E enjte, 26.01.2023, 09:22 PM (GMT)

Faleminderit

Albert Vataj: Rexhep Shahu, pena, parmenda dhe zëshmëria e një misionari vetëmohues

Për të dhënë më të mirë dhe për t’iu kushtuar me mish e me shpirt një vepre, e cila është në shërbim të të gjithëve, më shumë se sa në funksion të lavdinë individuale, mbamendet si një akt sublim i denjë për mirënjohje. Ata që i përkasin këtij sipërmarrjeje, zëri dhe zelli që shndërron në vepër shpirtin dhe përkorjen...

Bajram Çeliku: Dervish Aziz Llokaçi (1898 – 1945)

Lindi në vitin 1898 në fshatin Garanë të Kërçovës, nga një familje e pasur dhe bujare. Përveç tokës punuese, posedonin edhe dy mullinjë për bluarjen e drithit pranë ,,Lumit të errtë,, (Tuhinit), të cilët ndodheshin jo shumë larg fshatit Garanë. Njëri ishte pak më afër Garanës e tjetri në afërsi të fshatit me banorë të krishterë Llazërovcë...

Albert Vataj: Kujtesë dhe nderim legjendarit Isa Boletini

A ishte kurthI francez ai që çoi në vrasjen e legjendës, Isa Boletini në Podgoricë  dhe si e përshkruan Millovan Gjillas masakrën në urën RibnicësAi që bëmat e tij trimërore do ta kthenin në legjendë, ai që priu përfaqësinë kosovare në mëvetësimin e Shqipërisë më...

Jahja Drançolli: Lufta e Madeleine

Si sot, të vitit 1997, Madeleine Albright mori detyrën e Sekretares së parë të shtetit në SHBA, duke u bërë gruaja e parë që mban atë post në kabinet. Nga ky post znj. Albright do të inkuadrohet fuqishëm në krijimin e kushteve objektive për mbrojtjen dhe çlirimin perfundimtar të Kosovës me 1999!...

Dorian Koçi: Feniksi që ringjalli lirinë e Kosovës përmes paqes

Qëndrimet e brendshme dhe të jashtme të Kosovës në prag të shembjes së komunizmit dhe deri në vitet  e para të shekullit XXI  i përcaktoi në masë të konsiderueshme vizioni historik i Ibrahim Rugovës. Autoriteti moral i Rugovës në politikën e Kosovës në periudhën e 1999-2006 ...

Bajram Çeliku: Ramazan Mislim Dauti (1917-1944)

Ramazan Mislim Dauti, rrjedh nga familja Spahiu e fshatit Cërvicë të Kërçovës. Ishte djali i Mislim Dautit. E, Mislimi kishte vëlla Bexhetin. Mislim Dauti dhe vëllai i tij Bexheti, prejardhjen e kanë nga fshati Zajaz. E, të parët e tyre për arsye të kushteve më të mira për jetë e sidomos tokës pjellore, vendosen në fshatin Cërvicë...

Gëzim Loka: Ali Adem Hoxha, intelektuali dibran, poliglot dhe erudit

Ali Adem Hoxha ka udhëtuar në jetë me një pasion në ngritje, nga koha në kohë, për dijet në lëmin ku ka ushtruar përkushtimin dhe taletin e tij profesional, por dhe me një formim intelektual e njerëzor, që ka lënë gjurmë kudo ka qenë dhe ka punuar me korrektesë dhe përgjegjësi qytetare...

Albert Vataj: Gjergj Kastrioti, kreshta më e lartë e vetëdijes sonë kombëtare

Ai, vepra dhe emri i të cilit do të shndërrohej në legjendë, do t’i përkiste përjetësisë, siç ishte dhe mbeti të gjallët e tij nga më të zëshmit kushtrime të ekzistencës sonë në histori.Ishte 17 janari i vitit 1468, kryezoti i Arbërisë do të ndërroi jetë në moshën 63-vjeçare në vitin e 24 të mbretërimit...

Prend Buzhala: Homazh për Sabahajdin Cenën

Sikur Kosova nuk dëshiron të besojë se ai më nuk është në mesin tonë!Na iku edhe një Njeri Emblematik i Kosovës, Sabahajdin Cena (13 mars 1953-13 janar 2023). Një njeri shumëpërmasash, që u mor me shunmë veprumatri; që nga edukuesi e deri te studiuesi, që nga veprimtari i terrenit e deri te luftëtari i UÇK-së...

Gjekë Gjonaj: Tre shqiptarët e rinj trieshjanë nga Mali i Zi që shkëlqyen në vitin 2022

Në kushte  jo të favorshme, për shkak të  pandemisë me  Covid-19,  në vitin e kaluar i cili ishte i gjatë dhe i vështirë për të gjithë  njerëzimin,  me aftësitë e tyre profesionale dhe me punë të vazhdueshme shkëlqyen  tre të rinj  ambicioz me prejardhje nga  Trieshi ( Malësi) - Komuna e Tuzit, vëllezërit Arton  e Anton Gjokaj dhe Rajmond Gjonaj...

Visar Zhiti: Ernest Koliqi në librin 'Kartela të realizmit të dënuar'

Do të ikte......mësues, poet, shkrimtar, përkthyes, ministër i arsimit... u lind në Shkodër, kur Shqipëria po përgatitej të dilte nga robëria e gjatë otomane, në vitin e tretë të  shekullit të kaluar, në majin plot petale të ngrohta si puthjet, mes të cilave përzihet edhe ajo, puthja e Judës...

Bajram Çeliku: Habib Hamit Kaleshi (1898-1944)

Të shkruash për historinë e kapedanëve shqiptarë, të rënë si hero lufte, në mbrojtje të trojeve të tyre Etnike, nuk është një punë e lehtë, por të mos shkruash aspak, është sikur të mos hudhësh asnjë grusht dhe mbi varr të tij. Unë nuk jam kush e di dikushi, por e ndjej në shpirt se duhet të shkruaj...

Prend Buzhala: Homazh për Skënder Rracajn

Njerëzit e mirë të Kosovës e më gjerë, sot morën lajmin e trishë  vdes Skënder Rracaj (1952-2023).Është njeriu i qetë, dashamirës, vëlla e mik me secilin, klinasit e më gjerë, e mbajnë në mend për veprimtaritë e shumta kulturore, letrare dhe të lëvizjeve nacionale, duke kryer punë me vlerë...

Lekë Mrijaj: Homazh në 17 vjetorin e amshimit të Imzot Mark Sopit

Siç e kanë thënë edhe shumë mendjendritur, teologë, filozof e historianë të tjerë para nesh, se; „historia është dëshmitare e vërtetë e kohërave“, „dritë e së vërtetës“, „jetë e kujtimit“, „mësuese e jetës“, „lajmëtare e lashtësisë“, kështu që ajo nuk do të duhej t’i harrojë për asnjë çast...

Bajram Çeliku: Shefki Asan Jagodini (1892 - 1944)

Përderisa i ngrohja duarët pranë oxhakut, në prehër të gjyshit tim të dashur Emin Çeliku, si gjithëmonë ma kishte ëndja të dëgjojë nga goja e tij ndonjë rrëfim heroik, e kaluara jonë e lavdishme historike. E dija, që gjyshi edhe kësaj radhe, nuk do të ma prishte qejfin tim, e pa thënë as...

Nue Oroshi: Shqipnia e Patër Anton Harapit

Lufta e njerëzisë me djallëzinë në trojet shqiptare nuk është një luftë personale në mes të  dy individëve por është një luftë e gjatë shekullore që po zgjatë edhe sot e kësaj dite tek ne shqiptarët. Shqipëria e Patër Anton Harapit ishte një Shqipëri ndryshe me atë që e kishin planifikuar klyshtë e Miskovit. Patër Anton Harapi e shihte Shqipërinë...

Syrja Etemi: Rexhep Liman Etemi - Ismail Qemali i Sllatinës

U lind më 1922 në Sllatinë dhe u rrit në një familje të varfër në pikëpamje ekonomike, gati si çdo familje shqiptare e periudhës para LDB. Edhe pse i molisur nga skamja dhe varfëria, kjo nuk do të thotë se tek ai do të mungojnë tiparet plot vyrtyte bujare të përligjur me primesa patriotike e atdhetare. Përkundrazi...

Bajram Çeliku: Medin Zenku (1916 – 1944)

Medin Zenku Lindi në vitin 1916, në Fshatin e Ri (Novo Sellë), rrethi i Kërçovës, në lagjen Korune, e cila më vonë, u bë e njohur si fisi Zenku. Babai dhe nëna e tij, e rritën me mundime duke i mundësuar jetë të lumtur fëminore, sepse: e kishin djalë të vetëm, pa motër e vëlla tjetër. Pasi u rrit në...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora