E merkure, 23.10.2019, 06:05 AM (GMT+1)

Kulturë

120 vjeç: shkenca zgjat sundimin dhe shfrytëzimin

Jeta mesatare e njeriut do bëhet 120 vjeç. Kështu vendosën shkencëtarët jetëshkurtër në konferencën e Zelandës së Re. Kjo arrihet shumë lehtë. Genet e vjetra, të këqija, zëvendësohen me të rinj...

Paradokse me tanga - Zoti ILO

Ata që do shkurtohen nga administrata, nuk do mbeten rrugëve pa punë. Do punësohen. Organizata Ndërkombëtare e Punës, ILO, ka menduar për ta. Do t’i kualifikojë në profesione...

Një burrë i shumfishuar

Lorenco Lopez, nëpunës në administratën e një firme të prodhimeve farmaceutike në Venezuelë, u gjobit nga pronari i tij. Shkaku që ka befasuar të gjithë është se, ai nuk ka reaguar kur një kolege...

Ti premto - Fotot e politikanëve - Kërko falje

Kur politikani premton gënjeshtra para një turme, mosmbajtja është në proporcion të drejtë me ata që dëgjuan. Por nëse premtimet i bën veç e veç, futja e gënjështrës do jetë ca më e madhe...

Minorancë - Ruajeni Xhuvelin - I dashur Shën Lul

Erdhi Barroso në parlament dhe i fikëm dritat. Kërkoi qetësi kur foli në kryeministri, se deputetët bënin gallatë dhe zhurmë. Nuk e pa të ftuar kryetarin e opozitës. Iku, dhe rrahëm gazetarin...

Humor & Satire

Katarsisti i vjetër Petro Koçi, funksionon ende. Sa herë i bie celulari, ai vihet në lëvizje. Njofton mediat dhe bën deklarata. Nano urdhëron këtë, ky mediat. Kjo metodë funksionon mirë. Vetëm për këtë paguhet. Dikur...

Sipas kurorës, kokën - Lajmi

Zëdhënësi i kryeministrit Berisha, këto ditë vuri kurorë në Kishën Ortodokse në Tiranë. Kryepeshkopi, Janullatos, e bekoi këtë martesë. Si autor, i uroj nga zemra të trashëgohet. Ndërkohë po sjell opinionet e dy qytetarëve...

Paradokse - I burgosuri anglez

Nëqoftëse është e vërtetë se rënia e një glase zogu mbi kokën e një njeriu sjell fat, atëherë mbi kokat e disa politikanëve që kanë arritur të bëhen qeveritarë, me siguri do të ketë rënë ndonjë...

Budallait i hapet rrugë - Për inat të gruas time

Pas shtatë vjet martese dhe lindjes së dy fëmijëve, gruaja akuzon burrin e saj për përdhunim.Emancipimi në diktaturë kërkonte që gruaja të spiunonte burrin e vet, ndërsa në demokraci, ta akuzojë për përdhunim...

Fluksi i futbollistëve - Gëzuar 2005

Blejmë afrikanë dhe shesim vendas. Blejmë skllevër dhe shesim pronarë. Bashkë me rrobat e “Gabit” e makinat e përdorura, edhe sporti ka nevojë për lëndë të parë...

Papavrami, i pari mes dy botëve

Violinisti shqiptar me famë botërore, Tedi Papavrami, ka çelur të premten në mbrëmje edicionin e parë të festivalit “Takimet muzikore të dy botëve”, i cili do të organizohet për tri ditë me radhë në Kalanë e gurtë të qytetit jugor të ...

Duet me një të panjohur

Jo dashuri por duet me një të panjohur. Ky është titulli që mund t’i vësh hitparadës më të nxehtë muzikore të kësaj vere në ekranet shqiptare. Nga Eranda Libohova dhe Mariza Ikonomi tek Florian Mumajesi e Bleona Qerreti, në radhët e...

Gjovalin Paçi: Imazhi i Nënë Terezës, frymëzues i ekspozitës sime

Ekspozita “Imazhe për Nënë Terezën”, e piktorit Gjovalin Paçi, e cila është një ndër aktivitetet e shumta që u bënë për nder të shenjtores me origjinë shqiptare, qëndron e hapur deri ditën e shtunë. Kjo ekspozitë me rreth 90 piktura, me një stil krejt të veçantë...

Besa: Shqiptaret kanë etje për muzikë të mirë shqiptare

Besa i ka patur të gjitha mundësitë të ishte një vajzë që mund të merrej me biznes. Por ajo dëgjoi zemrën. Zgjodhi pasionin në vend të parave. Zgjodhi një rrugë më të vështirë për atë që mund ta arrinte lehtë. Zgjodhi të ishte vetvetja...

Produkt 28 "fluturojne" nje kat me lart

“Kam shumë qejf të takojë një herë djemtë e grupit “Produkt 28” dëgjova të thoshte një adoleshente në një nga kafenetë në qendër të Tiranës. Në njërën tavolinë unë dhe në tjetrën ato, po ndiqnim me kërshëri klipin më të ri të “Produkt 28”...

Genta Ismajli: 6 vitet e dashurisë time me Milotin

Çdo paraqitje e saj, tërheq vëmendje. Çdo projekt i hedhur në treg, korr sukses. Por Genta Ismajli është shumë e kujdesshme, si me paraqitjet e saj ashtu edhe me ato që i ofron tregut. Fare rrallë shihet të dalë në lokalet e qytetit apo për...

Shenjtorë të Shqipërisë

Biblioteka Kombëtare paraqet sot pë herë të parë një koleksion veprash për shenjtorët që kanë kultet e tyre në Shqipëri dhe adhurohen nga shqiptarët. Fondi antikuar dhe dorëshkrimor shfrytëzohet për t'i mbledhur të gjithë rreth shenjtores së ditëve tona, Nënë Terezës, në dhjetë vjetorin e vdekjes...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese