E shtune, 20.07.2019, 09:02 PM (GMT+1)

Kulturë

Bertan Asllani: Çmimin e MIA-s ia dedikoj publikut

Me t’u ngjitur në skenën e Mikrofonit të Artë, këngëtari 17-vjeçar nga Shkupi, Bertan Asllani, rrëmbeu zemrat e qindra fansave, të cilët këndonin së bashku me të. Dhjetëra autografe lëshoi, por qindra puthje mori Asllani nga...

Luan Zhegu, dhurate per “Kenget e Shekullit”

“Nostalgji” dhe Luan Zhegu nder vite do te jene ne nje album te vetem. Por ky s’do te jete i vetmi, pritet te jene edhe dy albume te tjere prej tij. Ndersa mbremjen e se shtunes, ne puntaten e parafundit te spektaklit te shqiptareve...

Festa e Polifonisë

Kur para 7 vitesh, në fundnëntorin festiv të Qytetit Hero të Vlorës, organizatorët e Festivaleve Kombëtare dhe tipologjike menduan të krijonin traditën e re të Festivalit të Isoplifonisë, të gjithë artadashësit e Kryeqytetit të Isos Labe...

Besi Kallaku: ‘Humori më udhëheq kudo’

Që prej fillimit të sezonit të ri të “Portokalli” ndihet mungesa e tij dhe të gjithë fansat që arriti të bëjë për vete pyesin pafund: Ç’bëhet vallë me Gjinin, personazhin e tyre të preferuar që prisnin para ekranit çdo të dielë? Është fjala për...

Filmi në Evropë, një "vështrim" nga… Italia

Problematika e prodhimit të filmit dhe distribucionit në Evropë ka qenë në fokus të një diskutimi paraditen e djeshme, në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë (TIFF). Regjisori italian Giovanni Robbiano ka treguar...

Isa Buletini në Vlorë

Duke kaluar nëpër duar e shqyrtuar shumë fotografi që “flasin” për Historinë e Shqipërisë, qendrova dic më gjatë tek fotoja ku paraqitet Isa Buletini me trimat e tij në Vlorë më 28 nëntor 1912. Kjo është data e cila...

Elvana Gjata - Zbulohet i dashuri i këngëtares

Sepse nëse nuk do të ishte kështu, çmimi i diskografisë nuk do të shkonte tek ajo. Duket se albumi i fundit i këngëtares “Mamës”, i prezantuar edhe me foto dhe një videoklip shumë interesant, është shitur mjaft mirë nga shtëpia...

Fotografia e fundit e Gjon Milit në studion e një amerikani

Ndër njerëzit me të cilët jam lidhur për të marrë të dhëna të reja mbi fotografin e shquar shqiptaro-amerikan, Gjon Mili, është edhe amerikani John Loengard (Nju Jork, 1934). Ky përveçse fotograf i suksesshëm (fotoja tij “Bitëllsat...

Rouan Atkinson: Nuk jam komik i natyrshëm

Ndiej se "Pushimet e Mister Bin" mund të jetë filmi i fundit ku interpretoj këtë personazh. Megjithatë nuk duhet marrë shumë seriozisht se këtë e thashë edhe përpara dhjetë vjetëve, pas realizimit të filmit të parë. Kur...

Moska më 28 nëntor 1953 dhe filmi "Skënderbeu"

Të gjithë shqiptarët e dinë se më 28 nëntor nuk ka ndodhur vetëm ngjarja e shënuar e Ditës së Pavarësisë, por edhe çlirimi i Krujës nga Skënderbeu. Madje, projektuesit dhe realizuesit e 28 nëntorit 1912 këtë ditë e kishin zgjedhur...

Mëshirë për vetveten ose "Puthja e djallit"

Teksa dilja nga shfaqja "Pamje nga ura" e Teatrit Kombëtar, nuk më bënte zemra të kthehesha në shtëpi. Desha të ecja pakëz, të bluaja atë që ajo më fali, paçka se disa studentë më ftuan të pija një kafe me ta. Fjala, ende e ngrohtë...

Syri magjik, Çmimi i dhjetë

Çmimi i dhjetë për filmin e fundit të regjisorit Kujtim Çashku, “Syri magjik”. Kësaj here çmimi më i fundit vjen nga Shkupi, ku në Festivalin Ndërkombëtar “CINEDAYS European Film Festival 2007”, aktorja kryesore e filmit Arta...

Interviste me shkrimtarin Pierre-Pandeli Simsia

Me emrin e zotit Pierre-Pandeli Simsia fillimisht jam njohur para disa viteve ne gazeten e vetme
shqiptaro-amerikane "ILLYRIA" qe botohet ne Nju Jork, nepermjet shkrimeve te herepashereshme te shkruara nga ai...

Gjysmeshekull ansambel per Agim Krajken

Nje gjerdan i arte per Shqiperine ne Dizhon te Frances! Viti i hershem 1970, Ansambli Kombetar i Kengeve dhe Valleve Popullore mundi te ngreje shume lart emrin e Shqiperise. qe bota vetem e kishte degjuar per izolimin e saj...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese