E shtune, 21.09.2019, 06:49 PM (GMT+1)

Kulturë

Fatmir Terziu: Ukaj dhe kompleksi krijues-kritik-poet

Prej kohësh në fushën krijuese shqiptare është edhe një emër. Një emër që vjen me plot timbrin letra dhe krijues. Është emri i Ndue Ukajt që risiglon këtë persuamble krijues në tërë këtë ndjesi tingëlluese. Është poet, kritik...

Mihai Antonescu: Vlera shqiptare në gjuhë të huaja

Një antologji e poezisë së sotme shqipe, e përkthyer në gjuhën rumune nga poeti Baki Ymeri, dhe me një parathënie të shkëlqyer të shkrimtarit Marius Qelaru, është dhe mund të jetë kurdoherë një demonstrim i vlerave autentike...

Albert Zholi: Intervistë me koreografin Arjan Sukniqi

Një nga emrat potentë të koreografisë shqiptare është dhe Arjan Sukniqi. Jeta e etij është një lëvizje intersante drejt të pamundurës, për vetë faktin e privimeve që i janë bërë në drejtim të dëshirave në sistemin komunist...

Revista Albanezul nr. 145 (2008)

O revista este o istorie şi cei ce o conduc sunt creatori de civilizaţie, de valori şi de sens, nu numai pentru generaţiile acelei istorii, ci şi pentru altele în mijlocul cărora aceasta se desfăşoară. O revista este o catedrală în care...

Në Koman, te të parët tanë prej "guri"

Pas thuajse një shekull gjurmimesh arkeologjike nga ekspedita të huaja dhe vendase, është arritur të zbulohet para pak ditësh nga arkeologët shqiptarë në kalanë e Dalmacës në Koman, një vendbanim prej guri i Mesjetës...

Ogerta Proko: Ikonat që nuk vdesin kurrë

Të jesh i adhururar apo të adhurosh? Jam gati e sigurt që shumica e atyre që do të pyesja, pa u menduar shumë gjatë do të më pohonin pjesën e parë të pyetjes. “Të adhurosh” dhe “Të jesh i adhuruar”! Nëse do të gjeja...

Ali Berisha: Gabimet e një fjalori të madh

Fjalori i Mehmet Elezit që u botua në vitin 2006 patjetër se paraqet risi në leksikologjinë tonë. Për nga numri tejet i madh i fjalëve, kuptimeve dhe shprehjeve frazeologjike (100.300 sish) ai ua tejkalon fjalorëve të tjerë...

Begzad Baliu: Konceptet filologjike të Ndre Mjedës

Në kontekstin historik, gjuhësor, letrar dhe kulturor, jeta dhe vepra e Ndre Mjedës, shtrihet në dy periudha të mëdha dhe shumë të vrullshme: gjysmën e dytë të shekullit XIX të Rilindjes Kombëtare dhe gjysmën e parë të shekullit...

Tubimi ne Polluzhë dhe ora letrare

Me rastin e 63 vjetorit të vrasjes së Shaban Polluzhës, komandantit të shquar të Luftës së Dytë Botërore, të shtunën me 31.05.2008, në fshatin Polluzhë u mbajt një tubim popullor, ku përveç personaliteteve politike morën...

Arti i Diktaturës

Në historinë sh qiptare do t‘duam apo nuk do t‘duam do t‘ zërë vend realizmi socialist shqiptar, si një krijimtari artistike e realizuar gjatë periudhës kohore të viteve ‘40 -‘90 dhe me cilësitë e veta, që shpesh herë janë të...

Zbulohet logoja e bibliotekës së Faik Konicës

Botohet për herë të parë kjo fletë e vogël, paksa e zverdhur, e cila ka lidhje të ngushtë me bibliotekën vetjake të Faik Konicës. Është logoja e saj dhe këtë tregonte emërtimi latinisht që mbante në krye: EX LIBRIS...

Suzana Kuqi: Ne dhe kompjuteri

Ky kompjuteri paska qënë shumë i keq. I keq dhe irrezikshëm. Mjaft të të hyjë mikrobi i tij dhe… të merr lumi. Sapokthehemi nga puna, para se të ulemi për të ngrënë bukë duam më parë tëkontrollojmë postën. Vajza...

Vdekja e bukur

Për herë të parë botohet fotografia e muzikantit Palok Kurti në shtratin e vdekjes. Krahas fotos së rrallë, të ofruar nga familja Kurti në Shkodër, muzikologu Sokol Shupo gjen në arkivat e Ministrisë së Jashtme edhe një...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese