E marte, 04.08.2020, 03:43 PM (GMT+1)

Personalitete

Sinan Gashi: Forca intelektuale e Mit’hat Frashërit

Sa herë që zihet në gojë emri i atdhetarit të shquar Mit’hat Frashëri (1880-1949), djalit të patriotit Abdyl bej Frashërit, gjithmonë kihet parasysh atdhetaria e tij e manifestuar gjatë gjithë jetës në propagimin e tërësisë shqiptare, formimit dhe udhëheqjen e organizatës Balli Kombëtar, aktivitetet e natyrës politike të tij në ...

Azgan Haklaj: Bajram Curri - Anteu i shqiptarizmit, maratonomaku i lirisë

Sipas Mitologjisë Greke Anteu ishte një gjysëm gjigand, i bëri i Gjeas (nënës tokë) dhe Poseidonit, (Zotit të detit).Ai jetonte në Libi në Afrikë dhe kushdo që vinte në territorin e tij e detyronte të luftonte me të dhe rendomtë i mundte të gjithë.Kundërshtari i tij i fundit ishte Herakliu...

Fran Gjoka: Zef Therçaj, një emër i nderuar dhe i respektuar

Vitet në arsim rrjedhin natyrshëm, ndërsa jeta në shkollat tona ecën herë e qetë dhe herë rrëmbyeshëm, me plot variacione, duke lënë pas gjurmë të pashlyeshme në kujtesën e brezave. Ato që i japin impuls jetës janë nxënësit dhe mësuesit, që me punën, pasionin dhe aftësitë profesionale, i bëjnë ata të...

Sevdail Hyseni: Begzad Ademi - Veteran i arsimit, Veprimtar i kauzës kombëtare

Në përvjetorin e 28-të të Referendumit, të 1 e 2 marsit të vitit 1992 dhe në prag të Ditës së Mësuesit, në moshën 71 vjeçare, u nda nga jeta mësuesi, pedagogu dhe veprimtari i devotshëm i kauzës sonë kombëtare Begzad Ademi, nga Muhoci, Malësia e Bujanocit.Këto dy ngjarje nga më të rëndësishmet...

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Gjergj Bubani, një elitë e mohuar

Elitari Gjergj Bubani, drejtori i parë i Radio Tiranës 1937-‘938, shkrimtar, publicist dhe përkthyes, jo vetëm i pavlerësuar nga pushteti i diktaturës, por dhe i dënuar me burg si kriminel lufte, ende pa u çliruar Shqipëria.28 nëntor 1938: Për herë të parë në ajrin e Tiranës...

Albert Vataj: 95-vjetori i vdekjes së Luigj Gurakuqit

I pashoq ishte ai në vlerat e nalta të qytetarisë dhe dijes, kombtarizmës dhe përkushtimit. “Shqiptar i vlefshëm” do të mëtonte kësisoj At Gjergj Fishta. “Pionier i qytetërimit” ishte përcaktimi i klerikut, politikanit dhe veprimtarit të letrave, Fan Noli. Padër Anton Harapi për Gurakuqin do të shtonte: “mishnoi, madhnoi, përjetoi...

Vahit Nasufi: Akademi përkujtimore kushtuar veprimtarit Mikel Kuzhnini

Mikel Kuzhnini lindi në Prizren, më 24 gusht 1942, nga i  jati Prenku dhe e ëma Prena. Mikeli lindi bashkë me të vllain binjak Simonin. Rjedhin nga një familje bujare, patriotike dhe atdhetare. Vëllezërit Mikel dhe Simon Kuzhnini, kanë qenë veprimtarë të palodhshëm për çështjen kombëtare, dhe kanë dhënë një ...

Ibrahim Kabili: Pagarusha - Artiste e madhe, simbol i shqiptarisë

U bënë ditë pa këngëtaren e madhe dhe të pa arritëshme Nexhmije Pagarusha. Ajo prej kohësh vuante nga një sëmundje e rëndë.U nda nga jeta në moshën 86 vjeçare, në Prishtinë më 07.02.2020.Për brezin tonë Pagarusha ka qenë një emër i madh, një këngëtare e shkëlqyer , me një zë të veçantë, brilant dhe të pa arritshëm...

Fran Gjoka: Aktivist i përkushtuar dhe njeri me vlera shoqërore

Intelektuali dhe studiuesi i njohur Pashk Alia lindi në Berishë të Pukës në vitin 1957. I arsimuar në shumë disiplina si, mekanike, mesme gjmnaz dhe ushtarake. Më pas kreu studimet e larta në degën e filozofië dhe fakultet të dytë, plofilin histori-gjeografi. Ka kaluar eksperienca të shumta pune dhe detyra më shumë rendësi në shumë...

Nue Oroshi: Rikthimi madhështor i heroit të Shqipërisë Etnike – Ndue Përlleshi

Kohëzgjatja në mes të jetëlindjes e deri tek jetëvdekja për njeriun është një periudhë kohore ku duhet bërë jeta, ku tek të gjithë nuk është e njejtë. Kohëzgjatja nga jetëlindja e deri tek jetëvdekja ku njeriu duhet bërë jetën është një provë se kah do të shkoj njeriu. Gjatë kësaj kohe krijohën edhe herojtë e atdhetarë...

Lekë Mrijaj: 72 vjetori i vdekjes së martirit Nue Jakaj

Nga burimet e hershme të kohës, dhe gojëdhënat e pleqëve ma me zë të njohur lugdrinas, dhe të disa studiuesve të kohëpaskohëshëm të cilët nder vite kanë reflektuar së shkruari për gjeneologjin e Jakajve nga Ranoci i Lugut të Drinit, lirisht mund të konstatojm dhe japim opinion të qëndrueshëm se familja Jakaj, gjeneologjikisht...

Alfred Papuçiu: Prof. Koli Xoxe, një emër që i bënnder historiografisë shqiptare

Profesor Koli Xoxe e kam patur profesorin tim nga më të mirët në Fakultet, elokuent, tepër i ditur që na e spjegonte me passion historinë e Francës, me detaje gjithçka, bukur, qartë. Nuk prisnim të mbaronte ora, si me dike tjetër por donim që profesori të vazhdonte  « tregimin » e tij të përkryer për historinë dhe figura të shquara të ...

Xhavit Kryeziu: Maksut Sadri Zylfiu - Mësuesi shembullor (1943-2020)

Maksuti  u lind në fshatin Kopërnicë- komuna e Kamenicës, më 6. 5. 1943. Rrjedh nga një familje që jetonin në kushte të vështira ekonomike, sikur shumica e familjeve tona të asaj kohe. Ai së bashku me 7 fëmijët e kësaj familje rriteshin nën trysninë e rrethanave shumë të rënda ekonomike dhe shoqërore...

Mehmetali Rexhepi: Copëza kujtimesh për veprimtarin Halil Kqiku (1962-2020)

Një ndjenjë trishtimi më kaploi, sapo mora lajmin për vdekjen e veprimtarit Halil Kqiku! Kam dëgjuar kohëve të fundit për sëmundjen e tij të rëndë... Dëshiroja se mund të mjekohej dhe të rikthehej ai Halil dinamik, sikurse e kam njohur nga afër, por... Vdekja paska qenë më e shpejtë se sa shpresa ime dhe...

Alfred Papuçiu: Silueta e Artistes, dhe kujtimi për Vaçen tonë kombëtare

Lushnjes iu kthye vajza e saj një herë e përgjithmonë. Më e mira e të gjithave. Vaçe Zela. Prej disa ditësh në mes të qytetit të Lushnjes është vendosur statuja e Vaçe Zelës, ashtu siç na është fiksuar, duke kënduar „Moj Arbëri“ dhe duke i rënë kitares. Një vepër e përkryer e skulptorit të talentuar, Arben Bajo, që e ka portretizuar artisten...

Thanas Gjika: Kushëriri im i shquar, tenori Toli Adham Pano

Midis njerëzve të shquar të fisit tim nga ana e nënës kam pasur kushëririn Toli Adham Pano, tenori i “Korit Lira” i quajtur dhe “Kori Karakteristik i Korçës”.Ky qytetar i talentuar edhe pse nuk është vlerësuar me tituj nderi prej qeverive pluraliste të pasvitit 1991, për mua është një personalitet i ...

Mehmetali Rexhepi: Kuptimi i një jete atdhetare

Sot, më 19 kallnor 2020 nga familja e shokut e mikut tonë të çmuar u dha kumti mortor: se pas një sëmundje të rëndë vdiq  Sabit Rexhepi! Sabiti ishte veprimtar i pandalshëm kombëtar... I përndjekur e i burgosur politik për të drejta kombëtare të shqiptarëve, të mohuara me të gjitha mjetet e dhunës politike ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora