E enjte, 23.03.2023, 05:44 PM (GMT)

Sport » Futbolli Botëror

Champions League - Sezoni 1971 - 1972

Kete here ‘’viktima’’ e Ajax-it do te ishte Inter, duke u mundur ne finale me rezultatin e paster 2-0. Legjenda hollandeze, Johan Cruyff ishte autori i golave ne finale per Ajaxin, i cili per te dytin vit radhazi fiton titullin...

Champions League - Sezoni 1968 - 1969

Milani mund Ajax-in e talentit te ri, Johan Cruyff ne finale. Pierino Prati, nje tre-golesh si dhe Angelo Sormani shembin Ajax-in 4-1. Per Rossoneri ishte trofeu i dyte...

Champions League - Sezoni 1963 - 1964

Pas Milanit, eshte skuadra tjeter e Milanos, Interi qe shpallet Kampione Evrope. Interi mund Realin ne finale me rezultatin 3-1 me golat e Mazzola (2) dhe Aurelio Milani...

Champions League - Sezoni 1962 - 1963

Gianni Rivera, Cesare Maldini, dhe Giovanni Trapattoni... ishin 3 nga yjet e Milanit, kampionit te vitit 1963. Braziliani i Milanit José Altafini shenoi 14 gola ate sezon. Milani mund Benfiken ne finale me rezultatin 2-1 duke derguar per here te pare nje trofe  ne Itali...

Champions League - Sezoni 1961 - 1962

Benfika do te perseriste suksesin e sezonit te kaluar duke mundur ne finale Realin me rezultatin 5-3. Juventus eleminohet ne cerekfinale nga Reali me play-off, pasi Reali fiton ne Torino 1-0 dhe Juventus ne Madrid me te njejtin rezultat.

Champions League - Sezoni 1960 - 1961

Kete here fitues nuk ishte Reali, por Benfika e Lisbones (Portugali), e cila mundi ne finale Barcelonen me rezultatin 3-2. Golat nga José Aguas, Mario Coluna dhe autogoli i Antonio Ramallets, mjaftuan  qe portugezet te shpalleshin per here te pare Kampione te Europes...

Champions League - Sezoni 1959 - 1960

Ishte viti qe Real Madrid do te fitonte titullin e peste radhazi duke mundur ne finale me rezultatin e thelle 7-3 Eintracht-in e Frankfurtit. Eshte nje nder finalet me spektakulare gjate te gjitha kohrave. Perpara 127 000 te pranishmeve ne Hampden Park (Skoci), Puskás dhe Di Stéfano ndane mes tyre 7 gola...

Champions League - Sezoni 1958 - 1959

Sezoni 58/59 do te rikthente finalistet e pare e kompeticionit ne finale, Real – Reims. Dominimi i Realit do te vazhdonte pasi Reims thyhet 2-0 ne finale me golat e Enrique Mateos dhe Alfredo di Stéfano...

Champions League - Sezoni 1957 - 1958

Reali e fitoi titullin Kampione te Evropes per here te trete. Ishte viti i tragjedise kur humben jeten 8 futbolliste te Manchester United, pasi mundin Crvena Zvesda-n ne cerekfinale, nga nje aksident ajror...

Champions League - Sezoni 1955 - 1956

Idene per krijimin e Liges se Kampioneve te Evropes e kishte editori i gazetes sportive franceze, L'Equipe, Gabriel Hanot. Kerkesa e tij ne dhjetorin e vitit 1954 per te krijuar nje lige evropiane me kampionet , u prit me entuziazem nga...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora