E shtune, 20.07.2019, 09:29 PM (GMT+1)

Kulturë

Rovena Dilo dëshirat e mija për shqiptarët e 2008

Në një intervistë për gazetën “Sot”, këngëtarja e mirënjohur flet për vitin që po mbyllet dhe atë që po afron.Por dhe mbi planet në aspektin profesional, duke treguar detaje mbi videoklipin dhe albumin e ri që do të nxjerrë. Ndalet...

The Dreams u bashkuan sërish kenge te re dedikuar Nenes

Jo me Ermal Mamaqin por me lider të grupir Florian Mumajesin. Ashtu siç kishin qenë që në fillimet e tyre. E kur u ndanë për ca arsye që ata i rrëfejnë sot për herë të parë. Sepse tani nuk ka më të fshehta. Flori, Soni dhe Eriosti zbulojnë...

Horoskopi 2008

Pak e largët si rrugë por e saktë. Viti 2008-të dhuron për juve mjaft gjëra si në jetën e përditshme, në punë dhe dashuri. Njerëzit që kanë dëshirën e madhe për të mësuar mbi astrologjinë duhet të lexojnë gjithçka me kujdes...

30 vdekjet më të çuditshme në historinë e botës

Poeti kinez Po (701-706) konsiderohet si një nga dy poetët më të mëdhenj të letërsisë kineze. Ishte i njohur edhe për dashurinë që ndjente ndaj alkoolit dhe poemat më të mira i ka shkruar ndërsa ishte i dehur. Një natë Li Po ra nga...

Ikjet e mëdha të vitit 2007

Disa nga personalitetet më të mëdha të kinematografisë shqiptare, të artit e kulturës sonë janë ndarë nga jeta gjatë vitit 2007. Mes tyre emra të mëdhenj, si Kadri Roshi, Sulejman Pitarka, Violeta Manushi, e së fundi Xhanfise Keko...

Santa Klausi, historia e nje miti

Eshtë figura më e lidhur me festën e Krishtlindjeve dhe atë të fundvitit në pjesën më të madhe të rruzullit. Ajo lidhet me pazaret, lodrat, pushimet...ndaj është e lehtë që të mos kujtohesh se poshtë veshjes dhe buzëqeshjes së tij prej...

Rikard Ljarja: Dueli im me heshtjen

Nuk kam çfarë të them më”...Një pauzë e gjatë nderet pas zërit të trashë aq të njohur të basit. Dhe, dy sy kafe poshtë dy vetullave tej të ngritura, të ngulen përballë. Rikard Ljarja ka zgjedhur prej kohësh heshtjen për të...

Eva Golemi sopranoja shqiptare e skenave evropiane

Është një nga zërat më brilante të muzikës lirike, e cila ka disa vite që është pjesë e pandarë e roleve kryesore në vepra të ndryshme operistike. Tashmë ajo e ka krijuar rrugën e saj artistike duke u bërë një nga zërat më të talentuar

Panorama Speciale: Zbardhen të palarat e Festivalit të Këngës

Mbase kur pranoi të ishte anëtar i jurisë së Festivalit të 46-të, Alban Skënderaj, nuk e kishte menduar se do të përballej me të tilla akuza. Madje nga ky pozicion, këngëtari përfitoi nga rasti t’u tregonte kolegëve se përvoja e tij e bëri...

Zhongleri i Shën Mërisë

Na ishte një familje me emrin Bukhard në vendin që ne sot e quajmë Austri, rrëfen një legjendë mesjetare, që përbëhej nga burri, gruaja dhe një djalë. E kishin bërë zakon të zbavitnin të ftuarit në mbrëmjet e Krishtlindjeve me recitime...

Gjokë Beci “zbraz” kujtimet e një jete

Të paktën për një natë poeti Gjokë Beci i bashkoi miqtë. Për më shumë se dy orë në Teatrin e Operas mbizëtëroi një atmosferë miqësore. Të gjithë kishn ardhur për ta nderuar. Atë mbrëmje veç sa u përshëndetëm me Gjokën...

Evis Mula - Cherches la femme

Të gjithë e mbajnë mend vetem me imazhin prej adoleshenteje. Por këngëtarja po rritet dhe po fillon të ketë një stil të vetin. Që e po e ndërton larg ekstravagancave. Por duke vijuar të mbetet fanse e xhinseve...

Një studim i ri: “Kur dhe Ku u shkrua Dhiata e Re”

Studjuesi i periudhës së Rilindjes Shqiptare Thanas Gjika, i cili ka emigruar që prej 11 vjetësh në Shtetet e Bashkuara, u prezantua kohët e fundit para publikut shqiptar me një vepër, tema e së cilës është e re për për lexuesit shqiptarë...

Interviste me kengetaren Ermanda Durmishi

Simpatike, e thjeshtë, e sinqertë, e lirshme në bisedë, këto ishin impresionet e para me këngëtaren Ermanda Durmishi. Jeta e saj skenike, valëzon sa nga Korça,  Maqedonia në Amerikë, ku tashmë vend i Demokracisë së Artë është

"Genesis", dyzet vjet rok

Sot, në moshën 57-vjeçare, Peter Gabriel i ngjan më shumë një njeriu të maturuar, se sa liderit të bandës fantastike të rokut në fillim të viteve ‘70. Grupi "Genesis" ishte formuar pak vite para 1971-shit, kur publikuan "Nursery cryme", ...

Jeta e motrave Lila

Si e kane ndertuar jeten ne Rome, ne nje apartament me qira, larg babait qe jeton ne Lece. Sa te ngjashme dhe sa ndryshe jane nga njera- tjetra dy motrat, Eni dhe Elsa Lila. Cilat jane projektet qe kane ideuar se bashku. Dhe ca...

Artistët shqiptarë të Luftës

Fotografi shkodran, Shan Pici nuk jeton prej vitesh. Kësisoj s’mund të na tregojë detaje për një histori që na intereson. S’mund të na rrëfejë për pasionin e një djaloshi, që i pëlqente t’i kalonte ditët e pushimeve në Shkodër, mbyllur...

Interviste me aktorin e njohur Timo Flloko

“Po, eshte e vertete. Ne kete studio, mbaj mend qe, ne vitin 1976, kemi xhiruar skenat e filmit “Lulekuqe mbi mure” dhe momenti i recitimit eshte bere ne nje nga studiot e Kinostudios”...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese