E marte, 04.08.2020, 08:55 AM (GMT+1)

Kulturë

Ismail Kadare: 1 mijë sekretet e çmimit "Nobel"

E thotë për të disatën herë: Shqiptarët i janë kthyer dhe e duan librin. Shkrimtari i madh Ismail Kadare është entuziazmuar nga ai fluks që ka parë në Panairin e 11-të të Librit në Tiranë, duke...

Kolec Traboini: Mirenjohje poetike

Falenderoj Dritero e Sadije Agollin,Gezim dhe Vasilika Tafen, Fatmir Terziun, Piro Milkanin, Nase Janin, Iliriana Sulkuqin, Lindita Agollin, Dilaver Baxhakun, Musa Krajen, Agim Gjakoven, Faruk...

Kujtim Dashi: Kur ligjëron e fshikullon Fishta...

Dihet se një pjesë e madhe e protagonistëve të lavdëruar në “Lahutën e Malcisë” ishin ende gjallë, kur Poeti u këndonte burrnitë; ndër këta edhe Marash Uci, të cilin At Fishta e kish njohur...

Bahri Myftari: Djaj të lumtur - Të flesh me qenin

Profesori i spanjishtes e bënte fizkulturën e mëngjesit te kodrat. Ky ishte rregulli i parë për jetën e tij, madje prej shumë vitesh. Nevoja për frymëmarrje të pastër e për pak vrap ishte një...

Lirio Nushi: "O e bukura more"

Kjo kenge mergimi, kaq e njohur dhe e dashur jo vetem per arbereshet, por edhe per arvanitet e Greqise dhe shqiptaret e te gjitha trevave, permban ne vetvete pothuajse gjithe sekretin historik...

Lumo Skëndo: Si vdiq Selman Todorusha

Si ngriti dollin’e fundit, Selman Todorusha fshiu mustaqet e zbardhura të gjata, shikoi dhe njëherë ata që kish pranë: - Po, jo, do të ngre dhe një dolli tjetër. Do të pi për dashurinë që kemi në mes të...

Këze (Kozeta) Zylo: Cikël poetik

Më prekin cipën e shpirtit të ëmblat fjalë, Dhe timbri i zërit më vjen butësisht tani, Dridhet zemra ime nëpër fantazi, Për puthjen e zjarrtë mbetur tek ti! Unë po shkoj të fle nën kupën e qiellit...

Suzana Kuqi: Jetë pa dinjitet?!

Që e vogël, e në vazhdim duke u rritur, si gjithë njerëzit kam patur frikë vdekjen.Normale. Duke njohur këtë sëmundje, mendoj se vdekja është kapak floriri,përpara një jete pa dinjitet...

Kadare: Ja diplomati që më "hoqi" çmimin Nobel

Eshtë kthyer pas 8 vitesh në qytetin e tij të lindjes, në Gjirokastër. Gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare ka thyer heshtjen e gjatë, duke folur për herë të parë mbi prapaskenat që lidhen me...

Sose Dumani: Për ty Kosovë

Shqipe nënë! Ti pren krah e këmbë Veç trupi si trung i pa degë mbet të ka. Kthe kokën , shih KOSOVEN dhe mënxyren e madhe që i ra. Kthe koken ti nënë e madhe, se bij e nipa të gjall po...

Demir Krasniqi: Mallëngjime e ushtima

Do t’ këndoj do trima nga Balli Kombëtarë , Shqipe gjeraqina – n’ rrethin kërçovarë. Komandant i “Ballit” , trim e luftëtar , Si arushë e malit – Mefaili i Madh . Për bashkim shqiptarësh nga të gjitha...

Artan Shabani: Piktura e tij e mërguar!

Artan Shabanit i ka mjaftuar vetëm një dekadë për t’u admiruar ekskluzivisht me veprat e tij nëpër galeritë ndërkombëtare. Pavarësisht viteve që ka nisur të pikturonte ka qenë kjo dekadë...

Namik Selmani: Çamëria është dhimbje e dashuri

Botimet dhe veprimtari të tjera artistike 1970-1992 boton vazhdimisht në gazetat letrare të kohës si në gazetën “ Drita” , Nëntori” , “Ylli” etj si dhe dhe në organet për fëmijë si “ Fatosi”, “Pionieri”...

Mihrije Braha: Në 91-in, në Shqipëri jam tmerruar

Një nga këngëtaret më të njohura kosovare në Shqipëri. Mihrije Braha në këtë intervistë ekskluzive rrëfen vizitën e parë në Shqipëri, përshtypjet e vendit që gjithë jetën kish ëndërruar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora