E shtune, 17.04.2021, 09:18 PM (GMT+1)

Faleminderit

Fran Gjoka: Një mësuese si Ana do të mbetet në kujtesën e brezave

Të gjithë ata që kanë punuar e vazhdojnë të punojnë, vendosin nga një tullë në ngrehinën e madhe të arsimit. E gjithë ata që e kanë njohur, që kanë punuar e që kanë dëgjuar për të në rrjetet sociale, me dhimbje të thellë kanë përjetuar largimin nga jeta të Mësueses së Nderuar, Ana Ndoka, që për 40-vjet...

Florim Zeqa: Miftar Sejdiu, mbrojtës besnik i të drejtave kombëtare

Sa është e lehtë, po aq është e vështirë të shkruhet për njerëzit e mëdhenjë siç ishte Miftar Sejdiu. Na ishte personalitet i rrallë, i dashur dhe i respektuar nga familja, fqinjët, miqtë dhe farefisi i gjerë.Padyshim njëri nga intelektualët dhe veprimtarët më të devotshëm të komunës së Klinës ndër vite ishte edhe Miftar...

Lida Miraj: At Shtjefёn Gjeçovi, themelues i arkeologjisё shqiptare

Fretnit Françeskanё kanё qenё dhe janё dhe sot e gjithё ditёn shumë tё respektuar pёr qёndrimet e tyre tё drejta jo vetёm pёr “Fe e pёr Atdhe”, por edhe pёr erudicion nё tё gjitha fushat e kulturёs.  Kontributi qё ata kanё dhёnё nё kulturёn shqiptare ёshtё i pamohueshёm, pavarёsisht nga persekutimet e vazhdueshme qё kanё...

Dr. Alma Lama, një nga 50 Gratë Lidere të ardhshme të Botës

Dr. Alma Lama ka Lindur në Krujë. Ajo ka qenë ambasadore e Republikës së Kosovës në Itali nga viti 2016 deri ne vitin 2019. Më parë ajo ishte anëtare e Kuvendit të Kosovës, për dy mandate. Ёshtë anëtare e Lidhjes Demokratike të Kosovës prej vjeshtës së vitit 2013. Gjatë karrierës së saj politike, Lama ishte një...

Sinan Gashi: Mençuraku i përbuzur - Gjergj Komnino

Gjergj Komnino është ndër krijuesit më fatkeq në letërsinë shqiptare dhe njëkohësisht krijuesi më idealist dhe i përcaktuar, që gjithnjë të jetë vetëm me fjalën e bukur, magjia e së cilës e kishte zënë që kur ishte nxënës dhe e shoqëroi vazhdimisht në ato pak ditët e mira dhe shumësinë e ditëve të rënda...

Frrok Vukaj: Personalitet i Arsimit e Mendimit Pedagogjik

Prof. dr. Hajrullah Koliqi, në cilësinë e mësimdhënësit të angazhuar ligjëroi në studimet për master në Departamentin e Historisë të Fakultetit Filozofik në Prishtinë dhe në Akademinë e Shkencave të Edukimit në Tiranë.H. Koliqi publikoi rreth 250 artikuj, studime...

Anton Berisha: Dëshmi për Imzot Mark Sopin

“Dhe kur këmbët tuaja do të jenë lodhur, ecni me zemër.” – ishte porosia e  Papa Gjon Palit të Dytë, të cilën ipeshkvi i Tij, imzot Mark Sopi e dëshmonte me jetë, një ditë me diell, mu në qendër të Prishtinës, tue inagurue themelin e Katedralës,  në 5 shtatorin e vjetit 2005. Këmbëzbathur...

Dukagjin Hata: Haxhi John Dauti, një misionar i çështjes gjithëshqiptare në SHBA

Në rrugën përkushtuese të një misioni, që ka nisur tash sa kohë në oxhakun e shpresës së miqësisë shqiptaro-ameriakne e që do të vazhdojë përjetësisht, nga brezi në brez, radhitet dhe një misionar, strugani Haxhi John Dauti, tek i cili mishërohet shpirti qëndrestar e kërkimtar, shpirti organizativ dhe përkushtimi pa...

Mursel Muçolli: Kadri Muçolli, njeriu që meriton të përkujtohet

Kadri Muçolli, njeriu që me trimërinë e dijen e tij, me ndihmën e bashkfshatarëve të fshatit Herticë të Llapit, shpëtoi fshatin pa u djegur dhe banorët pa u masakruar nga serbët para 100 vitesh, pikërisht mç 6 janar 1921, kur ishin djegur e masakruar banorë të disa fshatrave tjerë të Rrethit të...

Halil Gashi: Iku nga jeta dhe një veprimtar i orëve të para

Nismetarët e themelimit të Klubit të parë të punëtorve shqiptar “ Emin Duraku”në Dyseldorf të Gjermanisë ,në vitin 1978 ishin dhe mbetën   heronjët e asaj përiudhe që filuan vendosmerisht rrugëtimin e tyre për Kosovën  Republikë  , për Kosovën e lirë dhe të pavarur . Ata u poqën...

Gëzim Loka: Dëshmori Artan Cuku, krenaria e Lurës dhe gjithë Shqipërisë

Radhës së dëshmorëve dhe heronjve të Lurës, që në shtigje kohe kanë dhënë gjithçka që kishin për Lurën dhe krejt shqiptarinë, i është shtuar me dinjitet dhe një emër, që vjen nga uniformat blu, nga policia e shtetit, ku punoi me përkushtim në detyra të rëndësishme, në krye të njësive dhe strukturave të...

Hysen Kobellari: Haki Stërmilli, shkrimtar i emancipimit shoqëror

Emri i Haki  Stërmillit zë një vend të nderuar në historinë e letërsisë sonë për shkak të prurjeve interesante në fushën e prozës, dramaturgjisë, letërsisë dokumentare, gazetarisë, etj. Nëpunës besnik dhe atdhetar, luftëtar i lirisë dhe i progresit, përfaqësues i popullit, intelektual i lidhur ngushtësisht me...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora