E merkure, 24.04.2019, 03:16 PM (GMT+1)

Personalitete

Hysen Kobellari: Shaban Demiraj - Akademiku ynë i përhershëm

Profesor Shaban Demiraj është figurë e rëndësishme e gjuhësisë dhe kulturës shqiptare; studiues, dijetar dhe edukator shembullor i rinisë, autor i shumë studimeve, librave, artikujve, përkthyes brilant; krijues, udhëheqës shkencor, frymëzues vizionar i njohur dhe i ...

Ilmi Musliu: E shuan zërin që kundërshtonte robërinë

Para shumë vitesh, në një tubim poetik për Alush Canajn, pata dëgjuar shkrimtarin Beqir Musliu të thoshte se poetin e vrau pushteti për shkak të zërit të tij të fuqishëm kundër padrejtësive që po i bëheshin popullit të tij dhe për shkak të dashurisë që ai ndjente dhe ...

Nijazi Ramadani: Idriz Seferi, strategu i pavarësisë shqiptare

I biri i Isuf Selman Seferit, lind në një familje shqiptare muslimane në fshatin Seferi, (Preshevë) Sefer (Presheva e ditëve të sotme), në verilidje të Kradakut të Shkupit, në atë kohë pjesë e Vilajeti i Kosovës, Vilajetit të Kosovës Perandorinë Osmane.Viti 1867,- Si 20-vjeçar, Idrizi për grua mori ...

Bashkim Saliasi: Hajri Kapllani, model i mësuesit

Mësues që japin lëndën e vështirë të matematikës, janë vërtetë të rrallë. Ajo që e bën atë të lehtë, varet nga komunikimi njerëzor, takti dhe përkushtimi njerëzor, - e nis bisedën e tij Luan Saliasi, që ka pasur fatin të dëgjojë nga shokët e shoqet e tij për mësues Hajri ...

Xhavit Kryeziu: Bejtullah Mujaj - një jetë kushtuar arsimit

Mësuesi Bejtullah, është mësuesi i parë në shkollën e Poliçkës, punoi më se 42 vjet drejtpërdrejt në procesin edukativo-arsimor, për angazhim në punë dhe sukseset e arritura u shpërblye me shumë mirënjohje e dekorata e në mesin e tyre edhe me Dekoratë nga Presidenca e Kosovës....

Mehmetali Rexhepi: Bislim Pireva (1946-2018)

E nderuara familje e ngushtë dhe e gjerë Pireva!Gruaja e kurorës dhe jetës së Prof. Magjistër Bislim Pireva!Djem dhe vajza të çmuara!Vëllezër, nipa e mbesa të Bislimit!Miq e shokë, ish nxënës të Prof. Bislim Pirevës!...

Murat Gecaj: Gjeniu i gjuhësisë shqiptare

“Gjeniu i gjuhësisë shqiptare”, siç e kanë vlerësuar Prof. Eqrem Çabejn disa studiues tanë, lindi më 7 gusht 1908, në qytetin e gurtë të Gjirokastrës. Mësimet e para dhe shkollën qytetëse i kreu në vendlindje. I etur për dije e kulturë, ashtu si mjaft të rinj të kohës, mori rrugët jashtë vendit...

Uran Ukmehmetaj: Ismail Kadriu - gur themeltar i arsimit

Ismail Kadriu, pedagog e edukator i madh i arsimit, tash e 30 vjet, na mungon. Na mungon dhe, mungesa e tij, po ndjehet jo vetëm në shoqëri, por më së shumti po ndjehet në familjen e tij. Ai ishte një rreze drite e arsimit shqip...

Klajd Kapinova: Dom Anton Kçira në dobi të kombit

Dom Anton Kçira, ka lindur dhe rritur në një mjedis të ri gjakovar, ndonëse mbiemri që ai mban është një fshat malor në Pukë të Shqipërisë nga ku e kur kanë ardhur të parët e tij në Kosovë? Ata që...

Xhavit Kryeziu: Muharrem Kallaba - të fala Roganës

Kur e preku sëmundja e rëndë Muharremin dhe e dobësoi për një kohë relativisht të shkurtër, shkova ta vizitoj. Po ishte lodhur shumë dhe fjalinë e fundit që mundi ta thotë ishte: “Të fala Roganës”, vendlindjes që e deshi ...

Tefik Selimi: Tekiu, shkrimtar i madh i qëndresës

Krijuesit e mëdhenj nuk vdesin. Ata janë të pavdekshëm. Janë të “gjallë” dhe përherë përkujtohen dhe nderohen. Pse jo? Vetëm ata e kanë hijeshuar botën më ndryshe se të tjerët. Ata dhe vetëm ata janë më të privilegjuar se të tjerët...

Nue Oroshi: Rikthimi madhështor i heroit Ndue Përlleshi

Kohëzgjatja në mes të jetëlindjes e deri tek jetëvdekja për njeriun është një periudhë kohore ku duhet bërë jeta, ku tek të gjithë nuk është e njejtë . Kohëzgjatja nga jetëlindja e deri tek jetëvdekja ku njeriu duhet bërë jetën është një provë se kah do të shkoj njeriu...

Xhavit Kryeziu: Ferid Berisha- nismëtar i shkollave shqipe

Ferid Berisha është njëri ndër veteranët  e parë të arsimit  që vuri themelet  e disa shkollave me mësim në gjuhën shqipe, gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore, jo vetëm në komunën e Dardanës, po edhe në viset e tjera...

Baki Ymeri: Aktivisti i zellshëm i diasporës

Vlerat e diasporës shqiptare janë prezente gjithandej në botë. Aziz Veliu ka një biografi të bujshme dhe një veprimtari specifike e të gjithanshme. Pinjoll i familjes atdhetare të Hasan Prishtinës. Autor artikujsh në gjuhën gjermane ...

Ibrahim Hajdarmataj: 'Udhëtimi' i fundit i Bajram Currit

Babai im, Ukë Arif Ahmeti-Hajdarmataj, i cili u nda përgjithnjë nga jeta vitin e kaluar, në moshën 96-vjeçare, që në rini më ka treguar episode të ndryshme, për traditat atdhetare e luftarake të të parëve tanë. Sidomos, i kam dëgjuar me interes dhe i kam regjistruar në ...

Idriz Zeqiraj: I pari i nacionalistëve të Dukagjinit

Demë Ali Pozhari u lind më 1905, në fshatin Pozhar të Deçanit. Arsimin fillestar e bëri në Kosovë, ndërsa Gjimnazin Jezuit e vazhdoi në Shkodër. Historia e Familjes Pozhari daton që prej tre shekujsh. Stërgjyshi, Ali Rexha, me të vëllanë Bekën, vritet tek Kalaja e Nishit...

Hazir Mehmeti: Jo barbarë, këtu s’kaloni

Besnik (Beçiq),shtrihet rrëzë Çyqavicës në anë perëndimore të saj. I rrethuar me Kodrat e Presllovcit dhe Kodrën e Pëllumave i mundësohet pamja  hapësinore  në drejtim veriperëndimor ku shtrihen të rrethuara me kodra fshatrat Dubovc, Galicë e Lubovec...

Ramiz Lushaj: Akademik Jusuf Bajraktari

Një burrë tipik dardan, tërësisht me dritërim, me sojni traditnore, me palcë zyrtari të pjekur, më mikpriti në atë dhjetor 2012 në zyrën e tij të drejtorit të Institutit të Historisë të Kosovës. Ai ishte prof. dr. Jusuf Bajraktari. Malësor...
Gallery

PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese