E marte, 25.02.2020, 07:00 PM (GMT)

Kulturë

Kadare: Ja diplomati që më "hoqi" çmimin Nobel

Eshtë kthyer pas 8 vitesh në qytetin e tij të lindjes, në Gjirokastër. Gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare ka thyer heshtjen e gjatë, duke folur për herë të parë mbi prapaskenat që lidhen me...

Sose Dumani: Për ty Kosovë

Shqipe nënë! Ti pren krah e këmbë Veç trupi si trung i pa degë mbet të ka. Kthe kokën , shih KOSOVEN dhe mënxyren e madhe që i ra. Kthe koken ti nënë e madhe, se bij e nipa të gjall po...

Demir Krasniqi: Mallëngjime e ushtima

Do t’ këndoj do trima nga Balli Kombëtarë , Shqipe gjeraqina – n’ rrethin kërçovarë. Komandant i “Ballit” , trim e luftëtar , Si arushë e malit – Mefaili i Madh . Për bashkim shqiptarësh nga të gjitha...

Artan Shabani: Piktura e tij e mërguar!

Artan Shabanit i ka mjaftuar vetëm një dekadë për t’u admiruar ekskluzivisht me veprat e tij nëpër galeritë ndërkombëtare. Pavarësisht viteve që ka nisur të pikturonte ka qenë kjo dekadë...

Namik Selmani: Çamëria është dhimbje e dashuri

Botimet dhe veprimtari të tjera artistike 1970-1992 boton vazhdimisht në gazetat letrare të kohës si në gazetën “ Drita” , Nëntori” , “Ylli” etj si dhe dhe në organet për fëmijë si “ Fatosi”, “Pionieri”...

Mihrije Braha: Në 91-in, në Shqipëri jam tmerruar

Një nga këngëtaret më të njohura kosovare në Shqipëri. Mihrije Braha në këtë intervistë ekskluzive rrëfen vizitën e parë në Shqipëri, përshtypjet e vendit që gjithë jetën kish ëndërruar...

Ejup Ceraja: Dy ese të shkurtra

Uni i secilit njeri është i veçantë dhe individual. Andaj edhe faktorët, që ndikojnë në unin e secilit janë të llojllojshëm. Një un të këtillë e kanë jo vetëm të rriturit, por edhe fëmijët e të...

Baki Ymeri: Revista Shqiptari nr. 120 (2008)

Më 28 Nëntor 2008, mbushen 96 vjet nga dita e shpalljes së pavarësisë të Shqipërisë. Këtë përvjetor, populli dhe kombi shqiptar e përkujtojnë duke jetuar çaste shumë të rëndësishme...

Bahri Myftari: Djaj të lumtur - Shishja e qumështit

Radhët për të blerë shishen e qumështit, pra një shishe dhe aspak më shumë, nisnin në orën 12.00 të natës. Qyteti përfshihej prej një lëvizjeje të çuditshme; njerëz të moshave të ndryshme, duke...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese