E merkure, 20.11.2019, 06:02 PM (GMT)

Kulturë

Ikën gazetari Gambeta

Vangjush Gambeta ndërroi jetë. Kishte rënë në gjumë prej 48 orësh dhe nuk u zgjua më. Me goditjet e grupeve armiqësore në ushtri, kulturë dhe arte, u ndërpre përgjithmonë karriera e ekonomistit dhe gazetarit...

Lamtumirë Solzhenicin

Aleksandër Solzhenicin, nobelisti rus, ndërroi jetë në moshën 89-vjeçare. Shkrimtari u bë i njohur në të gjithë botën për “Arkipelagun gulag” ku denonconte regjimin çnjerëzor të Stalinit dhe tmerrin në kampet e punës së...

Mardena Kelmendi: brava ...bravo....

E kam lene ..Te lumte , filtri saj zgjatet dhe shkon ne buzet e kujt ta ofron,  e ti e ndjek me sy si nje i uritur qe ka dite pa shtene gje ne goje dhe e refuzon ate mundesi vetem e vetem per te treguar qe ke karakter te thuash...

Moikom Zeqo: Krishti dhe Arti

Pastaj arriti në Betsida dhe i prunë një të verbër e iu lutën ta prekte. Atëherë e mori për dore të verbrin, e nxori jashtë fshatit dhe, pasi i pështyu në sy dhe vuri duart mbi të, e pyeti nëse shihte gjë. Dhe ai, duke hapur sytë, tha: ...

Kujtimet e Jan Fabiusit, vrasja e Tomsonit

Per fat te keq, historiografia shqiptare nuk e ka studiuar si duhet periudhen e vitit 1914. Shume dokumenta jane ne kancelerite evropiane, ende te pazbuluara dhe te pabotuara. Vite me vone, kur une punoja ne Muzeun...

Sadik Bejko: Migjeni midis niçeanizmit dhe mesianizmit

Kineastët që bënë dokumentarin e parë për Migjenin, thonë se, në vend të shtëpisë së tij në Shkodër, gjetëm ca gërmadha të pikëlluara, rrënoja të një grehine të dikurshme varfanjakësh te oborri i shtëpisë së dr...

Ati i vallezimit

Ai mbylli sytë përgjithmonë më 14 korrik 1996. Burri që i dha jetë artit koreografik në Shqipëri iku duke lënë pas një thesar të pakrahasueshëm kontributesh në artin skenik të vendit tonë. I thjeshtë si përherë, ai besoi se...

Çabej dhe Migjeni kujtohen në Prishtinë

Kongresi i Manastirit, 100-vjetori i lindjes së Eqrem Çabejt, 70- vjetori i vdekjes së poetit të madh Millosh Gjergj Nikolla- Migjeni, si dhe 130-vjetori i mbajtjes së Lidhjes së Prizrenit, do të përkujtohen në Prishtinë...

Liman Zogaj: Pas 64 viteve flet shqip Shqiptari

Une jam Sizif i gjalle i verbuar nga dashurit Feniks i djegur dhe kurr me as nga prushi as nga hiri su bera as zog as gur. Une jam zogu i diellit me Flamurin e Skenderbeut nene pupla me Gjuhen e Naimit ne kenge me Lotin...

Queen, banda që theu çdo rregull

Unë zgjodha emrin Queen. Është thjesht një emër, por shumë mbretëror, dhe tingëllon shumë mirë. Është një emër i fortë, universal që ka shumë potencial vizual dhe është i hapur për të gjitha llojet e interpretimeve - ka komentuar...

Kozma Dushi: Skena ka emocione dhe zhgënjime

Një tip i qetë, babaxhan, si vetë fjala që ai e përdor shumë babuç. Në bisedë flet ngadalë dhe fjalët i shqipton me dialektin beratas me plot gojën. Edhe kur bisedon, duket sikur mendjen e ka tek kënga, mbasi edhe mes...

Hysen Sinani: Prozë e kërkimeve absurde

Vëllimi me tregime “Dënesje në dru”, e plotëson siç duhet fizionominë e njërit prej tregimtarëve tanë më të mirë, siç është Lazër Stani, duke i dhënë lexuesit krijime të tilla që rrallë i gjen sot në morinë e botimeve “për llogari të...

Arta Marku: Realitetet konfliktuale të Lazër Stanit

Julio Cortazar do të rrëfente se jo pak prej novelave të tij kishin lindur prej ëndrrave të ankthshme dhe përtej, sqaron: “qysh në moshën time më të hershme, kam pasur ndjesinë se realiteti nuk ishte vetëm ajo çka më...

Rexhep Çeliku: Mustaqet i rrezikuan vendin e punës

Me mik e kishin gjetur edhe atë vënd, për të punuar dy muajt e verës, në një brigadë ndërtimi. Sapo kishte mbaruar klasën e tetë dhe ishte vetëm 14 vjeç. Nga meraku se mos nuk e mbanin në punë përherë zgjidhte...

Al Paçino, fama i dedikohet mafiozit Corleone

Alfredo James "Al" Paçino, i konsideruar nga të gjithë si një nga aktorët më të mëdhenj dhe më të mirë të të gjitha kohërave në botë. Është mjaft i njohur për rolet e tij e Michael Corleone në trilogjinë "Kumbari", Tony Montana...

Gjirokastra latine

Qendra historike e Gjirokastrës së UNESCO-s dhe Pazari karakteristik vazhdojnë të fshehin një sërë surprizash në lidhje me vlerat historike dhe arkitektonike që mbartin. Në Konferencën Ndërkombëtare për Zonën...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese