E merkure, 12.08.2020, 05:12 AM (GMT+1)

Personalitete

Mehmetali Rexhepi: Kuptimi i një jete atdhetare

Sot, më 19 kallnor 2020 nga familja e shokut e mikut tonë të çmuar u dha kumti mortor: se pas një sëmundje të rëndë vdiq  Sabit Rexhepi! Sabiti ishte veprimtar i pandalshëm kombëtar... I përndjekur e i burgosur politik për të drejta kombëtare të shqiptarëve, të mohuara me të gjitha mjetet e dhunës politike ...

Hazir Mehmeti: Fran Gjoka, njeriu që shndrit pozivitet

Rruga jetësore ka përplot të panjohura dhe sfidat e saja. Veçanërisht për gjeneratat që përjetuam thyerje të mëdha kohe e sistemesh. U lindëm në robëri, u shkolluam dhe vepruam në robëri dhe tani koha e lirisë së brishtë, një shoqëri pa cak të definuar drejt progresit, sikur na gjeti me barrën e viteve...

Don Lush Gjergji: Gjergj Kastrioti - Skënderbeu - “Moisiu arbëror”

Kaluan 550 vjet pas vdekjes së tij. Shumëçka ka shkruar historiografia botërore, diçka më pak ajo arbërore dhe shqiptare. Megjithatë kemi mjaft elemente për ta portretizuar dhe paraqitur atë në dimensione historike dhe aktuale. Figura e tij zgjon gjithnjë shumë mendime, vlerësime, shqyrtime...

Shefqet Dibrani: Bardhosh Gërvalla

Bardhosh Gërvalla është njëra ndër figurat e shquara të lëvizjes patriotike dhe revolucionare të Kosovës, organizator i dalluar, shembull i lartë vetëmohimi. Lindi më 23 shkurt të vitit 1951 në Dubvik të Deçanit. Këtë emër e trashëgoi nga babai i tij Bardhosh Dina i njohur si kaçak me nam të madh, i cili vdiq në shkurt ...

Blerim Latifi: Ernest Koliqi mori vendimin e madh

Si sot, 45 vite më parë, vdiq Ernest Koliqi, shkrimtari i njohur shkodran. Në vitin 1941, Koliqi si ministër arsimi në qeverinë shqiptare të mbështetur nga italianët, mori vendimin e madh për dërgimin e mbi 200 mësuesve në Kosovë për të hapur shkollat shqipe dhe për t’i dhënë fund analfabetizmit total, në të cilin ndodheshin ...

Nuredin Lushaj: Plaku legjendar i bjeshkëve tona

Mark Deda (1840-1910) është dëshmori i parë që Berisha dhe Puka dhanë për liri e Pavarësi i cili është pinjoll i një prej kullave të Malësisë, që bijtë e saj kanë lënë histori të lavdishme ndër breza në luftë për liri e pavarësi me pushtuesit osmanë, serbë e malazezë, duke ia kushtuar jetën atdheut tonë të dashur...

Lekë Mrijaj: Njëqind vjetori i lindjes së kryeplakut Prof. Dr. Anton Çetta

Sot, me 3 janar 2020, kujtojm me lavdi njëqind vjetorin e lindjes së prof. dr. Anton Çettës, pajtues i gjaqeve dhe mbledhës i thesarit të çmuar të trashëgimisë sonë folklorike mbarëshqiptare. Gjithqka rreth pajtimit është nisur nga Lumbardhi me 2 shkurt 1990, nga kryeplaku i ynë i urtë i pajtimit të gjaqeve, prof. dr. Anton Çetta, Kryetar i ...

Ndue Dedaj: 'Shën' Antoni i Kosovës

Ishte shtatori i këtij viti në Prizren, kur, pas dasmës me flamur në familjen e burrit fisnik Pren Kçira, teksa po vizitonim shtëpinë muze të Lidhjes, studiuesi Vilson Mirdita, ambasadori i parë i Kosovës në Gjermani, thotë se pajtimtari i madh Anton Çeta, më 3 janar 2020, ka 100-vjetorin e lindjes dhe duhet bërë diçka për...

Blerim Latifi: Ahmet Delia dhe kodi i rezistencës

Gjatë fëmijërisë time me qindra herë e kam dëgjuar rrëfimin për Ahmet Delinë. Jam rritur me këtë rrëfim dhe që nga ajo kohë gjithmonë kam dashur që një ditë të shkruaj diçka për të. Më vonë, më pat lindur dëshira që të ballafaqoja historiografinë e shkruar me legjendën dhe, si në pak raste, faktet historike...

Gjon Markokaj: Për Ndue Zenel Paplekaj

Në kushtrimin e Pavarsisë që shpërtheu nga orjentimet e “Kuvendit t' Junikut” në Kosovë e në Malësi të Gjakovës; u ngriten burrat në Kryengritjen e Përgjithshme, n' Luftë Çlirimtare.Ndue Zenel Papleka, djal i “Shtepisë Topuzit” të Nikajve ishte në Lekurtaj dhe po punonte, në ndertim...

Enver Bytyçi: Pjetër Bogdani - Personaliteti më i madh shqiptar i shekullit XVII

Të gjithë serbët, pa përjashtim, gjatë dy shekujve të fundit kanë shkruar se Beteja e Kosovës e vitit 1689-1690 midis Perandorisë Autro-Hungareze dhe Perandorisë Osmane ndodhi e ashtuquajtura “kataklizmë e popullit serb në Kosovë”! Sipas tyre kjo betejë bëri që 37 000 familje ose 180 200 serbë u shpërngulën nga trevat e Kosovës...

Gjon Markokaj: At Gjergj Fishta Poet i Kombit

Vepra e At´ Gjergj Fishtës në “pushtetin e djehit”, për dyzet e pesë vjet u ndalua ! Epopeja e Kombit “Lahuta e Malcis”e shprehur dhe shkruar nga mëndja e zëmra e tij ; “prush i ndezur”, me At'Dhe´-dashuri dhe me urrejtje anti-osmane  e anti-serbo–sllave; pasqyron ndergjegjën e bashkësisë kombëtare...

Enver Bytyçi: Profeti me pamjen prej engjëlli mbrojtës me emrin Ibrahim Rugova!

Sot Ibrahim Rugova do të festonte 75 vjetorin e lindjes. Në mungesë të tij jemi ne që e përkujtojmë këtë datë të shënuar. Thonë se më 2 dhjetor të vitit 1944, kur lindi Rugova, Dervishi i Luzhës në Tropojë e kishte lajmëruar lindjen e tij. I ulur rreth oxhakut dhe i rrethuar nga një numër besimtarësh, në odën...

Agim Deva: Bedri Dedja, baba i modernitetit në letërsinë tonë për fëmijë

Kam përshtypjen se prof. Bedri Dedjes, këtij kolosi të kulturës sonë, i kemi mbetur borxh të gjithë nga pak : edhe kohërat që i kishte kaluar me të gjitha ngjyrimet e mundshme, edhe organet dhe institucionet social-kulturore, edhe rrjedhat e reja që hynin pamëshirshëm në gërshërë me ato të vjetrat, e ku prof. Dedja si ...

Mehmet Musa: Sali Shatri trim, tribun i Shqiptarisë

Sot me 4  nëntor mbushen plot 35 vjet që kur pushoi së rrahuri zemra e atdhetarit të paepur të çështjes shqiptare,e luftëtarit të LDB-së e,organizatorit dhe arqitektit të  grupeve luftarake,e strategut me famë shqiptare,njeriut të aksioneve e të shumë akteve heroike në mbarë  trevat shqiptare të pushtuara nga serbosllavia...

Fran Gjoka: Leksikograf dhe atdhetar i shquar

Kisha dëgjuar shumë për leksikografin dhe atdhetarin e njohur Sadulla Zendeli-Daja me origjinë nga Sërmnova e Gostivarit dhe banues prej më se 53 vitesh në Suedi. Fillimisht më foli për të shkrimtari ynë i njohur Viron Kona, i cili i ka kushtuar S.Z.Dajës edhe një liuëbr të vecantë, tashmë të njohur nga ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora