E merkure, 22.01.2020, 03:09 AM (GMT)

Personalitete

Fishta - ndërgjegjja e kombit

Nga Ali Podrimja - Në moshën katërmbëdhjetë vjeçare shfletova për herë të parë “Lahutën e Malcis”. Im atë nuk e di ku e kishte gjetur, në cilin kënd të antikuariatit të gjërave të çmuara, siç e quanim qytetin, aty nën Çabrat, ku dhuna serbe bënte çmos të zhbinte çdo vlerë tonën shpirtërore që mbante gjallë kujtesën...

Grupimi i Dhjetorit ’90 kërkon rihapjen e dosjes “Hajdari”

Grupimi i Dhjetorit të ‘90 ka kërkuar të rihapet dosja në lidhje me vrasjen e Azem Hajdarit. Duke ftuar gjithë qytetatrët të nderojnë sot kujtimin në përkujtimoren me rastin e 9 vjetorit të vdekjes së tij, grupimi është shprehur se “nuk do të rreshtet së kujtuari njerëz dhe ngjarje që na bëjnë të...

Nënë Tereza i dhuron medaljonin një myslimani

Nënë Tereza, bamirësja e madhe shqiptare, ka vizituar qytetin e Durrësit në vitin 1991. Ishte periudhë ndryshimesh të mëdha shoqërore e demokratike dhe, siç ndodh gjatë ndryshimit të stinëve ku të parat janë dallëndyshet që lajmërojnë ngrohjen e...

Përshpirtëria eukaristike te Nëna Tereze

Nga Don Kolë Gjergji - E lumtura Nëna Terezë është bërë simbol i bamirësisë në botë. Veprimtaria e saj e pakursyer ndaj të varvfërve ndër më të varfër, ndaj më të mjerëve nëpër rrugët e Kalkutës, ka mahnitur mbarë njerëzimin. Vallë, prej nga buron ajo forcë e saj për një veprimtari kaq të madhe? Pa mëdyshje...

Dy ekspozita në nderim të Nënë Terezës

Dy ekspozita priten të çelen në Tiranë, në 5 dhe 6 shtator , në kujtim të 10 vjetorit të vdekjes së Nënë Terezës, e cila që kur ndërroi jetë në vitin 1997, në çdo përvjetor të lindjes apo të ikjes së saj, përkujtohet nga mijëra njerëz në të gjithë botën...

10 vjet pa Nënë Terezën

Papa Gjon Pali II lumturoi në tetor të vitit 2003 Nënën Terezën e Kalkutës, duke e përshpejtuar shenjtërimin e saj për ndihmën e dhënë të varfërve. "Me autoritetin tim apostolik, ne garantojmë se shërbëtorja e nderuar Nënë ...

At Zef Pllumit, spitali Gemelli, Romë

Padre, ndigjova që ke fillue me ardh ndër mend e me thanë të drejten jam merzitë pak. Ti pate premtue para do vjetsh se ke vendosë me ndejtë i marrë e mos me dekë, për me tregue. Tash po ndij nga miqtë e përbashkët prej Rome se je shtri atje n’Gemelli dhe nuk po ndin ma zanin e marrisë...

Atdhetari i zjarrtë, Paolo Kadikamo, i lënë në harresë!

Mund të them me plot gojën se kurrë s’mund t’i fitonim ato ndjenja të zjarrta patriotike që fituam në kolegjin e S. Demetrio Koronës, sikur të kishim mësuar në një shkollë të Shqipërisë, për arsye se malli i Atdheut ndihet më shumë dhe më thellë kur je larg Atdheut...

Milkani: Ja si u xhirua filmi im i parë

Në vitet e saj të arta, Kinostudioja xhironte dhe shfaqte para publikut shumë më tepër filma sa prodhohen e shfaqen tani,e ndaj edhe quhen vite të arta për filmin shqiptar. Filma që edhe tani pëlqehen shumë nga publiku, shikohen dhe...

At Zef Pllumi

At Zef Pllumi ka lindur në vitin 1924, në Malin e Rencit (Lezhë). Në vitin 1931 hyn në kolegjin françeskan të Shkodrës, ku ndjek ciklin e arsimimit klasik me mësues personalitetet e shquara të kulturës kombëtare si At Gjergj Fishta, Patër Anton Harapi, At Gjon Shllaku e të tjerë ku...

Si të bëhesh vip

Dikur shfaqej në “Miss Albania”. Pastaj si prezantuese në “Alba TV”. Por për Fjodora Fjorën kjo ishte shumë pak. TV Klan e ktheu në personazh. Aq sa të jetë e pranishme në faqet e shtypit. Për të folur për jetën e saj private. Por edhe për mbarimin e një lidhjeje nëntë vjeçare...

Mërgim Korça - Jetëshkrimi

Mërgim Xhevat Korça është inxhinier mekanik. Ka projektuar dhe zbatuar sisteme origjinale makinerishë bujqësore disa edhe unikale në llojin e tyre. Ka mbrojtur gjithashtu studime në fushën e motorëve. Si rezultat është i laureuar me titullin më të lartë në fushën shkencore  “Punonjës i shquar i Shkencës dhe Teknilës”. Krahas shkencës Mërgimi, i ndikuar nga i ati, ka patur gjithë jetën pasion gjuhën dhe letërsinë. Për pesëdhjetë vite nuk shkroi asnjë rrjesht në kushtet e diktaturës që sundonte në Shqipëri. Mbas rënjes së regjimit komunist, emigroi në SHBA (Detroit) ku banon edhe sot...

Adem Demaçi: Saranda më mundësoi dimensionin njerëzor dhe atë natyror

Në mëngjes herët në rrugët e qytetit të Sarandës, bashkë me shumë njerëz të tjerë, ecën edhe një burrë i imët. Duke ecur, i menduar sikur mbi supe t’i rëndojnë tonelatat e vuajtjeve dhe shqetësimeve të qindra vjetëve, ai bie menjëherë në sy se është dikush që vjen nga larg. I thjeshtë dhe me vështrim të menduar, ai shkon...

Gjergj Kastrioti

I pari autor i jetëshkrimit të Skënderbeut ka qenë Martin Barleti, i cili jetonte në nji kohë me fatosin tone kombëtar. Barleti ishte nji prift katolik nga Shkodra që pat rastin me njoftë disa nga prijësit luftarak t'asaj kohe, të cilët I kallzuen gjithçka dinin mbi trimnit dhe fitoret e të parit të tyne..

Gjergj Fishta ne shtratin e vdekjes

Në një libër voluminoz me kapakë ngjyrë vishnje e thellë të vitit 1943, gjejmë tre fotografi befasuese. At Gjergj Fishta në shtratin e vdekjes. Veshur me rrobën e zezë të priftit, portretin e ngrirë e duart në kraharor. I shtrirë në qetësinë e përtejme. Dy priftërinj që i rrinë mbi kokë, mbase po pëshpërisin lutjet për amshim. Këtë moment, pak orë pas...

Prenke Jakova

Dy pasione te medha e udhehoqen kompozitorin Prenke Jakova gjate gjithe jetes: dashuria per muziken dhe adhurimi absolut per Shkodren, qytetin e lindjes dhe te veprimtarive te tij muzikore. Dashuria per muziken dhe adhurimi per Shkodren nuk mund te ndahen te ai njeri, i cili, duket se iu dha muzikes per ta bere qytetin e tij te lindjes nje qytet te permendur per muziken e kultivuar, ashtu sic ishte i paperseritshem ai qytet per muziken popullore qytetare, per jaret, kenget e shregullave, humorin...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese