E enjte, 09.07.2020, 03:47 AM (GMT+1)

Kulturë » Kinema

Flet regjisori i filmit “Magjia Pano” Kujtim Gjonaj dhe i biri i Panajot Panos, Ledio Pano

Kujtim Gjonaj ndoshta është i vetmi regjisor dhe scenarist që, si gjat periudhës së sistemit komunsit ashtu ehde në demokraci ka punuar dhe punon me të nëjtin titëm. Në të dy sistemet ai ka prodhuar rreth 4 filma dokumentarë në vit duke u bërë kështu një record me vete me rreth 120 filma dokumenatrë. Dhe pse mosha ikën ai në prodhimtari filmash dokumnarë mbetet I freskët dhe plot ide. ...

Milazim Kadriu: Në Podujevë do të mbahet Festivali I filmit “Llapi Film Fest”

Në fillim të muajit maj në Podujevë në organizim të OJQ-së “Alternativa Vizionare” e në mbështetje të Kryeministrit të Republikës së Kosovës Hashim Thaçi do mbahet Festivali ndërkombëtarë i filmit të shkurtër LLAPI FILM FEST. Qyteti i Podujevës do të shndërrohet në një arenë të vërtet argëtimi dhe kjo falë organizimit të Festivalit Ndërkombëtarë të...

Halil Gashi: Peja Butrinti i Kosovës

Rrugetimi i artit skenik në më shumë se gjashtë dekada ne qytetin e artit dhe te kultures aty rrënzë bjeshkve të Nëmura që i bejnë hijeshi gjerdanit të Alpeve shqiptare...

Dramë për një realitet të trishtë

Gjilan ,23 janar,Teatri nga Peja, në natën e katërt të Festivalit të Dramës Shqipe "Talia e Flakës", që po mbahet në Gjilan, solli para publikut të këtushëm shfaqjen...

Halil Gashi: Kur loti ngrinë në qepallë

Mbrëmë në Tetarin e qytetit “Istref Begolli” në Pejë u shfaq drama ” Kur loti ngrinë ne qepallë” Baladë për vllezrit Gërvalla dhe Kadri Zeka të autorve Nimon Muçaj dhe Jahi Jahiu...

Flet aktori dhe sportisti Adriano Prodani

Ai s’ka studiuar për aktrim dhe pse është në stafin e Teatrit të Korçës. U fut rastësisht në skenë, por tashmë s’mund t’i ndahet. Për çdo arritje në jetë ai falënderon të atin...

Ukshin Zajmi: Shekspiri në Iliri

Ambicja për pozitë hierarkike, dashuria dhe seksi në këtë kontekst, janë dukuri mjaft të komplikura për t’u kuptuar e inskenuar në komedinë “Nata e dymbëdhjetë” të Shekspirit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora