E marte, 19.11.2019, 01:15 AM (GMT)

Kulturë

Mujo Buçpapaj: E veçanta e poezisë së Gjekë Marinajt

Gjekë Marinaj është një poet universal ku dijenia e jetës dhe artit japin bashkë pamjen më të përkyer të krijimtarisë. Ai po sfidon emrat më të mëdhenj të poezisë bashkëkohore amerikane duke tronditur formalitetin...

Nder i Kombit për Vath Koreshin

Vath Koreshi, një nga personazhet më të rëndësishëm të letërsisë shqipe, është nderuar nga Presidenti i Republikës, Bamir Topi, me urdhrin "Nderi i Kombit" pas vdekjes. Ceremonia e dorëzimit të këtij urdhri...

Yjet që shkëlqyen pas vdekjes

Të jesh aktor dhe të ndërrosh jetë i ri në moshë në Hollivud nuk është ndonjë çudi e madhe. Historitë e yjeve që u shuan shpejt janë të shumta dhe nuk janë aspak të rralla në vendin që të ofron një jetë marramendëse...

Ferit Ramadani: Ukshin Hoti - Enciklopedia e peripetive!

Është natyrë e ndërlikuar vepra e Ukshin Hotit e titulluar ”Filozofia politike e çështjes shqiptare’, botuar në Tiranë 1995! Edhe vlerësimi për të, edhe mbështetja rreth zgjidhjes së drejtë të po kësaj teme të zhvilluar në përcaktimin...

Llemadeo: Alien

Ti eja pranë dhe na shiko
O udhëtarë i gjithë  yjësive,
Nëpër gjithë dritërat që përshkon
nga thellësi e pafundësive...

Paul Tedeschini: Si linden ballonat “Mongolfier”

Ka qene nji anderr e vjeter e njeriut te shkeputet nga toka, ti kundravehet forces terheqese te tokes e cila e mban ne toke. Qyshe ne shekujt e pare Mb.Kr. jane ba perpjekjet e para ne Kine qe te shkeputet nga toka diçka...

Suzana Kuqi: Shëtitje me qenin...

Koha është shumë e bukur dhe unë marr qenin e dal. Jo se nuk do të dilja po të ishte e keqe, veç të mos bjerë shi, shiun nuk e ka aspak qejf qeni im. Koha është e bukur dhe e ngrohtë , është korrik, shikoj plazhin të mbushur...

Shaban Cakolli: Dy albume të reja të Demir Krasniqit

Në jubileun e 40-vjetorit të këngës dhe krijimtarisë muzikore,këngëtari,krijuesi, pedagogudhe kompozitori i lindur në Malësinë e Gollakut-Demir Krasniqi,para ca ditësh publikoi dy albume të reja me këngë autoriale...

Skënderbeu ynë në shpirtin kroat

Çmimi i parë nga kroati Antun Augustinçiç, ishte një befasi për opinionin publik dhe qeveritarët e asaj kohe, organizatorët e konkursit ndërkombëtar për monumentin e Skënderbeut që u shpall me rastin e 25-vjetorit të Pavarësisë...

Kolevica: Si i njoha tre gjigandët e kulturës shqiptare

Mitrush Kuteli, Eqerem Çabej dhe Vedat Kokona janë tre figura që u flasin brezave edhe pas vdekjes". Kështu tregon arkitekti dhe poeti i njohur shqiptar Petraq Kolevica i cili rrëfen mbresat e tij nga takimet me tre gjigandët...

Begzad Baliu: Makreshi i Poshtëm

Të nderuar bashkëfshatarë, Rreth 560 vjet më parë, një banor i këtij fshati, borxhli i dubrovnikasit në qytetin e Novo Berdës, Mihail Llukareviqit, bëhet shkas që të shënohet emri i vendlindjes sonë në radhorin e librit të tij në...

Anton Gojçaj: Rikonstruksion letrar i realiteteve historike

Për nga fryma stilore teknikat e shkrimit të përdorura në roman janë realiste dhe surrealiste, një gërshetim i tyre, pra, që pasurohet edhe me elemente të botës së përrallës. Kufijtë midis ëndrrës dhe realitetit, historisë dhe...

Ndue Ukaj: Atë Pjetër Bogdanit

Sa vështirë e patë t'i mbërthesh gjitha ato male në gjoks E ti, si shkëmb i rrëmbeve me një gisht Vërtet ishe shkëmb, Dhe mbi atë shkëmb u ndërtua shumëçka Pastaj u rrënua gjithçka Përpos ideja jote Një qenë i zgjebosur...

Agim Bacelli: Interviste me poetin Kostaq Duka

Ishin vitet '60 -‘70 kur shkoja si i ftuar ne takimet e Deges se Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve ne Korce dhe, kur hyja ne sallen e mbledhjeve ne Pallat te Kultures, zija nje qoshe ne fund e nuk levizja. Pallati

Suzana Kuqi: Pendë gjaku

Atje lart ne bjeshkë
mbyllur në një kullë
një djalë një grua dy pleq...
Në një kullë
me dy frëngjij të ngushtë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese