frankfurt...

Besa: Dua të bëhem pjesë e kinematografisë!

Të gjithë në fund vitit bëjmë bilancet me veten, çfarë realizuam dhe çfarë jo?! Puna nga njëra anë si dhe fati në anën tjetër kanë bërë që  Besa të ndihet e përmbushur më së miri për 365 ditët e vitit që lamë pas. Nivel të lartë profesional...

Homazh për artistin e shquar Zhan Mare (Jean Marais)

Zhan Mare (Jean Marais), një prej aktoreve më të shquar të kinemasë franceze, miti i gjallë i saj, është shndërruar tashmë në një legjendë të vërtetë. Kush nga ne, s’e ka të ngulitur në kujtesë portretin e tij nga filmat që ka parë...

11 minuta me Redon Makashin

Mëngjeseve, e gjen te e njëjta kafe e preferuar, aty ku pak kohë më parë ka qenë edhe vendi i bashkimit të “Tre Muskëtjerëve”. Redoni, besnikërisht, vazhdon ta pijë aty kafenë e mëngjesit, para se të shkojë në punë, tek ish-Ansambli...

Coli, Tuç Maku, Lokja, rishfaqen të harruarit

Coli, Tuç Maku, Lokja… Personazhe që i kemi dashur, i kemi imituar, emrat e tyre përdorur si pseudonime, rikthehen për nostalgjikët. Një ditëlindje nuk shërben vetëm për të mbledhur miqtë e për të marrë urimet e rastit, por edhe...

Inva Mula ngre siparin operistik në Torino

Xhilda e Inva Mulës hap sezonin e ri operistik në Torino. Nën drejtimin e Giancarlo Cobellit dhe Renato Palumbos, vjen në skenën e Torinos më 16 janar një nga tre operat e famshme të Giuseppe Verdit, "Rigoletto" e cila do të ketë...

Lajmet më të çuditshme të vitit 2007!

Një çift amerikan pagoi 160 mijë dollarë për të ngrënë një drekë me ish-presidentin sovjetik, Mikhail Gorbaçov, në shtëpinë e tij. Gjatë një ankandi të organizuar më 2 qershor në Londër kishte një ofertë: një drekë me familjen...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese