E marte, 01.12.2020, 08:43 PM (GMT)

Personalitete

Alfred Papuçiu: Prof. Koli Xoxe, një emër që i bënnder historiografisë shqiptare

Profesor Koli Xoxe e kam patur profesorin tim nga më të mirët në Fakultet, elokuent, tepër i ditur që na e spjegonte me passion historinë e Francës, me detaje gjithçka, bukur, qartë. Nuk prisnim të mbaronte ora, si me dike tjetër por donim që profesori të vazhdonte  « tregimin » e tij të përkryer për historinë dhe figura të shquara të ...

Xhavit Kryeziu: Maksut Sadri Zylfiu - Mësuesi shembullor (1943-2020)

Maksuti  u lind në fshatin Kopërnicë- komuna e Kamenicës, më 6. 5. 1943. Rrjedh nga një familje që jetonin në kushte të vështira ekonomike, sikur shumica e familjeve tona të asaj kohe. Ai së bashku me 7 fëmijët e kësaj familje rriteshin nën trysninë e rrethanave shumë të rënda ekonomike dhe shoqërore...

Mehmetali Rexhepi: Copëza kujtimesh për veprimtarin Halil Kqiku (1962-2020)

Një ndjenjë trishtimi më kaploi, sapo mora lajmin për vdekjen e veprimtarit Halil Kqiku! Kam dëgjuar kohëve të fundit për sëmundjen e tij të rëndë... Dëshiroja se mund të mjekohej dhe të rikthehej ai Halil dinamik, sikurse e kam njohur nga afër, por... Vdekja paska qenë më e shpejtë se sa shpresa ime dhe...

Alfred Papuçiu: Silueta e Artistes, dhe kujtimi për Vaçen tonë kombëtare

Lushnjes iu kthye vajza e saj një herë e përgjithmonë. Më e mira e të gjithave. Vaçe Zela. Prej disa ditësh në mes të qytetit të Lushnjes është vendosur statuja e Vaçe Zelës, ashtu siç na është fiksuar, duke kënduar „Moj Arbëri“ dhe duke i rënë kitares. Një vepër e përkryer e skulptorit të talentuar, Arben Bajo, që e ka portretizuar artisten...

Thanas Gjika: Kushëriri im i shquar, tenori Toli Adham Pano

Midis njerëzve të shquar të fisit tim nga ana e nënës kam pasur kushëririn Toli Adham Pano, tenori i “Korit Lira” i quajtur dhe “Kori Karakteristik i Korçës”.Ky qytetar i talentuar edhe pse nuk është vlerësuar me tituj nderi prej qeverive pluraliste të pasvitit 1991, për mua është një personalitet i ...

Mehmetali Rexhepi: Kuptimi i një jete atdhetare

Sot, më 19 kallnor 2020 nga familja e shokut e mikut tonë të çmuar u dha kumti mortor: se pas një sëmundje të rëndë vdiq  Sabit Rexhepi! Sabiti ishte veprimtar i pandalshëm kombëtar... I përndjekur e i burgosur politik për të drejta kombëtare të shqiptarëve, të mohuara me të gjitha mjetet e dhunës politike ...

Hazir Mehmeti: Fran Gjoka, njeriu që shndrit pozivitet

Rruga jetësore ka përplot të panjohura dhe sfidat e saja. Veçanërisht për gjeneratat që përjetuam thyerje të mëdha kohe e sistemesh. U lindëm në robëri, u shkolluam dhe vepruam në robëri dhe tani koha e lirisë së brishtë, një shoqëri pa cak të definuar drejt progresit, sikur na gjeti me barrën e viteve...

Don Lush Gjergji: Gjergj Kastrioti - Skënderbeu - “Moisiu arbëror”

Kaluan 550 vjet pas vdekjes së tij. Shumëçka ka shkruar historiografia botërore, diçka më pak ajo arbërore dhe shqiptare. Megjithatë kemi mjaft elemente për ta portretizuar dhe paraqitur atë në dimensione historike dhe aktuale. Figura e tij zgjon gjithnjë shumë mendime, vlerësime, shqyrtime...

Shefqet Dibrani: Bardhosh Gërvalla

Bardhosh Gërvalla është njëra ndër figurat e shquara të lëvizjes patriotike dhe revolucionare të Kosovës, organizator i dalluar, shembull i lartë vetëmohimi. Lindi më 23 shkurt të vitit 1951 në Dubvik të Deçanit. Këtë emër e trashëgoi nga babai i tij Bardhosh Dina i njohur si kaçak me nam të madh, i cili vdiq në shkurt ...

Blerim Latifi: Ernest Koliqi mori vendimin e madh

Si sot, 45 vite më parë, vdiq Ernest Koliqi, shkrimtari i njohur shkodran. Në vitin 1941, Koliqi si ministër arsimi në qeverinë shqiptare të mbështetur nga italianët, mori vendimin e madh për dërgimin e mbi 200 mësuesve në Kosovë për të hapur shkollat shqipe dhe për t’i dhënë fund analfabetizmit total, në të cilin ndodheshin ...

Nuredin Lushaj: Plaku legjendar i bjeshkëve tona

Mark Deda (1840-1910) është dëshmori i parë që Berisha dhe Puka dhanë për liri e Pavarësi i cili është pinjoll i një prej kullave të Malësisë, që bijtë e saj kanë lënë histori të lavdishme ndër breza në luftë për liri e pavarësi me pushtuesit osmanë, serbë e malazezë, duke ia kushtuar jetën atdheut tonë të dashur...

Lekë Mrijaj: Njëqind vjetori i lindjes së kryeplakut Prof. Dr. Anton Çetta

Sot, me 3 janar 2020, kujtojm me lavdi njëqind vjetorin e lindjes së prof. dr. Anton Çettës, pajtues i gjaqeve dhe mbledhës i thesarit të çmuar të trashëgimisë sonë folklorike mbarëshqiptare. Gjithqka rreth pajtimit është nisur nga Lumbardhi me 2 shkurt 1990, nga kryeplaku i ynë i urtë i pajtimit të gjaqeve, prof. dr. Anton Çetta, Kryetar i ...

Ndue Dedaj: 'Shën' Antoni i Kosovës

Ishte shtatori i këtij viti në Prizren, kur, pas dasmës me flamur në familjen e burrit fisnik Pren Kçira, teksa po vizitonim shtëpinë muze të Lidhjes, studiuesi Vilson Mirdita, ambasadori i parë i Kosovës në Gjermani, thotë se pajtimtari i madh Anton Çeta, më 3 janar 2020, ka 100-vjetorin e lindjes dhe duhet bërë diçka për...

Blerim Latifi: Ahmet Delia dhe kodi i rezistencës

Gjatë fëmijërisë time me qindra herë e kam dëgjuar rrëfimin për Ahmet Delinë. Jam rritur me këtë rrëfim dhe që nga ajo kohë gjithmonë kam dashur që një ditë të shkruaj diçka për të. Më vonë, më pat lindur dëshira që të ballafaqoja historiografinë e shkruar me legjendën dhe, si në pak raste, faktet historike...

Gjon Markokaj: Për Ndue Zenel Paplekaj

Në kushtrimin e Pavarsisë që shpërtheu nga orjentimet e “Kuvendit t' Junikut” në Kosovë e në Malësi të Gjakovës; u ngriten burrat në Kryengritjen e Përgjithshme, n' Luftë Çlirimtare.Ndue Zenel Papleka, djal i “Shtepisë Topuzit” të Nikajve ishte në Lekurtaj dhe po punonte, në ndertim...

Enver Bytyçi: Pjetër Bogdani - Personaliteti më i madh shqiptar i shekullit XVII

Të gjithë serbët, pa përjashtim, gjatë dy shekujve të fundit kanë shkruar se Beteja e Kosovës e vitit 1689-1690 midis Perandorisë Autro-Hungareze dhe Perandorisë Osmane ndodhi e ashtuquajtura “kataklizmë e popullit serb në Kosovë”! Sipas tyre kjo betejë bëri që 37 000 familje ose 180 200 serbë u shpërngulën nga trevat e Kosovës...

Gjon Markokaj: At Gjergj Fishta Poet i Kombit

Vepra e At´ Gjergj Fishtës në “pushtetin e djehit”, për dyzet e pesë vjet u ndalua ! Epopeja e Kombit “Lahuta e Malcis”e shprehur dhe shkruar nga mëndja e zëmra e tij ; “prush i ndezur”, me At'Dhe´-dashuri dhe me urrejtje anti-osmane  e anti-serbo–sllave; pasqyron ndergjegjën e bashkësisë kombëtare...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora