E merkure, 24.07.2019, 02:23 AM (GMT+1)

Kulturë

Maksim Zotaj: Stinët e Nju-Jorkut në Tiranë

"Kush është burrë nuk qan dhe kush është burrë kërkon falje". Këtë duket se ka mësuar në rrugën e gjatë të jetës së tij Maksim Zotaj, ndërsa rrëfen se ajo që e bën të ecë në jetë janë marrëdhëniet e ndërtuara me të tjerët, por sidomos...

Çfarë do bënte Xheku?

Ja ku eshte Orakulli Rebel, ridrejtuesi legjendar i mundesive te pafundme mashkullore, qe gjithmone ka bere ate qe i ka dashur qejfi, ka bere ato gjera qe meshkujt e tjere urojne te mund t’i bejne ne ëndrra. Ai ka pare me shume nga...

Sukseset e Zanfines gjate vitit 2007

Qe ne fillim te vitit 2007, ajo publikoi albumin e ri, i cili u shit ne numer rekord ne tregun shqiptar. Ne pranvere e shijoi pjesemarrjen ne festivalin me te madh te muzikes moderne shqiptare ‘Top Fest 4′ qe organizohet ne “Top...

Ingrid Gjoni gjithnjë kapriçoze dhe në kërkim të aventurave

Tashmë, ajo është një këngëtare e afirmuar. Dy këngë të saj, “Jek e jek” dhe “Barbi Silikon”, i kanë siguruar asaj një vend nderi në renditjen shqiptare. Kjo është Ingrid Gjoni sot, pavarësisht se e filloi karrierën duke pozuar...

Dietat e çmendura të yjeve të Hollivudit

Në qoftë se keni shtuar kilogramë pas festave mos u shqetësoni, peshën e përkryer mund ta arrimi shumë lehtë, nëse mund të ndiqni disa nga hiletë që përdorin yjet e Hollivudit për të qëndruar gjithmonë në formë. A e dini se...

Historia dhe origjina e Krishtlindjeve

Në Persinë antike, solstici i dimrit u celebronte duke kënduar himnin që tregonte lindjen e botës. Në Aleksandri të Egjiptit ajo pati shprehjen më të plotë para epokës kristiane, në festën e madhe të lindjes së Horusit. Statujat e perëndisë...

Oskar, versioni kaos

Për çmimet "Oscar", viti 2008 është një përvjetor i rëndësishëm: 80 vjet momente të paharrueshme, pasiguri, mundësi për Hollivudin për të lartësuar vetveten dhe rëndësinë e imazhit të tij. Në Aspan apo Karaibe, strategët dhe...

"Ethet", nis gara e madhe e talenteve

Nisi mbrëmë në "Top Channel", spektakli i famshëm muzikor "Ethet", që mban firmën e moderatorit dhe gazetarit të njohur Adi Krasta. Por kësaj here në bashkëpunim me "Top Channel" si për të realizuar natyrshëm, përputhjen po ...

Intervistë me akrobaten e mirënjohur Stela Blloshmi.

Shfaqja “Pipi Çorapegjata” pati shumë sukses dhe u duartrokit nga fëmijët dhe prindërit e tyre. Ndërthurja e cirkut me fabulën u pëlqye nga fëmijët e kryeqytetit, që edhe pse janë ende në pushimet e Vitit të Ri, në paraditen...

70 vitet rok të Çelentanos

Kohët e fundit, Çelentano shfaqet në ekran më rrallë dhe flet gjithnjë e më pak. Por thonë se kënaqësia është më afër dhimbjes se sa lumturisë dhe Adriano me këngët e tij ka bërë të qeshin dhe të qajnë mijëra fansa. E kushedi, ndoshta...

Rezarta Shkurta - Këtë vit do të martohem

Edhe pse sapo ka kaluar të 20-at dhe  ende studente, ajo ka nisur të mendojë seriozisht për të krijuar familjen. Sigurisht së bashku me Ermalin, me të cilin bashkëjeton prej disa kohësh...

Shpend Bengu, piktura nuk është zanat, por luks

Artisti me famë botërore Shpend Bengu, megjithëse thotë se “ndihet i ngopur nga piktura…, përsëri nuk rri dot pa të”. Të rrijë pa artin e tij shumëdimensional, pa diskutim që për të do të thotë të mos jetosh. Garave, siç duket, ua ka marrë...

Pema gjenealogjike e Çiljeta Xhilagës

Të gjithë jemi të interesuar të dimë gjithçka rreth VIP-ave tanë, madje, edhe më tepër rreth atyre që shfaqin apo pohojnë nëpër intervista. Kureshtja jonë shkon më tej karrierës së tyre, në jetën e tyre jashtë profesionit. Për këtë, kemi...

Rozana fal, Kristina jo!

Rozana Radi, pas një periudhe pauze në aktrim, i rikthehet magjisë që di të dhurojë vetëm skena e teatrit. Teatri për Radin është dashuri pa kushte, por që e bën të dorëzohet përballë tij dhe ta lërë mënjanë çdo projekt tjetër. Në këtë...

Aktorët më me vlerë në Hollivud

I pari në listën e aktorëve më të kërkuar pikërisht për arsyen se ai kthen në bazë 34 dollarë për çdo dollar që paguhet është Matt Damon. Një aktor i njohur për jetën e tij të qetë familjare dhe qëndrimin larg kopertonave të revistave...

Dalip Kryeziu

Piktori Dalip Kryeziu edhe këtë muaj, në vazhdën e aktivitetit të tij intensiv dhe dinamik në fushën e pikturës dhe ekspozimit të saj në përmasa relevante ekspozuese që nga 22 qershori deri më 28 korrik, prezantohet ne Frankfurt...

Besa: Dua të bëhem pjesë e kinematografisë!

Të gjithë në fund vitit bëjmë bilancet me veten, çfarë realizuam dhe çfarë jo?! Puna nga njëra anë si dhe fati në anën tjetër kanë bërë që  Besa të ndihet e përmbushur më së miri për 365 ditët e vitit që lamë pas. Nivel të lartë profesional...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese