E merkure, 29.03.2023, 08:34 AM (GMT+1)

Sport » Sporti

Dorëzohet flamuri, Shqipëria gati për Olimpiadën

Shqipëria është gati për Lojërat Olimpike Pekin 2008, eveniment që do të nisë pas 15 ditësh në Kinë. Akti i fundit ishte ceremonia e zhvilluar dje në Pallatin e Brigadave, ku Presidenti i Republikës, Bamir Topi...

Divizioni C, Shqipëria shpallet nënkampione

Nënkampione e Divizionit C, ky është rezultati i Shqipërisë në Kampionatin Evropian të basketbollit për femra. Vajzat kuqezi janë mundur në finale nga Malta, pikërisht skuadra "mace e zezë" për Shqipërinë. E kemi nisur...

Qato: Dua një tjetër titull të madh botëror

Kanë kaluar më shumë se tre muaj nga fitimi i titullit kampion bote në kategorinë WBC, por me të mbërritur në Shqipëri prej pak ditësh ai ka zbuluar edhe ambiciet e tij akoma edhe më të mëdha. Bëhet fjalë për shqiptarin...

Shqipëria, në gjysmëfinale

Kanë vuajtur shumë, por më në fund kanë mundur të kualifikohen për në gjysmëfinalet e Evropianit. Ka qenë ky rezultati përfundimtar i ndeshjeve në grupin B për femrat e kombëtares sonë të basketbollit, të renditura...

Eusebio Haliti ngjitet në majë të Evropës

Ylli i Eusebio Halitit vazhdon të shkëlqejë. Të dielën e kaluar, atleti shqiptar që jeton dhe stërvitet në Itali ka regjistruar kohën më të mirë në Evropë për vitin 2008 në kategorinë Under-18 (nën 18 vjeç). Në kampionatin...

Edgar Miraku-trajneri më i mirë i vitit në SHBA

Elbasanlliu Edgar Miraku tashmë shfaqet një emër i njohur në sportin e volejbollit në Oklahoma dhe në gjithë Amerikën. Miraku është shpallur edhe njëri ndër trajnerët më të mirë të vitit në SHBA, nga Federata Amerikane e...

Xhimi Marku më i forti Britaninë së Madhe

Xhimi Marku është shpallur njeriu më i fortë në Britaninë e Madhe për vitin 2008. Si një "gladiator" i vërtetë i kohrave moderrne, gjatë konkurrimit "Britain‘s Strongest Man" që ka përdunduar dje...

Presidenti Topi dekorohet me "Urdhrin Olimpik"

KOKSH i ka uruar dje rruge te mbare delegacionit olimpik, qe do te perfaqesoje Shqiperine ne Lojerat Olimpike Pekin 2008 dhe nuk ka ngurruar t'u beje nje ftese per pjesemarrje ne delegacion edhe Kryeministrit Sali...

Majk Tajson: Alkool, drogë dhe festa. Kjo është jeta ime

"Nëse, siç ka shkruar Joyce Carol Oates, boksi është bërë teatri tragjik i Amerikës", atëherë Majk Tajson, ish-kampioni i botës në peshat e rënda, "njeriu më i keq në botë", sipas përcaktimit të tij, mund të ishte punësuar...

Adoleshenti synon rekordin "Guiness" për mbajtje topi

Në fushën e futbollit ai nuk është një lojtar si gjithë të tjerët por një akrobat i vërtetë që bën mrekulli me topin duke mahnitur sportdashësit. Të gjithë të pasionuarit pas futbollit në Kavajë e njohin dhe kanë nisur ta admirojnë e të...

Erkand Qerimaj, i katërti në Evropë

Erkand Qerimaj ka përfunduar jashtë zonës së medaljeve në Evropianin e Peshëngritjes, i penalizuar nga pesha më e rëndë trupore në stilin e shkëputjes. Pas dy gabimeve në provat e para, Qerimaj ka realizuar ngritjen...

“Vullkani” Qato shperthen ne Tirane

Kampioni shqiptar i boksit boteror Kreshnik Qato nuk ka dhuruar vetem fitore mbreme ne Tirane por dhe nje spektakel te mrekullueshem per qindra mije spektatore dhe telespektatore. Ne ndeshjen me portugezin Vitors Sa...

Gjiganti i madh i mirë

Nuk kishte edhe aq kohë që Orion Garo kish zbuluar më të riun e pasioneve të tij. Edhe pse fundjavave, kur nuk i duhej të ndeshej me ekipet kundërshtare e as nuk duhej të ndiqte seancat stërvitore, gjendet në shoqërinë...

Rusi, sporti kunder politikes per Kosoven

Ere e mbare fryn edhe nga Rusia per pavaresine e Kosoves. Nese politika e Kremlinit qendron thunderforte kunder njohjes se shtetit me te ri ne Ballkan, politika sportive eshte teresisht kunder ketij mendimi. Vete Komiteti Olimpik i Rusise...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora