E shtune, 08.08.2020, 07:55 AM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Mallëngjime e ushtima

Do t’ këndoj do trima nga Balli Kombëtarë , Shqipe gjeraqina – n’ rrethin kërçovarë. Komandant i “Ballit” , trim e luftëtar , Si arushë e malit – Mefaili i Madh . Për bashkim shqiptarësh nga të gjitha...

Artan Shabani: Piktura e tij e mërguar!

Artan Shabanit i ka mjaftuar vetëm një dekadë për t’u admiruar ekskluzivisht me veprat e tij nëpër galeritë ndërkombëtare. Pavarësisht viteve që ka nisur të pikturonte ka qenë kjo dekadë...

Namik Selmani: Çamëria është dhimbje e dashuri

Botimet dhe veprimtari të tjera artistike 1970-1992 boton vazhdimisht në gazetat letrare të kohës si në gazetën “ Drita” , Nëntori” , “Ylli” etj si dhe dhe në organet për fëmijë si “ Fatosi”, “Pionieri”...

Mihrije Braha: Në 91-in, në Shqipëri jam tmerruar

Një nga këngëtaret më të njohura kosovare në Shqipëri. Mihrije Braha në këtë intervistë ekskluzive rrëfen vizitën e parë në Shqipëri, përshtypjet e vendit që gjithë jetën kish ëndërruar...

Ejup Ceraja: Dy ese të shkurtra

Uni i secilit njeri është i veçantë dhe individual. Andaj edhe faktorët, që ndikojnë në unin e secilit janë të llojllojshëm. Një un të këtillë e kanë jo vetëm të rriturit, por edhe fëmijët e të...

Baki Ymeri: Revista Shqiptari nr. 120 (2008)

Më 28 Nëntor 2008, mbushen 96 vjet nga dita e shpalljes së pavarësisë të Shqipërisë. Këtë përvjetor, populli dhe kombi shqiptar e përkujtojnë duke jetuar çaste shumë të rëndësishme...

Bahri Myftari: Djaj të lumtur - Shishja e qumështit

Radhët për të blerë shishen e qumështit, pra një shishe dhe aspak më shumë, nisnin në orën 12.00 të natës. Qyteti përfshihej prej një lëvizjeje të çuditshme; njerëz të moshave të ndryshme, duke...

Halil Xani: Ditari javor II‏

Sot është ditë tregu në fshatin tim dhe në Skenderaj. Rrugës, nëpër lagjen tonë vijnë shumë traktorë me dru e me bagëti nga fshatrat e anës së Qyqavicës. Pas mbarimit të tregut që për çudi mbaron...

Kadri Sherifi : Pse jo?

Në një intervistë dhënë për Tribuna Shqiptare, Kadri Sherifi prek shumë probleme por unë do t'ju tërheq vëmendjen tek « Kanuni i neglizhencës » siç shprehet ai. Thelbin e këtij problemi nëse nuk...

Ilia Dilo Sheperi: Shqipëria hyjnore

Shqipëria divine, Dheu klasik i trimërisë, kremton sot një nga më të shenjtat ditë të historisë se saj kombetare: Ditën e Rilindjes e të pagëzimit në jetën e re të Lirisë! Ditën e vënies mbi krye të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora