E merkure, 19.02.2020, 08:37 PM (GMT)

Kulturë

Maya: Gur i rëndë në vend të vet

Këto ditë është promovuar klipi i ri i këngëtares së mirënjohur vlonjate Maya, “Gur i rëndë në vend të vet”. Ky klip vjen pas suksesit të madh të klipit “Lege, lege” dhe këngës së...

Halil Haxhosaj: Vepër e një rëndësie të veçantë

Shkrimtari, poeti dhe publicisti, Albert Shala, opusit të tij letrar ia shtoi edhe veprën me titull “Kadri Kusari, Dushi, i pathyeshmi i Gjakovës”. Vepra trajton një kohë të luftës së lëvizjeve ilegale...

Liman Zogaj: Kenga ime e vrar

Zbritni O Pellumba te bardhe ne supet e mia te dermuara ani pse kengen ma vrane ne shkretitira. As Sizif i gjalle as Rexha ne grazhdin e gjokut as femija i Rozafes nuk mbeta nje jete e tere...

Shaban Cakolli: Parodi nga Demir Krasniqi

Oh, mori nan- e, Diçka du’ me t’ than-e – Nuk e du’ Kosovën, S’e du’ fakultetin, Nuk e due Zizën, Se ma soll kiametin! Por e dua Lizën - Që ma bani vizën! Prej poteres s’ Zizës – Ujk...

Alma Papamihali: Nga jam...

Nga je o i huaj, që botës vjen vërdallë, I vdekur me frymë, ballit shkruar mallë, I vrenjtur fytyrës, me shpirt buzëndritur, Pa ngrënë ndër vite, lirisë uritur, Me krahët shqiponjë, me këmbë gjakosur...

Baki Ymeri: Vullkani i Durimit

Mazllum Saneja, Radije Hoxha, Sarë Gjergji, Rizah Sheqiri, Brahim Avdyli, Halil Haxhosaj, Jusuf Zenunaj, Arif Molliqi dhe Demë Topalli janë nëntë nga spektri i gjerë i poetëve të Kosovës...

Ejup Ceraja: Dy tregime për fëmijë

Përmbi majën e Kreshtëbardhit dielli e qiti sythin plot shkëlqim dhe dukej si një bukë pogaçe. Rrezet e atij dielli mëngjesor përvidheshin e përthyheshin nëpër fletët e bungut qindra vjeçar dhe...

Gëzim Mekuli: Retorika dhe Politika

Shkrimi i Rexhep Qoses "Identiteti kombëtar dhe vetëdija fetare" mund të vlerësohet si një krijim publicistik që ka nxitur një ndër debatet me interesante në hapësirën publike shqiptare. Një ndër...

Demir Krasniqi: Ne jemi ardhmëria

Ne jem lule pranverore, Jeta pa ne, s’ ka kuptim. Ne, jemi qenie njerëzore, Nuk jem kafshë për trafikim! Ne, nuk jemi botë shtazore, Mall për treg – mish për kasap!... Ne, jemi qenie njerëzore...

Vesat Haradinaj: Etimologjia dhe kuptimi i saj??

Nocioni vetëvrasje, është nocion i cili është përkthyer dhe përshtatur nga gjuha angleze “suicide”, e që rrjedh nga gjuha latine “sui caedere, të mbytësh vetveten është akt i qëllimshëm për ti dhënë...

Victoria Milescu: Magjia e atdheut të dyfishtë

Baki Ymeri, shqiptar përnga babai dhe rumun përnga mamaja, i lindur në Shipkovicë të Tetovës, ka kryer Gjuhën dhe Letërsinë Shqipe në Fakultetin e Filozofisë pranë Universitetit të Kosovës...

Engjëll Koliqi: N'udhën tonë...

Edhepse duket, nuk ishte e rastësishme nisja jonë e përbashkët n'udhëtimin historik, duke lënë gjurmë gjithandej e gjithëkëndej – anekënd botës. Ishte vërtetë e bekuar ajo ditë, në të cilën filluam...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese