E shtune, 01.04.2023, 05:46 AM (GMT+1)

Sport » Futbolli Botëror

Euro 2004

E pabesueshme...por e vertete! Greqia Kampione e Evropes! Duke u zvarritur se bashku me ekipet e medha, Greqia fiton titullin, per te cilin ne fund, s'mund te thuash qe nuk e meritoi, perderisa gjumi i kishte pushtuar Italianet, Portugezet, Ceket etj. Ne kohen qe ishin shpallur kampione te Evropes, Shqiperia i mundi. Ndoshta per ''hir'' te gjumesise, edhe Shqiperia do e fitoje nje dite...

Euro 2000

Banka rezerve e Kombetares se Italise ishte ngritur ne kembe dhe po e prite fishkellimen e fundit te suedezit Andres Frisk,per te festuar titullin e Kampionit te Evropes ."Azuret" kishin epersi prej nje goli ndaj Kombetares se Frances ,te krijuar nga Marco Del Vecchios ne minuten e 55 te sfides finale qe u zhvilluar ne Rotterdam te Holandes...

Euro 1996

Ne djepin e Anglise u organizua per here te pare Kampionati evropian me 16 ekipe pjesemarrese ne pjesen perfundimtare te saj,te ndara ne kater grupe.Kesaj i kontribuan edhe nje numer i madh i shteteve te reja te formuara nga shperberja ish Bashkimit Sovjetik dhe ish Jugusllavise...

Euro 1992

Danimarka nuk ishte kualifikuar per ne Evropianin qe po organizohej ne Suedi, por rrjedhat e pergjakshme ne rajonin e ish-Jugusllavise detyruan OKB-ne te suspendoje pjesmarrjen e Perfaqsueses se ish Jugusllavise ne kete kampionat...

Euro 1988

Ishte viti i Hollandezeve, te cilet me lojtare si Ruud Gullit, Marco van Basten, Frank Rijkaard, Ronald Koeman etj, ishin te papermbajtshem. Gjithashtu ish Bashkimi Sovietik kishte ekip mjaft te mire, te cilet e munden Hollanden ne ndeshjen ne grup...

Euro 1984

Michel Platini edhe me heret kishte treguar se eshte lojtar i madh. Mirepo, tani vinte koha per tu deshmuar gjithe kualitetin e tij te fituesit gjate ndeshjeve.Ai ishte lider i Kometares se Frances...

Euro 1980

Kater vite me heret Republika Federative e Gjermanise,qe eliminuar ne kualidikime,pas nje barazimi me Shqiperine,dhe qe atehere pat vendosur qe te shkelte gjithcka para vetes...

Euro 1976

Kampioni i Gjashte Evropian i Futbollit eshte zhvilluar ne Jugusllavi. Ne finale te ketij kampionati, luanin ato qe atehere qusheshin republike Federative e Gjermanise dhe Qekosllovaki...

Euro 1972

Per here te pare ne nje Kampionat te Evropes ne futboll,kampioni dihej qe me pare,Kombetarja e Republikes Federative te Gjermanise konsiderohej favorite absulte qysh para fillimit te Kampionatit Evropian ne Belgjike ne vitin 1972...

Euro 1968

Kualifikimet per evropianin e trete kane shenuar kthesen e pare organizative. Faza e pare e eliminimeve, tani eshte zevendsuar me ate te kualifikimeve neper grupe mu moren pjese 31 perfaqsuese. Vete finalja ndermejt Italise dhe Ish-Jugusllavise eshte zhvilluar dy here...

Euro 1964

Spanja ka shfytezuar epersine e terrenit vendas per te fituar ne Kampionatin e dyte te futbollit me 1964 qe mposhti BRSS-ne ne finale (2:1). Dy ekipet kater vjet me heret nuk kishin luajtur per shkak te nje "intervenimi" te Qeveise spanjolle te Francos,

Euro 1960

Historia e kampionateve evropiane, na kthen ne vitin 1960 ne France, saktesisht 2-vjet me heret kishin filluar kualifikimet per Evropianin e pare. Ndeshja e pare kualifikuese eshte zhvilluar ne Lenin te Moskespara mese 100 mije shikuesve, kur ish BSS-ja mposhti Hungarine (3:1)...

Kupa e Botës - 2006

Italia triumfon per te katerten here, larg parashikimeve. Pas skandalit qe i dha nje ngjyre te erret futbollit italian, Marcelo Lippi rikthen nderin! Ishte viti 1982 kur Italia me ne krye Paolo Rosin do shpalleshin kampione te botes per here te fundit. Edhe ajo kohe, ishte kohe skadalesh, sidomos per goleshenuesin e boterorit. Rossi, ne nje interviste para boterorit 2006 tha: ‘’Do deshiroja qe ne cdo boteror te shkonim ‘te skandalizuar’ sepse kur je ne dhimbje, kerkon sherim maksimal, dhe mendoj se do fitojme’’. Italia luajti mire, por jo shkelqyeshem deri ne ndeshjen me Gjermanine...

Kupa e Botes - 2002

Japonia & Korea e jugut organizuan kupes e 17 te botes. Kampionati me skandaloz persa i perket arbitrimit! 195 ekipe kombetare moren pjese ne eleminatore. Franca si kampione bote ne fuqi se bashku me organizatoret Japoni-Korea ishin direkt ne finalet, pa eleminatore...

Kupa e Botes - 1998

Per here te pare ne historine e kampionatit boteror merrnin pjese ne finalet 32 skuadra
nga 169 shtete qe moren pjese ne kualifikime...

Kupa e Botes - 1990

Italia 90 ishte pa dyshim kampionati boteror me i arrire. Ne kualifikime moren pjese 111 skuadra, 24 ne finalet...

Kupa e Botes - 1986

Ne boterorin e Meksikes 113 shtete moren pjese ne eliminatore. Per ne finalet e boterorit kualifikoheshin 24 skuadra...

Kupa e Botes - 1982

Spanja ishte organizatoria e kampionatit boteror e 82. Ne kualifikimet moren pjese 105 shtete nga te cilat 24 hyne ne finalet. Raundi i dyte ishte me 4 grupe, ku fituesi i c'do grupi kalonte ne semin final.

Kupa e Botes - 1978

Argjentina organizon 'boterorin 78''. Duke e shfrytezuar maksimumin si organizator. Edhe kete vit finalet ishin me 2 raunde, ku fituesit e raundit te dyte do te ishin finaliste, ndersa vendet e dyta per vendin e 3 dhe 4...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora