E marte, 04.08.2020, 03:27 PM (GMT+1)

Kulturë

Qerim Zogaj: Në Festën e Flamurit

Në festë.Ti po vije Prej uratës së nënave Prej buzëve te tyre te etrura e Shrumb.Për fëmijët e humbur, Dashurinë, token e robëruar. Edashuruar në dhëmbje Në festë.Ti po vije edhe prej këngës...

Ismail Kadare: Për të harruar një grua

Po tani ç’të bëj, thashë me vete, duke vështruar me radhë flegrat e lagura, të mbufatura nga shiu. Pastaj qilimin, derën, prej nga pak kohë më parë ajo kishte dalë, hirnoren e cigareve, me fjalët...

Mexhid Yvejsi: Prejardhja e alfabetit latin

”Ndonëse ne e quejmë Alfabeti Latin, kurse alfabeti e ka emrin grek, ndërsa alfabeti ka një prejardhje tjetër, shumë më të vjetër” - Allen Butler Për nder të ”Kongresit të Manastirit”, me...

Lukë Kaçaj: Letra e fundit ...

Lukë KAÇAJ, Lin DELIJA dhe At Zef PLLUMBI sërish bashkë, si në kohët e lumtura të kuvendit “Gjuhadoli”. Ata u rritën dhe e edukuan si priftërinj françeskan në Shkodër. I`ua zhgulën rrobën...

Ndue Kaza: Adoleshenca, stina e shpërthimeve (Kreu I)

Është një pyetje që gjithmonë është shtruar dhe vazhdon të shtrohet jo pa interes. Adoleshenca është një fazë e jetës së secilës qenie njerëzore, në të cilën individi përfiton aftësi e njohuri për...

Petro Marko: Dashuria ne ditarin e burgut

E shikoj me atë mall që unë vetëm e kam ndjerë dhe ajo lëvis tani, lëvis krah’ e këmbë e sy e flokë e trup... dhe sikur kërkon të hajë hekurat me dhëmbë, të futet brenda, të më përqafojë fort e...

Suzana Kuqi: Dhuratat e krishtlindjeve

Po afrojnë krishtlindjet. Po afrojnë e mua më ka zënë paniku i dhuratave.Shpesh mendoj se nuk duhet t'i jap aq rëndësi , por ec e më thuaj mua. Së pari filloj e vras mendjen se ç'farë u mungon...

Gjekë Marinaj: Homo-sapiens i Richard Powers-it

Në origjinën e zhvillimeve të kulturës së tij, lexuesi shqiptar edhe mund të mos e gjente të nevojshëm artin e përkthimit. Pavarësisht nga madhështia që zotëron në letërsinë e sotme amerikane...

Xhenc Bezhi: Cikël poetik

Lindur me 15.11.1961 në Gjakovë. Shkollen e mesme në “Hysni Zajmi” Gjakovë dhe pastaj diplomon Gjuhë dhe letersi në shkollen e lartë pedagogjike “Bajram Curri”në Gjakovë. Ka punuar...

Ndue Kaza: Adoleshenca, stina e shpërthimeve (Hyrje)

Jo rastësisht e lexova me vëmendje në dorëshkrim trajtesën e fundit në formë eseje të Ndue Kazës “Adoleshenca, stinë e shpërthimeve”. Kjo erdhi ndoshta nga ndikimi i botimeve të mëparshme të...

Feriz Nuraj: Përmbledhje me poezi

Feriz Nuraj u lind në fshatin Plluzhinë të Skenderajt më 12 maj 1937. Shkollën fillore e kreu në Likofc më 1954. Për shkak të kushteve të vështira ekonomike, nuk pati mundësi ta vazhdonte...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora