E enjte, 22.08.2019, 02:42 PM (GMT+1)

Kulturë

Aktori i mbi 100 karaktereve

Aktori i mirënjohur i skenës Mirush Kabashi festoi mbrëmë në Teatrin kombëtar mes miqve, kolegëve dhe personaliteteve të ndryshme të artit e politikës 60 –vjetorin e tij të lindjes. Lule, duartrokitje dhe një film...

Xhim Belushi: Jam krenar që jam shqiptar!

E përmendim shpesh me krenari se “është shqiptar”, shkrihemi së qeshuri me batutat dhe mimikën e tij në një telekomedi shumë të suksesshme që ka bërë xhiron e botës dhe që po shfaqet edhe në ekranin shqiptar, dimë se ka pasion...

Xhevahir Spahiu: Ftesa në NATO, hap një epokë të madhe

Edhe pse kanë kaluar disa ditë nga Samiti i Bukureshtit, sërishmi shihet se, komentet për këtë ditë të shënuar për popullin shqiptar nuk kanë të sosur. Diskutojnë dhe japin mendime të gjitha shtresat e shoqërisë. Gjithë strumbullari i...

Shefqet Dibrani: Atdheu në zemrën e një mërgimtari

Monografia “Atdheu në zemrën e një mërgimtari” (New York, 2007), është njësintezë e studimeve në fushën e monografisë, të cilën Klajd Kapinova, e kapreferuar për vete si një zhanër i krijimtarisë letrare, duke i vështruarngjarjet e...

Gjekë Marinaj: Humanizmi si epiqendër e poezisë

Poeti që është njeri është njeri edhe poet. Shefqet Dibrani me përmbledhjen e tij më të fundit poetike "Ëndërr e njëjtë, tokë tjetër" të bind se poeti dhe njeriu i vërtet janë njësuar më parë në artin njerëzor e pastaj në atë poetik...

Kur shqiptaret "jetonin" me Rikardin

Te parat qe te japin mireseardhjen jane fotografite e filmave, qe kane bere historine e kinematografise shqiptare. Mes kesaj galerie te madhe imazhesh, hyjne nje nga nje aktore, regjisore, skenariste a njerez te...

“Elita 5”: “Nuk merremi me shifra”

Në një intervistë ekskluzive për “Korrierin”, grupi  tetovar “Elita 5” përgënjeshtron lajmin e dhënë në disa të përditshme, lidhur me shumën që arrin rreth 15 milionë lekë të vjetra gjatë koncertit të organizuar për ftesën e NATO-s...

Meliha Doda: Kam kënduar në skenë 9 muajshe shtatzënë

TVSH, ritransmetoi një dokumentar për grupin më simpatik popullor që ka mbetur i paharrueshëm, trio vlonjate. Duke qenë se ruaja shënime të gatshme për këtë grup, gjithsesi mendova të plotësoja ato të dhëna që shiriti i filmit...

At Zef Pllumi në Amerikë: Një autobiografi shokuese

Një lajm i mirë vjen nga Amerika. Shtëpia botuese "iUniverse" në SHBA ka hedhur në qarkullim, ka pak ditë, pjesën e parë të trilogjisë "Rrno vetëm për me tregue" i At Zef Pllumit. Njerëz të afërm me përkthyesen amerikane Kathleen...

Intervistë me aktoren dhe kengetaren Juli Ndoci

E qeshur, dinamike, e ëmbël, lozonjare, e shkathët por shumë inteligjente, ky është togjalëshi për përshkrimin e portretit të këngëtares dhe aktores Juli Ndoci. Sipas saj talenti brenda vetes gjeti shtratin e ngrohtë familjar

Rrëfimi i zërit më të vjetër shqip

Është zëri më i vjetër i incizuar në shqip. Daton në vitin 1914 dhe për 5 minuta në sfond dëgjohet e folura e një shqiptari në dialektin e Gostivarit. Tani për herë të parë bëhet publik me nismën e albanologut Robert Elsie në...

Femija me dy fytyra

Perpara tre javesh, ne Indi lindi nje femije me dy fytyra. Dicka e rralle ne boten njerezore, por e vertete. Sipas njoftimeve zyrtare, femija eshte ne gjendje te mire shendetesore.

Behar Gjoka: Të vërtetat e historisë së Alfabetit Shqip

Sivjet, të paktën siç thonë përfundimet e historiografisë zyrtare të shqipes, mbushet plotësisht një shekull nga koha kur u hartua dhe u vu në zbatim alfabeti latin, me tridhjetë e gjashtë shkronja. Ky alfabet i shkrimit të gjuhës sonë...

Aleksander Peçi: Kabaja e Laver Bariut

Ishte tetori i vitit 1973 kur njoha Ustain tonë të Madh dhe mikun tim të shquar Laver Bariu. Tek e dëgjoja ta qante gërnetën më mbetën në kujtesë këto tipare të portretit. Rrudhat në ballë, ashtu të thella të thella, brazda brazda...

50 mrekullitë e artit më të mëdha në botë

Raca njerëzore ka bërë art për mijëra e mijëra vite. Këtu, në një listë kronologjike, gazeta britanike “Daily Telegraph” ka përzgjedhur 50 mrekullitë artistike të botës. Të parat vijnë skulpturat e Kafranit që ndodhe në muzeun...

Kuriozitete nga Bota

Gjykata ka dënuar me 40 paund Daniel Slaney, pasi dikush e ka parë të shkundë hirin e cigares në tokë. Shkelësi i ligjit e ka pranuar, po ka shtuar se fundin e cigares e futi në paketën bosh, dhe nuk e hodhi në tokë. Sido që të ketë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese