E hene, 18.02.2019, 02:40 PM (GMT)

Personalitete

Vilhelme Haxhiraj: Abdyl Sharra një nga Elitat kombëtare

Mëngjesi i dates 8 (tetë) Nëntor 1946 agoi i zymtë. Re të zeza rëndonin mbi supet e atdheut arbëror. Male të krrusur nga “ortekët” e Glories së Çmendjes, që kishin filluar të merrnin jetë shqiptarësh. Kjo ishte gjëmë, jo nga Zoti, as nga fenomenet e natyrës, por nga një...

Gjekë Gjonaj: Lanush Nuzi Peraj (1878-1964)

Prej vitesh, qëkur kam filluar interesimet e mia të para për Anën e Malit-Ulqin,  më kishin lënë përshtypje  të pashlyeshme  rrëfimet e anamalasve  për  disa burra  të shquar  popullorë të kësaj trevë  shqiptare, që i dinin mire ...

Cirongu: Antigona Fazliu në gonxhen e lirisë

Kosovën e kishte mbuluar plaga e shekullore serbomadhe. Mbi trupin e saj që kullonte gjak, vajtonte shqiponja me dy kokë për truallin Arbëror! Bijtë e bijat kosovare , si pushuan kurrë përpjekjet e tyre titanike edhe në ditët më të...

Kadri Kadiu: Trimi i heshtur Seladin Ferro

Kur trimëria rri bashkë me urtësinë, formon atë që quhet karakteri burrëror i njeriut. Seladin Ferro i pati këto cilësi, i tregoi gjithë jetën, në luftë dhe në punë, i gëzon edhe sot, pas vdekjes, në kujtesën e shokëvë, të miqve, të mbarë devollinjve dhe bashkëluftëtarëvë të tij...

Kozeta Zylo: Requiem Për Prof. Jozefita Markun

Kur dëgjova për ikjen e papritur nga kjo botë të prof.Jozefita Markut u shokova, qava ashtu siç do të bënte çdo qenie njerëzore në gjithë rruzullin.  Por kur e njeh nga afër dhe ndjek gjithë punën e saj akademike shkencore ...

Gjekë Gjonaj: Sokol Hiri Rudaj meriton të përjetësohet

Ishte  djali i vetëm i Hir Gjelit Rudaj, i cili gjatë gjithë jetës luftoi për përpjekjet e shqiptarëve për liri, për troje etnike e për flamur kuq e zi.  Lindi në vitin 1853 në fshatin Selcë të Kelmendit në një familje  të ndershme malësore...

Tefik Selimi: Halim Orana- një figurë e madhe atdhetare

Thonë, historia, e cila është mësuesja e jetës, nuk do të duhej ti harrojë asnjëherë atdhetarët e mëdhenj të kombit tonë. Ata janë emra të shenjtë e të shtrenjtë të popullit. Pa aktivitetin e tyre madhor, historia e popullit shqiptar do të ishte e varfër. Pra, historia nuk do ...

Fran Gjoka: Punonjës i palodhur i arsimit shqip

Është fjala për mësuesin e njohur, figurën publike, intelektualin krijues Hazir Mehmeti. I lindur në vitin 1952 në fshatin e lindjes, por klasat e para të shkollës fillore i pati mësuar në gjuhën arabishte nga hoxha i fshatit...

Gjonaj: Frank Shkreli - emër i shquar i fjalës së shkruar

Puna  e suksesshme e gazetarit, analistit dhe  publicistit, të njohur shqiptaro-amerikan, Frank Shkrelit,  nga fshati Amull i Komunës së Ulqinit, më ka ngjallur një respekt të jashtëzakoshëm  shumë më heret se sa fillova ...

Leci: 35-vjetori i vrasjes së dëshmorit Vehbi i brahimi

Me shumë dhimbje i shkruaj këta rreshta, sepse në janar të vitit 2015, Baci Emin Fazlija, alias Emil Kastrioti Kryetar i Beslidhjes Demokratike Kombëtare Shqiptare, e hapi bisedën me mua që bashkarishtë për sivjet më ...

Ndue Dedaj: Çiftelia që solli Gjerdanin e Artë

Ndue Shyti është moshuar, por jo çiftelia e tij proverbiale. Mund ta nisësh sërish ditën me meloditë e tij me çifteli, fyell e bilbil, si dikur, pasi arti i tij nuk ka tjetërsim, ashtu siç kurrë nuk ndërron gurgullima e hareshme e Fanit e Drinit. Tish Taija pati shkruar: “Dy tela, një ...

Selman Etemi: Sadri Berisha - Dëshmor i Kombit

Shumë vështirë është të shkruhet për nejriun që tërë jetën e vet ia kushtoi së mirës kombëtare, familjes, shokëve dhe rrethit e shoqërisë ku jetoi e veproi. Vështirë është që, një njeri sikur që ishte Sadri Ibish Berisha ...

Kush ishte Jakup Ferri

Jakup Ferri, i biri i Ferr Durit, u lind në vitin 1832 në Plavë, në veri të Bjeshkëve të Nemura buzë Liqenit të Plavës prej të cilit buron lumi Lim, që në atë kohë ishte pjesë e Shqipërisë nën sundimin e Perandorisë Osmane, sot e Malit të Zi. Për shkak të pozitës së vetë ...

Bajram Canameti: Famëmadhi Bilal Xhetani

Bilal Asllan Xhetani lindi në vitin 1895 në Derjan të Matit, në një familje të madhe atdhetare që kishte marrë epitetin: “Shtëpi mendje e buke”, ku lidhej besa e varej pushka për orët e qëndresës së shqiptarisë...

Fran Gjoka: Në shërbim të nënës dhe fëmijës

Gjinekologun e talentuar Zef Zefaj nga Lezha,e njohin të gjithë.Ai kishte vite që shërbente pranë Shtëpisë së Lindjes në qytetin e Lezhes,madje shpesh inentifikohet me këtë institucion mjekësor,sepse ishte pikërisht ky doktor që ...

Baki Ymeri: Një veprimtar i shquar i mërgatës

Tahir Shabani është President i Shoqatës së Miqësisë Francë-Shqipëri  dhe veprimtar i njohur për çështje shqiptare në Europë. Shoqata e Miqësisë Franko-Shqiptare në Francë dhe Evropë (Amitie Franco Albanaise) është asociacion joqeveritar i mbrojtur conform ...

Asllan Dibrani: Ali Sylejmani - veprimtar humanitar

Njerëzit modest gjithnjë  janë njerëz i të mëdhenj. Virtytet e tyre dhe bujaria ndryshon nga të tjerët. I tillë është edhe  mërgimtari  Ali Jakup Sylejmani i cili mori rrugën  e kurbetit si çdo shqiptar tjetër nga zullumi  terrori dhe  reprezaljet sllavo-serbe mbi Kosovën...

Demir Krasniqi: Qamili i Vogël - këngë përjetësie

Duke pasur parasysh dëshirën e përjetshme të autorit të ndjerë – Qamilit të Vogël, i cili vazhdimisht mëtonte për këngët të cilat i kishte krijuar t’i publikonte të deshifruara me nota dhe duke pasur parasysh kërkesat e mëdha të miqve, dashamirëve dhe simpatizantëve të flakët ...

Brahim Avdyli: Ndahet nga ne Rrustem Selca

Kur na thotë ndonjëni, me lot në faqe, se “është ndarë i shtrenjti i ynë nga jeta e përkohshme, në jetën e përjetshme”, jo të gjithë janë në pajtim me këtë thënie, sepse jetën e përjetshme nuk kanë mundësi t`a shohin e t`a përjetojnë...

Fran Gjoka: Një jetë kushtuar shkollës dhe edukimit

Nderim dhe respekt të shkruash për mësues, që tërë jetën nderuan profesionin e tyre. Pra, është detyrim i madh sa intelektual, por edhe gazetaresk, sepse duhet menduar dhe përzgjedhur mirë fjala për të evidentuar ato vlera të...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese