E hene, 30.03.2020, 06:03 PM (GMT+1)

Kulturë » Muzikë

Xhevahir Cirongu: Këngëtari Demir Zyko - si lule maji

Antarë e simpatizanë të Shoqatës ‘’Tomorri’’, të cilët kishin ardhur atë ditëmbrëmje maji në pallatin e Kulturës ‘’A. Moisiu’’ të qytetit bregdetar të Durrësit, ishin të shumtë në numër. Të binin në sy,  sepse e veçanta ishte pjesmarrja e  banorëve të grupmoshave të ndryshme nga gjithë rrethet që ...

Festivali XX Mbarekombetar 'Pianisti i Ri'

Festivali  XX Mbarkombetar 'Pianisti i Ri' zhvillohet ne shkollen e pare artistike, Liceun Artistike ‘Jordan Misja’, nga shoqata EPTA Albania ( seksionin shqipetar te European Piano Techers Assotiation ), me qender ne Londer krijuar 1978...

Hazir Mehmeti: Austria e gatshme për Eurovizionin

Emocione në prag të Evrovizioni në Vjenë. Shtypi austriak shkruan për Elhaida Dani. përfaqësuesen e Shqipërisë.    58 kabina për gazetar, bina 44 m e gjerë, 26 kamera do sjellin pamje për 200 milion shikues. Shqipëria me nr.14 në pjesën e dytë të natës së pare...

Prend Buzhala: Homazh për rapsodin Augustin Ukaj

Kënga “Me shpatë në dorë kush priu i pari, Skënderbeu ai burrë shqiptari”, këndohet që nga viti 1969 e këndej, si testament kombëtar. Fondi I tij I iniçzimeve përfshin qindra këngë në mijëra ekzemplarë. Një fond prej treqind këngësh i ruan një ithar i Augustin Ukajt. Që nga mesi i viteve...

Albert Vataj: Gëzuar ditëlindjen Nexhmije Pagarusha

Ajo sot mbush 82 vjeç. Me 40 vite karrierë artistike dhe një repertor prej 150 këngësh e sjellin atë ndër ne si një domethënie e vlerave shpirtërore, e këngës shqipe, e ambrozit të ëndjeve të hyjshme që ushqen kumbimi nëpër ndërkohë i këtij zëri...

Mobilizimi për Elhaida Danin

Elhaida Dani, përfaqësuesja e këngës shqiptare në Evrovizion 2015, gjatë qëndrimit të saj në Maqedoni u takua edhe me Bardhyl Mahmutin, autorin e librit «Mashtrimi i madh».Elhaida Danit i intereson çdo gjë që ka lidhje me shqiptarët dhe ...

Meri Lalaj: Kur të këndon shpirti

Artistja e Merituar Suzana Turku-Kashara, është njëra ndër dirigjentet shqiptare, por në vitet që po jetojmë ajo është shumë e suksesshme midis gjithë dirigjentëve të tjerë. E kemi ndjekur Suzanën dikur dirigjente me korin e Teatrit të Operës dhe Baletit dhe veçanërisht me korin...

Llojdia: Edicioni i 7–të i Aulona Inter Folk Festival

Edicioni i 7 – të i Festivalit Ndërkombëtar “ Aulona Folk “ do të zhvillohet prej datës 7, 8, 9 Maj 2015.Edhe ky edicion, për të shtatin vit me radhë, shënohet në kuadër të hapjes së Sezonit Turistik 2015 dhe ndryshe nga vitet e kaluara Festivali do ti ...

Meri Lalaj: Gëzuar ditëlindjen, Irini Qirjako!

Sot është 21 prill dhe sot ka ditëlindjen këngëtarja jonë e madhërishme Irini Qiriako. Dyzetë vite në skenë dhe sërish një mrekulli sot në ditëlindjen e saj të gjashtëdhjetë. Zëri i Irinit tingëlloi kumbues i kristaltë në koncertin e sotëm duke na e mbushur shpirtin plot e përplot. Ajo doli në skenë me...

Asllan Dibrani: Lule Bajra dhe eleganca e saj artistike

Talenti i saj është shfaqur në moshën 5-6 vjeçare. Ajo me kureshtje ndiqte   radion  apo televizionin  me ndonjë shfaqje  koncertesh , apo edhe festivalesh. Talenti i saj si këngëtare   e vogël u shfaq edhe në manifestime programore si pioniere  e shkollës fillore. Krahas rritjes së saj fizik...

Ksenofon Dilo: Duke dëgjuar këngët e vendit tim

Humbas e nuk mundem të shpëtoj prej asaj ndjenje që më pushton duke dëgjuar gurrën e këngëve popullore të derdhet nga radiokasetofoni pranë meje. Është për mua shoku më i mirë. Sa herë duke udhëtuar së bashku me melodinë kam hyrë në dasmat shqipëtare, sa herë kam qënë...

Kabil Bushati: Ahengu i vjetër Shkodran

Ahengu i Vjeter Shkodran thojne muzikologët që ka ne repertorin e tij kund 700 kënge ku ne shumicën e tyre janë ruajtë me fanatizem edhe në tekst e në muzikë. Bile instrumentisti dhe kompozitori I ndjerë Mark Kaftalli thotë se ky Aheng ka në repertorin e tij rreth 1000 këngë,por 700 janë që dihen ...

Flasin Redon Makashi dhe Kozma Dushi

Para disa ditësh në QKMBMMSHP u zhvillua një koncert i veçantë nga fëmijët e ushtarakëve dhe punonjësve të Ministrisë së Mbrojtjes. Një koncert me këngë, recitime dhe  interpretime në kitarë nga fëmijë të moshave 7-13 vjeç. “Ta duam më shumë Shqipërinë” titullohej ky ...

Albert Zholi: Flet këngëtarja Alisa Baraku Ndoci

Një këngëtare lirike e cila e shoqëron në gjithë rruëgtimin jetësor, por me lidhjen e shpirtit binjak me këngëtarin e mirënjohur Frederik Ndoci, duetet e tyre kanë sjellë nj frymë të re në krijimtarinë e saj artistike. Njëkohësisht Alisa është pedagoge në Universitetin e Arteve të Bukura...

Rita Ora lëshon “bombën” në Moskë: Jam kosovare

“Jam nga Kosova”, janë fjalët e këngëtares Rita Ora në Moskë. Popstar-ja e njohur si britanike, ka fluturuar të hënën drejt Moskës për koncertin e saj.Sigurisht kjo delaratë e Ritës, ku tregon rrënjët dhe origjinën e saj bën përshtypje në Moskë, pasi marrëdhëniet mes Rusisë dhe Kosovës...

Murat Gecaj: Takim i paharruar me Pagarushën

Tre vjet më parë, bashkë me kolegët Namik Selmani e Zyba Hysa, në përbërje të grupit të Institutit të Integrimit të Kulturës Shqiptare, të cilin e drejtonte i ndjeri dr.Ibrahim Gashi dhe që vizituam Shkupin, Preshevën e Prishtinën, ishim pak kohë mysafirë edhe në banesën e këngëtares...

Rita Ora: "Në Kosovë ndjehesha si Nënë Tereza"

"Është e pabesueshme se sa shumë më mbështesin” thotë ajo e pyetur nga gazeta britanike “Look” nëse ajo është kosovarja më e famshme në botëKur ka pasur vetëm një vit prindërit e kanë marrë me vete nga Prishtina në Britaninë e Madhe kështu që ajo është rritur në Londër. Por rrënjët e saj ...

Vahit Nasufi: Kënga polifonike kërçovare

Nuk e di se sa do të pajtoheni me fjalët e mia, kur them, se në jetën e njeriut bën pjesë edhe muzika, pa marrë parasyshë se kujt zhanri i takonë ajo. Po të kujtojmë të kaluarën, gjeneratave pak më të vjetra, sigurisht do të ju bie ndërmend, se atëherë më shumë dëgjoheshin këngë burimore shqipe...

Agim Gashi: Portreti i këngëtarës Selma Peci

Shqiptarët migruan nëpër shekuj nga trojet e tyre. Dhuna e armiqëve të ndryshëm që na robruan, bëri që disa herë të zbrazen trojet tona. Përpos dhunës shqiptarët iknin edhe për kafshatën e gojes. Ndër egzotet më të mëdha, historikisht njifen shumë por egzodi nga Kosova Lindore dhe...

Flora Durmishi: Intervistë me këngëtaren Irini Qirjako

Irini Qirjako, kjo zonjë e këngës së bukur shqipe është bërë e famshme dhe e dashur për publikun me interpretimin e këngës së jugut sidomos interpretimin e këngës polifonike. Madje ajo konsiderohet si këngëtarja më përfaqësuese e këngës polifonike. Gjithashtu Irini shquhet edhe...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese