E shtune, 21.09.2019, 08:44 AM (GMT+1)

Kulturë

Albert Zholi; interviste me Shkrimtarin dhe veteranin e UCK Jeton Kelmendi

Jeton Kelmendi, poet dhe publicist, lindi më 1978 në Pejë. Shkollën fillore dhe të mesme i kreu në vendlindje, studimet në Prishtinë. Punon për shumë media në Kosovë dhe bashkëpunon me të tjera edhe jashtë vendit. Kelmendi është i njohur, pos si poet me disa libra të botuar, edhe për shkrimet e tij publicistike, sidomos rreth çështjeve kulturore dhe politike. Poezitë e tij janë përkthyer në disa...

Ndrenika i madh

Është një nder që kemi sot në faqet e Fundjavës në Shekulli Robert Ndrenikën. Është një nga të rrallat intervistime të tij në shtyp për vite me rradhë. “Kam besuar gjithmonë se e përmbush komunikimin me publikun nëpërmjet shfaqjes në...

Albana Temali

Lindi ne 1966 ne qytetin e Shkodres, Shqiperi. Pas perfundimit te studimeve ne Istitutin e Larte Pedagogjik ne Shkoder ( sot Universiteti "Luigj Gurakuqi") (1987) ka punuar mesuese ne shkollat e provinces dhe te qytetit te Shkodres (1987 - 1994). Qe ne gusht te vitit 1994 ndodhet ne Itali, ku kryesisht ka punuar...

Saimir Strati për herë të dytë drejt librit Guinnes

“Kur fillon ta njohësh mirë Saimir Stratin, ta njohësh si artist dhe si njeri, pyet veten: nga vjen ai, vjen nga një e shkuar e largët apo vjen nga e ardhmja”, shkruan për të shkrimtari i njohur Zija Çela. Shkrimtari vëren se Saimiri ka një simbiozë në punë dhe në jetë, ka një binjakësi shpirti i tij artistik. “Ka dukje, buzëqeshje të vetvetishme, vlime e përvëlime të avullta, ka diçka të gëzueshme e diçka të trishtueshme, me një fjalë, ka ngjyra. E kjo, s’di përse, të sjell ndër mend...

Mehmet Elezi: “Gjuha standarde ose shqipja e qethur si ushtar”

Nuk e kundërshtoj unë standardin e sotëm: vetë ky standard është kundërshtari më i madh i vetes. Diku, te Zarathustra më duket, Niçja thotë se heretikët i pjell fanatizmi. Nëse kundërshtimet ndaj standardit po vijnë duke u shtuar, shkaqet duhen kërkuar te fanatizmi përjashtues i tij...

Teli Stefani, aktori qe solli Zagorine ne film

Mes emrave të shumtë që kanë kontribuar në kulturën tonë kombëtare e veçanërisht në filmin shqiptar, pa dyshim, është edhe ai i aktorit të shquar të teatrit gjirokastrit Teli Stefani. Të shumtë janë ata që kujtojnë sot rolin...

Flamur Shehu, nje album me kenget e harruara

Të largëta në vite, por të afërta për shijet. I këndojnë dashurisë dhe kanë triumfuar nëpër festivale e anketa muzikore. Janë 40 këngë që kompozitori Flamur Shehu i ka përzgjedhur nga krijimtaria e tij gjatë këtyre viteve. Janë përcjellë në skenën shqiptare nga emra të njohur të këngës...

Shuhet Begolli, ikona e teatrit dhe kinematografisë kosovare

Është ndarë nga jeta në moshë 63-vjeçare dhe është përcjellë për në banesën e fundit, regjisori Faruk Begolli. Regjisori dhe një ndër aktorët më të shquar shqiptarë të Kosovës, pedagog në Fakultetin e Arteve në Prishtinë, është shuar, pas një beteje të gjatë me sëmundjen e kancerit. Faruk Begolli, i cili për një kohë ka drejtuar edhe Shoqatën e Artistëve të Filmit të ish-Jugosllavisë...

Bujar Zajmi, piktori i heshtjes…

Në një studio të vogël, të pastër e plot dritë, të mbushur me intimitetet e artistit dhe familjes së tij ndër vite, me libra shumëgjuhësh, dosje me vizatime, grafika, akuarele, temper, monotipe, pastel, kolazhe e piktura në vaj e akrilik, që i...

Tuna “Bileta” e prerë për MTV

Këngëtarja lozonjare dhe me zë shumë të veçantë Altuna Sejdiu edhe në këtë verë të nxehtë ka vendosur ti përvishet punës për të nxjerrë albumin e saj të ri në tetor. Kësaj radhe Tuna i ka qëndruar besnike rrymës R&B… megjithëse në një të...

Kur Nora e Kelmendit vjen me magjinë e “Miss Bjeshkës”

Shekuj të shkuar, në datimin 1639, ardhur në një variant të vetëm e të pandryshuar, historia identifikon krahinën e Kelmendit edhe me gjestin fisnik të një vajze, e mirënjohur si "Nora e Kelmendit". Në kohët kur kombi shqiptar përpëlitej për të mbijetuar, vajza bëhet pjesë e zgjidhjes duke u vetësakrifikuar. I premton martesë kreut të ushtrisë turke, të quajtur Vuçi Pasha, dhe në rastin...

"Muaji i mjaltit", pa Begollin

Ai do të ishte babai i një vajze që do të martohej. Një rol që i shkonte për shtat karakterit të Faruk Begollit, dhe nuk do ta lodhte shumë (pasi dihej se ai prej kohësh ishte i sëmurë...

Raul Bova: Lamtumirë seks-simbolit, tani jam rritur

"Uau Raul. Shihni se sa i bukur është, çfarë sysh... Pa dyshim është më i miri nga të gjithë". Janë fjalët e një gruaje, e cila po ndjek në shesh xhirimet e një filmi. Frederiko Moçia, i cili po debuton edhe si regjisor, po xhiron filmin...

Violeta Manushi, një yll që nuk do shuhet kurrë...

Në vjeshtën e një viti më parë kisha fatin të ndaj një darkë që zgjati rreth 4 orë me artisten e famshme të skenës dhe ekranit, Violeta Manushin sëbashku  me një grup artistësh dhe miqsh gazetarë. Në atë mbrëmje të gjatë e organizuar...

Sir Norman (Pitkini), në një azil pleqsh

Personazhi i njohur i humorit anglez për shqiptarët, Pitkini, i cili dhe e ka vizituar vendin tonë, është në qendër të medias britanike për vendosjen që fëmijët i bënë në një azil

Zbulohen dy tablo 84-vjeçare të piktorit Kol Idromeno

Në shtëpinë e tij, në një prej lagjeve më të famshme dhe të veçanta të Shkodrës, ruhen prej vitesh, me fanatizëm, dy tablo nga mjeshtri i madh i pikturës, Kol Idromeno. Janë dy tablo të paekspozuara më parë. Pas këtyre dy tablove...

Kritika e shfaqjeve u bë nëpër tavolina

Dokumentari 13 minutësh që iu bë retrospektiv veprimtarisë 7-vjeçare të Festivalit, dhe më pas "Atelier 31", çeli netët e teatrit në skenën antike brenda sitit të Butrintit me "Medean" e Euripidit, me regji të Mikel Kalemit. Interesant ishte fakti që...

Intervistë me këngëtaren e mirënjohur Eli Fara

Ruan akoma bukurinë e saj të spikatur femërore edhe pse ka disa vite që i ka kaluar të dyzetat. Gjithnjë me modesti dhe thjeshtësi tregon se jeta e saj kryhet në lëvizje mes Tiranës ku banon prej shumë vjetësh dhe turneve jashtë Shqipërisë...

Robert Redford, "diellori" 70 vjeçar i Utah

Është përpjekur të jetë thjesht dhe tërësisht Robert. Aktori i famshëm, me temperament të gjallë dhe të fortë, e padyshim edhe i pashëm, në fakt ka arritur të eksplorojë më së miri në vetvete. Një "kureshtje" e përmbushur kjo, të paktën...

Marie Qyrsaqi: “Emocionet e mia te ‘Çifti i lumtur’”

Na ishte njëherë një vajzë 25 vjeçe nga Shkodra, që e përzgjodhën të luante filmin “Çifti i lumtur”. Që nga viti 1975 gati e kanë harruar. Por Marie Qyrsaqi jo vetëm jeton jetën e saj por na tregon emocionet e jetës së filmit në Shkodër. Është 57 vjeçe...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese