E premte, 02.12.2022, 04:35 PM (GMT)

Sport » Futbolli Botëror

Kupa e Botes - 1974

Gjermania ishte organizatoria e kampionatit te dhjete boteror te futbollit. Ne eleminatore moren pjese me shume shtete se c'do here tjeter. Nga 92 skuadra qe moren pjese, 16 fituan te drejten per ne finalet e kupes se botes...

Kupa e Botes - 1970

Per here te pare merrnin pjese ne nje eveniment te tille Israel, Morocco dhe El Salvador. Nga ky kampionat mbahet mend ndeshja Itali - Gjermani 4-3 ne semi final si nje nder ndeshjet me spektakel ne historikun e kampionateve...

Kupa e Botes - 1966

Anglia ishte vendi organizator i kupes se botes te vitit 1966. Ne kualifikime moren pjese skuadrat e 53 shteteve. 16 prej tyre fituan te drejten e pjesemarrjes ne finalet e boterorit. Para fillimit te finaleve flitej vetem per Brazilin, Italine dhe Uruguajin si pretendente per titull...

Kupa e Botes - 1962

Kili ishte organizatori i kampionatit boteror 1962. Ne eleminatore moren pjese skuadrat e 51 shteteve dhe u kualifikuan vetem 16. Brazili ishte pretendenti kryesor se bashku me Italine, Angline dhe Spanjen...

Kupa e Botes - 1958

E privilegjuara per te organizuar kupen e botes ishte Suedia. Argjentina merr pjese pas nje kohe te gjate. Me rregulloren e re ndeshjet ne grupe do kishin ndryshim, nuk kishte te forte apo te dobet por te gjithe do te ndesheshin me njeri-tjetrin.

Kupa e Botes - 1954

Kupa e botes ne vitin 1954 u zhvillua ne Zvicer. 32 shtete moren pjese ne eliminatoret dhe 16 skuadra u kualifikuan per ne finalet e boterorit. Argjentina vazhdonte bojkotimin e kampionatit ne shenje proteste kunder 'Fifa'. Per here te pare merrnin pjese Skocia dhe Korea e veriut...

Kupa e Botes - 1950

Kupa e pare mbas luftes se dyte boterore u zhvillua ne Brazil ne vitin 1950. Per here te pare mori pjese Anglia dhe u rikthye ne kompeticon edhe kampioni i pare i botes, Uruguaj ne 1930. Ne kupen e botes se vitit 1950 nuk kishte ''play offs'' dhe te gjitha ndeshjet u luajten ne grupe...

Kupa e Botes - 1938

Kampionati i vitit 38 ishte i fundit para luftes se dyte boterore. Merrnin pjese vetem 15 skuadra. Austria nuk u paraqit nga klima jo e mire politike ne vend. ITALIA si fituese dhe FRANCA si organizatore u kualifikuan automatikisht, ndersa tjeret me eliminatore...

Kupa e Botes 1934

Ne kete kampionat shtohet numri i pjesemarreseve ne 16 shtete. Per te ardhur ne finalet e boterorit ishin realizuar edhe kualifikimet per here te pare ne historine e futbollit boteror. E papritura me e madhe ishte se mungonte kampioni i botes...

Kupa e Botes 1930

Uruguaj ishte organizatori i kampionatit te pare boteror ne vitin 1930.
Ne kampionatin e pare mungonin shume skuadra te medha sic ishin Italia, Gjermania, Holanda, Anglia, Spanja etj. Ne kete kompeticion ishin vetem 13 shtete. Turnamenti ishte organizuar ne 2 raunde , ndeshjet ne grupe dhe 'play-offs'.
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora