E marte, 20.08.2019, 05:20 PM (GMT+1)

Kulturë

Baki Ymeri: Skënderbeu i Karadakut

Kalorësi i Karadakut të Ibrahim Kadriut nuk është vetëm një roman, por është një monument, një monument historik i betejave shqiptare për mbrojtje dhe pavarësi. Porsi Skënderbeu, Idriz Seferi, i admiruar madje edhe nga armiku...

Shkruan vellai i Anita Bitrit :"Ikën në gjumë"

Ndodh dhe keshtu. Nje pakujdesi merr jeten e nje familjeje. I tille ishte fati dhe per Anita Bitrin. Por i njejti fat nuk kurseu as nenen e as vajzen e saj. Iken ne gjume. Megjithate, me ne fund e verteta e shuarjes se familjes Bitri...

Yjet e Hollivudit ne paradë për publikun shqiptar

Me ritmet e filmave të Hollivudit. Aktorë të njohur, nga ata që vazhdojnë t'i rezistojnë kinemasë, por edhe yje të rinj, të lakmuar në botën kinematografike, i ofrohen publikut shqiptar. Në një kalendar të gjysmës së parë të vitit...

Pirro Çako “Diferenca ime je ti” në albumin tim të ri

Këngëtari i njohur Pirro Çako, pa dyshim që është një nga talentet, i cili me kontributin e tij është bërë pjesë e rëndësishme në muzikën shqiptare. Në një intervistë për gazetën “Sot”, këngëtari i mirënjohur flet për vitin që sapo lamë pas...

Maksim Zotaj: Stinët e Nju-Jorkut në Tiranë

"Kush është burrë nuk qan dhe kush është burrë kërkon falje". Këtë duket se ka mësuar në rrugën e gjatë të jetës së tij Maksim Zotaj, ndërsa rrëfen se ajo që e bën të ecë në jetë janë marrëdhëniet e ndërtuara me të tjerët, por sidomos...

Çfarë do bënte Xheku?

Ja ku eshte Orakulli Rebel, ridrejtuesi legjendar i mundesive te pafundme mashkullore, qe gjithmone ka bere ate qe i ka dashur qejfi, ka bere ato gjera qe meshkujt e tjere urojne te mund t’i bejne ne ëndrra. Ai ka pare me shume nga...

Sukseset e Zanfines gjate vitit 2007

Qe ne fillim te vitit 2007, ajo publikoi albumin e ri, i cili u shit ne numer rekord ne tregun shqiptar. Ne pranvere e shijoi pjesemarrjen ne festivalin me te madh te muzikes moderne shqiptare ‘Top Fest 4′ qe organizohet ne “Top...

Ingrid Gjoni gjithnjë kapriçoze dhe në kërkim të aventurave

Tashmë, ajo është një këngëtare e afirmuar. Dy këngë të saj, “Jek e jek” dhe “Barbi Silikon”, i kanë siguruar asaj një vend nderi në renditjen shqiptare. Kjo është Ingrid Gjoni sot, pavarësisht se e filloi karrierën duke pozuar...

Dietat e çmendura të yjeve të Hollivudit

Në qoftë se keni shtuar kilogramë pas festave mos u shqetësoni, peshën e përkryer mund ta arrimi shumë lehtë, nëse mund të ndiqni disa nga hiletë që përdorin yjet e Hollivudit për të qëndruar gjithmonë në formë. A e dini se...

Historia dhe origjina e Krishtlindjeve

Në Persinë antike, solstici i dimrit u celebronte duke kënduar himnin që tregonte lindjen e botës. Në Aleksandri të Egjiptit ajo pati shprehjen më të plotë para epokës kristiane, në festën e madhe të lindjes së Horusit. Statujat e perëndisë...

Oskar, versioni kaos

Për çmimet "Oscar", viti 2008 është një përvjetor i rëndësishëm: 80 vjet momente të paharrueshme, pasiguri, mundësi për Hollivudin për të lartësuar vetveten dhe rëndësinë e imazhit të tij. Në Aspan apo Karaibe, strategët dhe...

"Ethet", nis gara e madhe e talenteve

Nisi mbrëmë në "Top Channel", spektakli i famshëm muzikor "Ethet", që mban firmën e moderatorit dhe gazetarit të njohur Adi Krasta. Por kësaj here në bashkëpunim me "Top Channel" si për të realizuar natyrshëm, përputhjen po ...

Intervistë me akrobaten e mirënjohur Stela Blloshmi.

Shfaqja “Pipi Çorapegjata” pati shumë sukses dhe u duartrokit nga fëmijët dhe prindërit e tyre. Ndërthurja e cirkut me fabulën u pëlqye nga fëmijët e kryeqytetit, që edhe pse janë ende në pushimet e Vitit të Ri, në paraditen...

70 vitet rok të Çelentanos

Kohët e fundit, Çelentano shfaqet në ekran më rrallë dhe flet gjithnjë e më pak. Por thonë se kënaqësia është më afër dhimbjes se sa lumturisë dhe Adriano me këngët e tij ka bërë të qeshin dhe të qajnë mijëra fansa. E kushedi, ndoshta...

Rezarta Shkurta - Këtë vit do të martohem

Edhe pse sapo ka kaluar të 20-at dhe  ende studente, ajo ka nisur të mendojë seriozisht për të krijuar familjen. Sigurisht së bashku me Ermalin, me të cilin bashkëjeton prej disa kohësh...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese