E hene, 21.10.2019, 09:21 PM (GMT+1)

Kulturë

"Ju rrëfej për Mirditën dhe familjen e Gjomarkajve"

Krahina e Mirditës, me historinë dhe të kaluarën e saj, ku pleksen e ndërthuren pazgjidhshmërisht: kultura, doket, zakonet, traditat, etnografia, legjendat, toponimia, zejet, luftërat dhe njerëzit e saj, prej shekujsh kanë ngjallur një interes të...

Krijimi i kooperativës malore

Një shtet i organizuar siç ishte shteti komunist shqiptar do të thoshte edhe për artin se ishte një nga fushat e organizuara të prodhimit intelektual të shoqërisë shqiptare. Duke mos i kushtuar vemendje historisë, por duke...

Julianne Moore, "Kuqja" e zjarrtë e Hollivudit

Qarkullojnë fjalë, sigurisht në rrethet kinematografike, se ajo është një nga pasardhëset e denja të aktores Meryl Streep. Në të vërtetë është një nga fytyrat dhe karakteret më të veçanta të ekranit të madh. Nuk shfaqet shpesh...

Flet këngëtarja e njohur, Manjola Nallbani

Flet këngëtarja e njohur, Manjola Nallbani, e cila në duet me të shumënjohurin tjetër, Kastriot Tushën, në bashkëpunim me "Top Median", dhuruan një javë më parë një koncert të paharrueshëm...

Kapexhiu, në pritje që Nano t'i blejë karikaturat

E ndërsa të gjithë, mezi prisnin të binte zilja e pushimit të madh, për të dalë jashtë, atij nuk i durohej që të bënte diçka tjetër... Menjëherë pastronte me fshirëse dërrasën e zezë, rrëmbente shkumësin dhe fillonte të vizatonte...

Shqiptarja e Jazz-it, surpriza e shekullit ne Zvicer

Imcake! Eshte cilesuar si surpriza me e bukur e shekullit XXI ne Zvicer. Shqiptarja 28-vjecare e muzikes Jazz, Elina Duni, duket se eshte e perkedhelura e kritikes, ndaj edhe perhere e me teper, me zerin e saj po perpin...

Cabej, portret i "babait te shqipes" permes kujtimesh

Rastesi e bukur! Eqerem Cabej, me te cilin ne nje fare menyre personifikohet shqipja, u lind pikerisht ne vitin kur shqiptaret munden te kene alfabetin e tyre. Plot njeqind vjet shkuar! Ministria e Kultures e ka shpallur...

Albert Zholi: Aleksandër Moisiu, magjia e artit skenik

Para disa ditësh në një nga ambientet e Ministrisë së Kulturës Rinisë dhe Sporteve u promovua libri “Aleksandër Moisiu”, me autor Sali Hidrin. Në këtë promovim merrnin pjesë shkrimtarë artistë, kritikë arti, gazetarë si dhe...

Është gjallë Liza Vorfi

Presidenti i Republikës nderon në moshën 86 aktoren Liza Vorfi. Ikona e elegancës dhe finesës së viteve pesëdhjetë u largua pa zhurmë nga skena. Urdhri “Naim Frashëri i Artë” në pleqërinë e shtyrë i duket pa kuptim...

Teatri i Kosovës shpall konkursin e dramës shqiptare

Teatri Kombëtar i Kosovës (TKK) ka shpallur publikisht të hapur konkursin dramatik “Katarina Josipi 2008”, duke ftuar për garë të gjithë krijuesit shqiptarë me dramat e tyre. Ky konkurs mbështetet financiarisht...

Begzad Baliu: Frang Bardhi dhe Albanologjia

Cili është vendi i Frang Bardhit në studimet albanologjike në 400 vjetorin e lindjes? Këtë çështje dëshiroj ta hap duke kujtuar konceptet shkencore të dy prej albanologëve më të shquar Profesor Rizës dhe të Profesor...

Xhim Morrison është gjallë

Historia përsëritet. Xhim Morrison, njëlloj si Elvis Presly? Lideri i "The Doors", për disa nuk ka vdekur, njëlloj si mbreti i rokut. Ndoshta sepse vdekja, për ata që kanë lënë gjurmë në histori, është e vështirë të pranohet...

Qerim Vrioni: 150 vjet me artin e “dhomës së errët”

Sivjet mbushen 150 vjet nga moti i largët 1858 kur, në Shkodër, italiani i “rrënjëzuar” shqiptar, Pietro Marubbi (lindur në Piaçencë më 1834 dhe vdekur në Shkodër më 1903) do të nxirrte nga atelieja e tij fotografitë...

Ndërron jetë aktori Tonin Ujka

Ndërroi dje jetë aktori dhe regjisori shkodran Tonin Ujka. Që prej 2 korrikut kur Ujka kishte pësuar hemorragji cerebrale, ka qëndruar në një nga spitalet e Tiranës. Por nesër ai do të jetë në Shkodër, për t’u prehur në...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese