E merkure, 08.07.2020, 01:59 AM (GMT+1)

Personalitete

“Dy telefonatat në PD para vrasjes së Azem Hajdarit”

Nëntë vjet mbas vrasjes së bujshme, ish-shefi i shërbimeve sekrete dëshmon për një nga misteret më të mëdha të tranzicionit, të cilësuar dhe si krimi i shekullit. Eshtë një histori që ngjan në mënyrë rrëqethëse me romanin e Gabriel...

Kush ishte arbereshi Leke Dukagjini

Leke Dukagjini eshte figura e dyte arberore e shekullit te XV-te pas Skenderbeut, qe u mundua dhe e vazhdoi luften edhe pas vdekjes se Heroit Kombetar. Per studjuesit, me trashegimine e tij te "Kanunit", ai gjykohet si nje figure e...

Ekskluzive: Zija e malėsorit

Prej vdekjes së Ibrahim Rugovës, figura e tij u ka munguar tubimeve përkujtimore, protestave, tryezave. Është njeriu që ditët e zisë për presidentin Rugova i ka pasur më të gjatat. "Edhe sot kam ditë zie", thotë Rrustem Nikçi. Dallohet në turmë. Pamja e tij është e veçantë. Një pamje hijerëndë, me shall të mbështjellë rreth koke dhe me mustaqe që i japin sharmë fytyrës së malësorit. Shpesh kjo pamje, ka hyrë nëpër shiritat filmik të fotoreporterëve dhe kamerave televizive. Rrustem Nikçi, me këtë pamje është prezantuar kudo në qytetet e Kosovës ; në tubime elektorale, akademi...

Vajza e Azem Hajdarit

Me rastin e njëvjetorit të vrasjes shkova në shtëpinë e Azem Hajdarit, së bashku me Besnik Mustafain. Shtëpia është më shumë se një muzeum. Foto. Libra. Kompjuteri. Djali i vogël, që nuk ka mbushur vitin, të kujton më shumë se kushdo...

Mustafa Kruja, dija dhe vetëdija në veprën postum

Shkreli: Më thoni një personalitet tonin për të cilin nuk ka rezerva e hije. Shoqëria shqiptare bashkëkohore, përsa mund të duket e fortë, vuan nga një sindromë nekrofilie, apo sikurse thoshte me shaka i ndjeri padër Zef “ky vênd...

Mustafa Kruja mes Thamusit dhe Derridás

Pas fjalorit të Gazullit, fjalorit toskërisht të Panos Tases, të cilët janë pjesë e kolanës "Excipere", Ledi Shamku-Shkreli, na sjell një tjetër zbulim me një figurë unikale për nga kontributi në gjuhësinë shqipe, Mustafa Kruja. I anatemuar...

Figurat që u ndanë nga jeta më 2006

Viti 2006 është viti kur nga jeta u larguan figura të spikatura të artit dhe të kulturës shqiptare. Në mënyrë kronologjike jepen më poshtë datat e ndarjes nga jeta të këtyre personaliteteve...

Pse dhe kush e vrau Ahmet Krasniqin?

Njëra ndër periudhat më të vështira të popullit tonë, që i kalojë me pasoja shumë të rënda,  ishte periudha kur dy të tretat e Atdheut dhe më shumë  se gjysma e popullit shqiptar  ra nënë robërinë serbo-jugosllave-greke. Vështërësitë...

Ekskluzive - Albert Vataj: Praron legjenda Serafin Fanko

Ikën për të mos u kthyer më, ai që gjithë jetën e tij ia kushtoi artit, mrekullimit të shpirtrave tanë të ndjeshëm, emotiv dhe të kulmuar në vullnete për madhështoren. Zemra e Serafin Fanko pushoi së rrahuri, por kurrë nuk do të pushojnë së dashuruari artëdashësit rolet dhe gjithë veprimtarinë e tij voluminoze. Ai mbylli sytë për të mbetur në përjetësinë e dimensionit të artit shqiptar, i papërsëritshëm, dinamik dhe bashkëkohor. Arti shqiptar humbi bashkë me Serafin Fankon edhe një legjendë të pavdekshme të shumëdimensionit të tij përfaqësues. Pikëllimi që la pas kjo humbje do të..

Pater Zefi

Kur u vura të shkruaj këto radhë u gjeta keq, se m‘u duk se po shkruaja për dikë që e kish të vështirë të më kuptonte siç po ja radhisja fjalët. Ndërrova mëndje dhe i dhashë karar që të përpiqem ta nderoj në të folmen e vet...

Patër Zefi dhe domethania e të vërtetës

E kisha zor me e botue kete foto me at Zefin. Por po e shfrytëzoj rastin me e ba publike nji dashamirësi dhe nji dashni që at Zefi tregoi për mue gjatë qëndrimit tem n’Shkodër, në vitin 2003. M’i kishte dërgue, me kanale kishtare...

Vëllezërit Gërvalla dhe Kadri Zeka

17 janari i vitit 1982, dita kur u vranë Vëllezërit Gërvalla e Kadri Zeka është një datë e trishtë në historinë e shqiptarëve. Edhe pse kanë kaluar 20 vjet, ajo ditë mbetet përgjithnjë e freskët me zinë e saj jo vetëm për familjet, por edhe...

Stan Dragoti: Shqiptari që 'shembi" muret e Hollivudit

Regjisori shqiptar Stan Dragoti është sot 75 vjeç. Shqiptari që "shembi" muret e Hollivudit, ose njeriu që bëri rizgjimin e ëndrrave njujorkeze me filmin e famshëm "I love New York" është lindur më 4 tetor 1932 në New York City...

Trashëgimtari i amanetit për të mbrojtur kombin shqiptar

Në datën 3 tetor të vitit 1949 vdiq në New York nga një atak në zemër shërbestari i Shqipërisë Mid’hat Frashëri. Në këtë shkrim menduam t’i ofrojmë lexuesit dhe opinionit publik shqiptarë se kush ishte ky personalitet me përmasa të mëdha kombëtare...

Lamtumirë Pater!

Me një ceremoni madhështore, mijëra njerëz të ardhur nga e gjithë Shqipëria i dhanë lamtumirën e fundit At Zef Pllumit. Pas homazheve në kishën françeskane, mesha e përshpirtshme u dha në Katedralen e Shkodrës...

Urat e Aristidh Kolias

Aristidh Kolia ishte arvanitasi me fat tragjik në mes të dy dashurive të tij të mëdha për dy popuj, dy shtete, që ende, si atavizëm historik, kishin në mes tyre një mal me urrejtje. Një pensionist në Tiranë, që kërkon të terheqë vemëndjen e lexuesve...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora