E hene, 26.08.2019, 01:36 AM (GMT+1)

Personalitete

Xhavit Kryeziu: Bejtullah Mujaj - një jetë kushtuar arsimit

Mësuesi Bejtullah, është mësuesi i parë në shkollën e Poliçkës, punoi më se 42 vjet drejtpërdrejt në procesin edukativo-arsimor, për angazhim në punë dhe sukseset e arritura u shpërblye me shumë mirënjohje e dekorata e në mesin e tyre edhe me Dekoratë nga Presidenca e Kosovës....

Mehmetali Rexhepi: Bislim Pireva (1946-2018)

E nderuara familje e ngushtë dhe e gjerë Pireva!Gruaja e kurorës dhe jetës së Prof. Magjistër Bislim Pireva!Djem dhe vajza të çmuara!Vëllezër, nipa e mbesa të Bislimit!Miq e shokë, ish nxënës të Prof. Bislim Pirevës!...

Murat Gecaj: Gjeniu i gjuhësisë shqiptare

“Gjeniu i gjuhësisë shqiptare”, siç e kanë vlerësuar Prof. Eqrem Çabejn disa studiues tanë, lindi më 7 gusht 1908, në qytetin e gurtë të Gjirokastrës. Mësimet e para dhe shkollën qytetëse i kreu në vendlindje. I etur për dije e kulturë, ashtu si mjaft të rinj të kohës, mori rrugët jashtë vendit...

Uran Ukmehmetaj: Ismail Kadriu - gur themeltar i arsimit

Ismail Kadriu, pedagog e edukator i madh i arsimit, tash e 30 vjet, na mungon. Na mungon dhe, mungesa e tij, po ndjehet jo vetëm në shoqëri, por më së shumti po ndjehet në familjen e tij. Ai ishte një rreze drite e arsimit shqip...

Klajd Kapinova: Dom Anton Kçira në dobi të kombit

Dom Anton Kçira, ka lindur dhe rritur në një mjedis të ri gjakovar, ndonëse mbiemri që ai mban është një fshat malor në Pukë të Shqipërisë nga ku e kur kanë ardhur të parët e tij në Kosovë? Ata që...

Xhavit Kryeziu: Muharrem Kallaba - të fala Roganës

Kur e preku sëmundja e rëndë Muharremin dhe e dobësoi për një kohë relativisht të shkurtër, shkova ta vizitoj. Po ishte lodhur shumë dhe fjalinë e fundit që mundi ta thotë ishte: “Të fala Roganës”, vendlindjes që e deshi ...

Tefik Selimi: Tekiu, shkrimtar i madh i qëndresës

Krijuesit e mëdhenj nuk vdesin. Ata janë të pavdekshëm. Janë të “gjallë” dhe përherë përkujtohen dhe nderohen. Pse jo? Vetëm ata e kanë hijeshuar botën më ndryshe se të tjerët. Ata dhe vetëm ata janë më të privilegjuar se të tjerët...

Nue Oroshi: Rikthimi madhështor i heroit Ndue Përlleshi

Kohëzgjatja në mes të jetëlindjes e deri tek jetëvdekja për njeriun është një periudhë kohore ku duhet bërë jeta, ku tek të gjithë nuk është e njejtë . Kohëzgjatja nga jetëlindja e deri tek jetëvdekja ku njeriu duhet bërë jetën është një provë se kah do të shkoj njeriu...

Xhavit Kryeziu: Ferid Berisha- nismëtar i shkollave shqipe

Ferid Berisha është njëri ndër veteranët  e parë të arsimit  që vuri themelet  e disa shkollave me mësim në gjuhën shqipe, gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore, jo vetëm në komunën e Dardanës, po edhe në viset e tjera...

Baki Ymeri: Aktivisti i zellshëm i diasporës

Vlerat e diasporës shqiptare janë prezente gjithandej në botë. Aziz Veliu ka një biografi të bujshme dhe një veprimtari specifike e të gjithanshme. Pinjoll i familjes atdhetare të Hasan Prishtinës. Autor artikujsh në gjuhën gjermane ...

Ibrahim Hajdarmataj: 'Udhëtimi' i fundit i Bajram Currit

Babai im, Ukë Arif Ahmeti-Hajdarmataj, i cili u nda përgjithnjë nga jeta vitin e kaluar, në moshën 96-vjeçare, që në rini më ka treguar episode të ndryshme, për traditat atdhetare e luftarake të të parëve tanë. Sidomos, i kam dëgjuar me interes dhe i kam regjistruar në ...

Idriz Zeqiraj: I pari i nacionalistëve të Dukagjinit

Demë Ali Pozhari u lind më 1905, në fshatin Pozhar të Deçanit. Arsimin fillestar e bëri në Kosovë, ndërsa Gjimnazin Jezuit e vazhdoi në Shkodër. Historia e Familjes Pozhari daton që prej tre shekujsh. Stërgjyshi, Ali Rexha, me të vëllanë Bekën, vritet tek Kalaja e Nishit...

Hazir Mehmeti: Jo barbarë, këtu s’kaloni

Besnik (Beçiq),shtrihet rrëzë Çyqavicës në anë perëndimore të saj. I rrethuar me Kodrat e Presllovcit dhe Kodrën e Pëllumave i mundësohet pamja  hapësinore  në drejtim veriperëndimor ku shtrihen të rrethuara me kodra fshatrat Dubovc, Galicë e Lubovec...

Ramiz Lushaj: Akademik Jusuf Bajraktari

Një burrë tipik dardan, tërësisht me dritërim, me sojni traditnore, me palcë zyrtari të pjekur, më mikpriti në atë dhjetor 2012 në zyrën e tij të drejtorit të Institutit të Historisë të Kosovës. Ai ishte prof. dr. Jusuf Bajraktari. Malësor...

Thanas Gjika: Portret biografi kushtuar Frank Shkrelit

Radio Zëri i Amerikës, në vitet kur Shqipëria nuk kishte marrëdhënie diplomatike me SHBA-të, luante rolin e ambasadës amerikane për të ndihmuar popullin shqiptar duke transmetuar lajme, komente dhe artikuj mbi ngjarjet kryesore...

Sejdi Peka: Heroi i Kombit Xheladin Gashi

Trembëdhjet vjet më parë me 21 Mars 2005, u nda nga jeta Gjenerali i UÇK të Kosovës, Komandant Plaku, Xheladin Gashi. Kush më shumë se Ai burrë fisnik e meritonte që të shikonte Kosovën e pavarur për të cilën kishte dhënë kontributin maksimal? Por ja që ...

Martin Dedaj: Jetë në shërbim të dijes dhe gazetarisë

Mësuesi dhe gazetari gjysëm shekullor Fran Gjoka - Ndonëse prej vitesh ka dalë në pension dhe mosha e tij po i afrohet të shtatëdhjetave, ai sërishvazhdon të jetë aktiv në shtypin e shkruar, saqë gati në çdo ditëshkrimet e tij plot larmi, tematika të ndryshme...

Xhavit Kryeziu: Tefik Jakupi veteran i arsimit

Tefik Jakupi rrjedh nga një familje me tradita atdhedashurie e arsimdashëse. Ai bën pjesë në grupin e veteranëve të arsimit, jo vetëm në komunën e Dardanës,  po edhe në meset e tjera shoqërore, që duke e parë momentin...

Kristinë Dedaj: E lumja Marije Tuci

Historia jonë kombëtare është sa e dhembshme por edhe tragjike. Vend të veçantë e të rëndësishëm në historinë tonë zë edhe femra shqiptare që nga periudhat e lashta e gjerë në ditët e sotme. Femra shqiptare gjatë shekujve ishte...

Fran Cara: Mësuesi i një akti heroik

Kohë më parë në komunën e Gjegjanit në rrethin e Pukës u organizua një ceremoni përkujtimore, ku mësuesi i ndjerë Nikollë Gjin Lleshi u nderua me titullin “Qytetar Nderi”. U kujtua me atë rast e gjithë jeta e tij e shkurtër ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese