E shtune, 06.06.2020, 03:37 AM (GMT+1)

Kulturë

Kadare merr "Cmimin e Madh te Letersise"

Vendi ku eshte lindur dhe e ka bere te famshem per vepren e tij, e ka nderuar serish shkrimtarin gjirokastrit Ismail Kadare, duke i dhene nje cmim special, me i larti i dhene per letrat shqipe...

Sabit Rrustemi: Heshtja si metaforë

Në fillim të viteve të nëntëdhjeta të shekullit të kaluar (jo dhe aq larg, si mund të tingëllojë një shekul), Albinë A. Idrizi më shumë u promovua dhe impnoua si prozatore, tregimtare se sa si poete...

Suzana Kuqi: Një varg i vogël koincidencash

Kam gjetur këtë paketë në rrugë, - kolegja m'a zgjati sapo hyra në garderobën e punës. Me mua kishin hyrë edhe dy kolege të tjera. Fiksova e çuditur një çast paketën e hapur te cigareve...

Arif Molliqi: Një shkëmb mes lisave

Të rrasa e Zogut Muza jetëgjatë të preu në besë Mes brinjëve të bjeshkës I nxore fjalët e fjetura Kur u nise udhëve të gjata Kujtimet ti vodhi Ereniku Për ta trembur tenjën N´shtat të Gjeravicës...

Halil Xani: Urimomania (tallava)

Jo vetëm nëpër radiot lokale, por edhe në atë publike, është bërë si modë që për ndonjë gëzim familjar ( ata që kanë xhepa pak më të thellë) të rezervohet një bllok ditor i urimeve...

D. Kokonozi: Albania e Kaukazit dhe shqiptarët‏

Herë pas here në literaturën shkencore, e jo vetëm në të, çfaqet hipoteza se shqiptarët aty ku ndodhen sot kanë ardhur nga Kaukazi. Një hipotezë e tillë shtrohet përpara studiuesve dhe publikut...

Eno Koço: Për një Himn të ri Kombëtar

Në vitin që sapo lamë, 2008, u debatua ndër televizione e u shkrua së shumti për Himnin Kombëtar me që ishte 100-vjetori i ardhjes së tij në Shqipëri. Secili jepte mendimin e tij për vlerat e...

Arsim Jonuzi: Kaltërsi

Në mesin e kohës kur do ta lëshoja tokën për të shkuar kah qielli, ja, desha t'i ndaj emocionet me ju. Gëzohuni dhe krenohuni edhe ju bashkë me mua dhe me personazhet tjerë, të...

Urim Gjata: Poezi

Shume i ripa karta fare me than do te hysh ne valle ishte e leht nuk desh zanat rruga ishte shume e gjat vajta prita dite shume erdhi radha me perzune isha vone skisha sahat radha ishte shume...

Baki Ymeri: Shpirti i fjalës

Krijuesi i mirëfilltë e din të vërtetën se fjala ka shpirt, peshë, dritë dhe forcë. Fjala ka energji nukleare që mund ta çajë dheun dhe mund ta bashkojë Atdheun. Derisa drita është simbol i së mirës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora