E shtune, 14.12.2019, 08:40 AM (GMT)

Kulturë » Muzikë

Demir Krasniqi: Rreth disa perlave të këngëve të dashurisë

Për pasuritë e pashtershme dhe vlerat e pakontestueshme të folklorit tonë muzikor burimor , është shkrua dhe analizua fare pak nga njerëzit tanë ekspert të kësaj fushe .Sado që të shkruajmë dhe analizojmë , nuk do të arrinim dot që këtyre vlerave të trashëguara nga shpirti krijues i popullit tonë të lashtë autokton , t’ua japim hakun dhe t’i plasojmë deri aty ku ato e meritojnë dhe e kanë vendin historik, kulturor e shkencor ...

Flet Nikita, këngëtarja e re e suksesshme shqiptare

... Ajo pretendon shumë në jetë. Madje për çdo ditë kujdeset për të ardhmen duke i hedhur hapat e sigurt. Aktualisht, mund të themi se është një nga vajzat më të bukura shqiptare. Por ky fakt nuk e ka bërë mendjemadhe apo indiferente ndaj realitetit shqiptar. Mbi të gjitha ajo emrin artistik e ka shumë interesant, Nikita (në fakt quhet Jonisa Pengu...

Gani Qarri: Rona, Krenaria e të gjithë shqiptarëve

Në festivalin muzikor evropian të njohur si Eurosong,i cili mbrëmë me 26 maj u mbajt në Baku të Azerbajxhanit,përkundër votimive "politike" Shqipëria zuri vendin e pestë. Shteti ynë amë u përfaqësua në mënyrë të denjë nga këngëtarja e mirënjohur shqiptare Nora Nishliu e cila nëedicionin e 57-të, të “Eurovisionit”,me këngën "sus" të interpretuar aq bukur, arriti që me 146 pikët e fituara nga 42 vendet votuese në ...

Rita Ora Nr 1 në Britani

Hiti i saj më i fundit, "R.I.P" e ka pozicionuar në krye, si kënga më e shitur në Britani. Këngëtarja bukuroshe e lindur në Prishtinë e ka pushtuar shtypin britanik, të cilën e kanë cilësuar edhe si ''Rihanna britanike''...

Flet Drejtori i TOB-it, akademiku, Zhani Ciko

Para disa ditësh në TOB nën kujdesin e Ministrisë së Turizmit, Kulturës, Rinise dhe Sporteve në kuadër të vitit të 100-vjetorit të Pavarësisë u shfaq “Pena e muziktarëve rilindas” me muzikë nga Arkivi.Në koncert u ndoq dokumentin i parë i muzikës shqiptare (1881) “Bashkimi Shqipërisë”,“Himni i Organizatës Vatra” (i cili ekzekutohet për herë të parë) e deri tek krijimet e viteve 1930 – 1940. Një pjesë e mirë e repertorit u ekzekutua për herë të parë. Autorët:Palok KURTI, Frano NDOJA, Fan S. NOLI, Lec KURTI, Martin GJOKA , Thoma NASI, Murat ...

Flet këngëtari i grupit OMERTA

Grupi OMERTA është një nga grupet më të spikatura të muzikën Hip -Hop në Shqipëri dhe më tej. “TOP FEST”, është një nga aktivitetet, ku ky grup ka lënë gjurmë . I përbërë nga tre djem të rinj ky grup që ka zënë dhe disa çmime jashtë ka tërhequr vëmendjen e kritikëve të muzikës. JMC është një ndër pjesëtarët e këtij grupi, i cili tashmë po punon për albumin e tij të dytë në Barcelonë...

Flet këngëtarja lirike Irida Dragoti: Opera “Lulja e Kujtimit” u këndua në shqip

Ajo është tepër e thjeshtë dhe komunikuese. Së bashku me bashkshortin italian përbëjnë një çift perfekt dhe shumë serioz. Ajo flet me pasion për muzikën dhe nuk e sheh veten kurrë jashtë saj. Bazat e këngës lirike i ka hedhur në Liceun “Jordan Misja” në Tiranë e më pas ka vazhduar formimin e saj profesinal në “Santa Cecilia” në Romë dhe është specializuar më ...

Flet këngëtari popullor, Ylli Baka

Ai sot ka një emër të lakuar, për zërin por edhe për pjesamarrjen në shumë koncerte, aktivitete apo dasma. Të gjitha këto kanë bërë që në këtë kohë që po flasim Ylli Baka...

Shaban Cakolli: Nazirja jeton me artin

Të jeshë artist,shkrimtar,poet,këngëtar,së pari besoj se duhesh të keshë dhunti.Më pas këtë dhunti duhesh të fitosh eksperiencë për të e futur në veprim.Po si bëhet kjo?...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese