E hene, 19.08.2019, 06:06 PM (GMT+1)

Kulturë

Intervistë me poeten Laureta Mema

Laureta Mema lindi në Kukës, me 1979. Shkollën e mesme dhe shkollën e lartë e mbaroi në Tiranë duke u specializuar për letërsi frënge. Gjatë viteve 2001-2003 punon për organizata jo-qeveritare të huaja për projekte të ndryshme...

Daniel Craig: James Bond më ndryshoi jetën

Craig e mban fare mirë mend momentin kur jeta e tij ndryshoi. Ndodhej në një hotel zviceran, ku producentja e të famshmit 007, Barbara Broccoli, i dha përmes telefonit lajmin e madh. Për të ai ishte pikërisht njeriu i duhur...

Regjisori i rrëmben zemrën Vesa Lumës

E ëmbël, lozonjare dhe mjaft e talentuar këngëtarja dhe gazetarja kosovare Vesa Luma shprehet se ndihet mirë që ndodhet në këtë prag fundviti në Shqipëri ku si shprehet vetë ajo në vendin që e zbuloi talentin e saj. Ditët e ftohta...

Ermira Babaliu: Shqipëria më duket më e rritur

U largua nga Shqipëria në kulmin e saj si këngëtare për të nisur një jetë të re në Amerikë. Vend ku jeton prej afër 17 vjetësh. Zëri i largët i vendlindjes e ka thirrur sërish. Është rikthyer por ardhja e saj, padyshim nuk mund të kalonte...

Akuza festivalit, organizatoret “heshtin”

Gare per te triumfuar dhe perfolje per Festivalin e fundvitit. Ka perfunduar edhe nata e dyte e Festivalit te 46-te te Kenges ne TVSH, me incidente dhe ta papritura. Kengetare qe terhiqen nga gara duke thyer rregulla sic ishte edhe rasti i Bleros...

Asgjë sikur dielli, Rrok nën rrezet e diellit

Çfarë mund të gjejnë të përbashkët një grafik dizajner, një inxhinier mekanik, një teknik zëri, një veteriner dhe një regjisor teatri? Duket se asgjë nuk mund të lidhë bashkë profesione ekstremisht të ndryshme dhe mundësia e një pikëtakimi...

Eneda Tarifa: Tregu do të jetë i muzikantëve

Eneda Tarifa po punon ngadalë, por me siguri, për të publikuar në muajin qershor një album me dy CD, një me këngë të vjetra dhe një tjetër me këngë të reja që ajo di t’i sjellë për herë të parë për publikun. Këngëtarja tashmë e konsoliduar...

Anjeza Shahini: Nxënësja më e mirë

Anjeza Shahini është një 20 vjeçare kryeneçe dhe e vendosur që të marrë sa më shumë. Kur i kërkon që të të japë një intervistë dëshiron të sigurohet se vëmendja që do t’i kushtohet do të përmbushë parametrat, që mendon...

Aurela Gace: Une dua te prek shpirtrat e njerezve

Çmimi i parë i “Kengës Magjike “ me të cilën ju u vlerësuat, erdhi papritur, apo kishit kohë që e prisnit? -Nuk mund të them që erdhi papritur, por , nuk mund të them që as e prisja.Hyra në konkurim për të konkuruar. Dhe...

Frensis Ford Kopola, filmi që nuk mund të refuzohej

Kur Frensis Ford Kopola, si të ishte Don Korleone, organizon ndonjë festë, të gjithë rendin t‘i tregojnë respekt. Vetëm pak çaste përpara se të arrijë në suitën e hotelit ku është vendosur, në hollin kryesor kryqëzohet me Vitorio...

Cuna mamaje

Dalja e Redon Makashit ne skenen e nates finale te Kengeve te Shekullit nuk kishte asgje te vecante per t’u fiksuar ne kujtese. Ishte thjesht momenti kur ne skenar ishte caktuar radha e tij per te kenduar, ashtu sic kishte ndodhur...

Fotografia e fundit e Gjon Milit

Ndër njerëzit me të cilët jam lidhur për të marrë të dhëna të reja mbi fotografin e shquar shqiptaro-amerikan, Gjon Mili, është edhe amerikani John Loengard (Nju Jork, 1934). Ky përveçse fotograf i suksesshëm mban dhe autorësinë...

Mateus Frroku: Te kenga shqipe gjej veten

Ne dukje s’te jep pershtypjen e nje djali, qe ende s’i ka mbushur te tetembedhjetat. Edhe skenen e ka shkelur kahera Mateus Frroku, jo vetem ne festivalet e femijeve, por edhe ne skena te medha festivalesh. Por, per jave te tera, ishte...

Rebelë në rrugicat e serenatave

Kënga e tyre jeton sot një moment që nuk e njeh “mollën e ndaluar”. E brumosur në kohë e hapësirë ajo tashmë është kthyer përfundimisht në vendlindje. Aty, në Korçën e ëmbël, me kalldrëmet e gurta dhe muzën e...

Isabelle Adjani, aktorja misterioze, që jeton vetveten

Ka vështrimin e përqendruar dhe të fiksuar të një maceje. Është pak Sfinks e pak hënë. E palëvizshme. Çdo takim i ri është një rikthim në të ardhmen, një rrotullkalim i kohës, që gjithmonë e kthen të paprekur, të afshët e...

Shpallen pesë fituesit e parë të “Dramës shqipe”

Duke vlerësuar krijimet e pakta të viteve të fundit, në fushën e dramaturgjisë, është parë e domosdoshme ndërhyrja institucionale për motivimin e krijuesve të dramës shqipe. Zhvillimi i një konkursi kombëtar për dramën më të mirë...

Kuriozitete

Një formë kontrate mes burrit dhe gruas ka ekzistuar që para 4 mijë vjetësh më parë tek Babilonasit. Të gjithë popujt që njihen, kanë rituale sociale që sanksionojnë bashkimin mes një burri dhe një gruaje. Dëshmia më e hershme...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese