E shtune, 21.09.2019, 12:55 PM (GMT+1)

Kulturë

Kadri Mani: Demir Krasniqi, Rapsodi i luftëtarëve të lirisë

Demir Krasniqi, u lind më 1950 në Tugjec të Malësisë së Gallapit (Daradanë). Shkollën fillore e kreu në vendlindje, Shkollën e Mesme të Muzikës në Prishtinë dhe u regjistrua në Shkollën e Lartë të Muzikës, por për shkaqe ekonomike...

Kristaq Turtulli: Litari i mallit

Ai mbështeti dorën ngadalë pothuajse me përtesë në dorezën metalike të derës dhe u mbush i gjithi me frymë, era e këndshme e kuzhinës dhe kurmi i ngrohtë i gruas se tij e dehen për një çast. Gruaja qëndronte në këmbë në mes...

Kadri Mani: Panoramë e poezisë rome

Qofshi faqebardhë, të shëndoshë e të gëzuar
Bini violinës, këndoni e vallëzoni
Fjalët tuaja në letër shënoni.
Që të mos harrojmë vallet tona
Që të mos harrojmë muzikën tonë...

Timo Flloko: Larg teatrit, s’ka drama me vlera

Nën petkat e Edi Karbones, Timo Flloko ka rrëmbyer trofeun e “Apollon ‘08". Edicioni i shtatë i Festivalit Mbarëkombëtar të Aktrimit, mbështetur nga MTKRS dhe Bashkia e Fierit, ka ulur siparin. “Ky çmim është...

Kana, parada e yjeve të tokës

Nga data 14, deri më 25 maj, kinemaja "do të flasë" frëngjisht. Festivali Ndërkombëtar i Kinemasë është gati të na dhurojë dymbëdhjetë ditë emocione, shkëlqim, luks, festë dhe magji. Në port janë ankoruar thuajse 150...

Riza Haziri: Kafka, eshtrat dhe gjaku

Papritmas u ndodha në një pyll të dendur e të errtë. Ecja druejtshëm pa ditur se nga po shkoja. Me kot mundohesha të përcaktoja anët e horizontit. Nga dendësia e pyllit askund nuk dukeshin yjet në qiell. As lëmyshqet e drunjve...

Ben Duro, "çuni" i këngëve dhe liqenit

Ben Duro ka mbetur ashtu siç e njohin "çunat" e mëhallës së vjetër, nga e cila është shpërngulur prej kohësh, por që është vendi ku ka lënë zemrën së bashku me vitet e rinisë: po ai trup, po ajo prerje flokësh, i njëjti vështrim...

Damjani në oborrin e Sulltanit

Për dramën e panjohur "Damjani himarjot" i Injac Zamputtit. Rrëfimi për djalin himarjot Damjanin, që mori guximin të hynte në oborrin e Sulltanit për të shpëtuar vajzat shqiptare nga haremi i përbindshëm...

Albert Shala: I pathyeshmi

Ishte vere e vitit 1964.Ne zyrat e plicise sekrete serbo-malazeze ne Gjakove ishin dy agjente.-Ky eshte- beri me koke Zhivoradi drejt Kadri Kusarit.Dragisha e shikoi me ata sy te zi e te turbullt.-Ky eshte njeriu me i rezikshme...

Majkëll Dagllas: Babai më ka nxitur të luaj role negative

"Jam një maçok", qesh nën hundë aktori i famshëm, por është e sigurt që nuk bën shaka. Majkëlli u bë i famshëm falë filmit të Oliver Stone, çmimit "Oskar" si protagonisti më i mirë. Më në fund, Majkëll shkëlqeu si një yll...

Merxhan Avdyli: Konteksti i vlerës së studimit

Libri “Konteksti i shkrimit“ i autores Myrvete Dreshaj-Baliu është një simbiozë shkrimesh me përmbajtje të ndryshme nga fusha e letërsisë, në të cilën vend qendror zënë tri tipa të shkrimit: studimi mbi letërsinë, eseja...

Lind zogu me 4 këmbë

E rrallë, por e vërtetë! Banorët e fshatit Dervan në Fushë-Krujë janë habitur kur në fermën e Pashk Gjokejës kanë gjetur një zog pule me katër këmbë. Shpendi i çuditshëm ka lindur katër ditë më parë, ndërsa...

"Koka e Deas së Butrintit, është falur nga mbreti Zog"

Si komunitet i Etërve Jozefin që punojnë në Fier, në preferencë nga të përditshmet e tjera, çdo ditë blejmë gazetën "Shekulli", sepse është një gazetë serioze dhe nuk prezanton propagandë të padrejtë dhe joedukuese në formimin...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese