E shtune, 19.10.2019, 03:19 AM (GMT+1)

Kulturë

Kthesat e Elsa Liles

Se do te kishim shume shpejt ndonje lajm te ri nga Elsa Lila, e se ky lajm do te kishte lidhje me festivalin e Radio Televizionit Publik Shqiptar, nuk qe e veshtire te merrej me mend, ndersa ajo u shfaq pak dite me pare duke zbritur...

“Kur kenget vijne me tjeter veshje”

Jane kenge qe mbajne veshur nje tjeter petk, ndryshe nga koha kur jane shkruar, ato qe vijne cdo fundjave ne “Kenget e Shekullit”, duke marre ne kete menyre ngjyrimin e kohes, kur edhe vijne. Shumekush do thoshte s’ka pse, ose me...

Në lëkurën e Eduardit

Shpreson që emocionet që njerëzit i shfaqën gjatë shfaqjes së filmit të jenë të sinqerta. Shpreson që ‘Eduard’ të nominohet për Oscar. Për Express flet Eshref Durmishi, aktori kryesor në filmin greko–gjerman ‘Eduard’ , i regjisores greke, Angeliki Antoniou...

"Meqë Kodrën nuk e duan, po e marr në Itali"

Presion ose jo, quajeni si të doni. Tashmë e ka bërë fakt të kryer. Ibrahim Kodrën do ta marr në Itali. Kështu është shprehur dje gjatë një konference për shtyp, kuratori i testamentit të piktorit të njohur, Fatos Faslliu...

10 pyetje për Al Paçinon

Fillimisht duhet të më shpjegoni ç‘do të thotë kulturë italo-amerikane. Jemi në këtë vend që prej 100 vjetësh. A mos nuk është kultura italo-amerikane kulturë amerikane? Kjo ndodh pasi ne jemi shumë të ndryshëm, në terma...

Eranda - Beqarja liberale

Eranda Libohova po përjeton një rini të pafund. Në karrierë, në jetë dhe imazh. Ndër këngëtaret më interesante dhe të pëlqyera të një publiku të gjerë, ajo tashmë e di se çfarë kërkon: perfeksion në muzikë dhe një jetë emocionale...

‘Kënga Magjike’ nuk është skenë për prova

40 artistë ndër më të njohurit e muzikës së lehtë shqiptare do të performojnë në gjysëmfinalen e “Këngës Magjike 2007” në 23 dhe 24 nëntor. Ndersa më të mirët do të këndojnë në datën 25 në finalen e këtij aktiviteti tradicional që sjell...

Heba, aktori që adhuronte artin dhe detin

U përcoll dje për në banesën e fundit aktori i shquar Vangjel Heba “Artist i Merituar”, krijues i dhjetëra roleve në teatër dhe në kinematografi. Ai ndërroi jetë të mërkurën në mëngjes në moshën 74-vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë...

Pak humor nga Tano Banushi

U promovua dje libri i Isa Alibalit, "Me Tano Banushin dhe humorin e tij - Jeta dhe veprimtaria artistike". Një takim mes miqsh, të ardhur në Tiranë nga Shkodra, me kujtime dhe humor..,

Ermira Babaliu - Divorci i prinderve dhe jeta ne amerike

Në një nga festivalet në Pogradec dëgjohet nga drejtori i televizionit, Virgjil Kule që e sjell nga provinca  në skenën e festivaleve të interpretuesve, për të marrë hov drejt suksesit. Ndër vite Ermira ka krijuar një karrierë kostante...

Humor

Hipur në çati, Mihallaqi po riparonte tjegullat pas shiut të rrëmbyeshëm të natës. I duhej një çekiç dhe i thotë të birit, Pilos: “Zbrit deri te komshiu dhe kërkoi çekiçin”. Zbret djali, troket në portë dhe i del i biri i komshiut. I kërkon çekiçin. I biri

“You’re Beautiful”, James Blunt nën qiellin e Kosovës

Poeti i ardhur nga hiçi, pasi preku majat muzikore të gjysmës së botës, rikthehet pas dy vitesh mungesë. Në 2005-ën albumi i tij “Back to Bedlam” u bë një nga më të shiturit e dhjetëvjeçarit. Kantautori anglez, mishërimi i romantizmit...

Dashuria në kohën e Gabos

Kanë kaluar 22 vjet që nga koha kur Hollivudi i kërkonte Gabriel Garcia Marquez të drejtat kinematografike të romanit të tij bestseller "Dashuria në kohërat e kolerës" (publikuar në vitin 1985). Autori kolumbian, i cili ka...

Sean Penn, rebeli i kinemasë

Kur e takon për herë të parë Sean, të krijohet përshtypja se ai është një person që mund të të sundojë. Ndoshta e kanë fajin sytë e tij blu gjysmë të përgjumur, që megjithatë duket se nuk lënë gjë përreth t‘i shpëtojë. Është më...

Pitt, antiheroi i "Perëndimit të egër"

Thuhet se Brad Pitt e "njeh" mirë personazhin e tij të radhës Jesse James, shtënësi i mirë me revole enigmatik dhe mitiku antihero i "Wild West"-it. Kjo ka qenë dhe një ndër arsyet që e ka interpretuar aq mirë personazhin në fjalë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese