E diele, 27.11.2022, 01:15 PM (GMT)

Kulturë » Mehmeti

Hazir Mehmeti: Në Bern u promovua libri 'Arbëreshët - fotosintezë e shpirtit tim'

Organizuar nga Lidhja e Krijuesve dhe Shkrimtarëve në Mërgatë, në Bernë u promovua libri “Arbëreshët – fotosintezë e shpirtit tim”, i autorit Rexhep Rifati. Parathënie e librit e shkroi Dr. Prof. Antonio Bellusci. Redaktore dhe përkthyese  në italisht Dr. Ornla Radovicka.Bern, 15 tetor 2022.  Veprimtaria hulumtuese mbi...

Hazir Mehmeti: Lamtumirë yll, Irini Papa Leleku (Irena Papas)

Aktorja e madhe me origjinë arvanitase kaloi në amshim në moshën nëntëdhjetë e gjashtë vjeçare.  E ëma e saj ishte nga Epiri kurse i ati nga Shqipëria.   Ajo u lind në Athinë më 3 shtator 1926. Që nga mosha fëmijërore e nisi karrierën artistik si këngëtare dhe kërcimtare e talentuar. Talenti i saj...

Hazir Mehmeti: Libër historik i gjimnazit 'Eqrem Çabej' në Vushtrri

Robëria e gjatë shekullore shkatërroi, traditën, religjionin, shkollimin, kulturën e gjithë jetën shqiptare. Trevat shqiptare jetuan për të mbijetuar nga shfarosja e cila preku deri në palcë kombin shqiptar. Shpresa për liri lindi me ringjalljen e shkollës në gjuhën shqipe e përkrahur nga Austro-Hungaria që...

Hazir Mehmeti: U mbajt Festivali Mbarëkombëtar i Folklorit Burimor

Festivali i gjashtë mbarëkombëtar i folklorit “Rapsha 2022” gjatë tri ditëve shpalosi vlerat e folklorit burimor nga të gjitha trevat shqiptare. Shoqëria Kulturo-artistike “Rapsha”, Drume, Hot, Malësi e Madhe edhe një herë shkëlqeu në jetën e saj dyzet vjeçare.  Edhe pse në kohë...

Hazir Mehmeti: Libri i cili solli mes nesh trimin Halit (Azem) Çuka

Promovimi i librit HALIT (AZEM) ÇUKA, me autor  Qazim Azemi në Shtëpinë e Kulturës “Hasan Prishtina” në Vushtrri, vlerë  historike kombëtare.Në ambientet e bukura të sallës së Shtëpisë së Kulturës “Hasan Prishtina” u rikujtua njëri nga personalitet e historisë sonë të lavdishme, Halit Çuka, i cili  tërë jetën ia...

Hazir Mehmeti: Lamtumirë burri i ndritur, Sinan Rashani!

Në moshë 98 vjeçare ndërron jetë Sinan Isuf Rashani. Ai njihet për mençurinë e tij dhe në pajtimin e shumë familjeve në Shalë dhe vise tjera të Kosovës.  Rrjedh prej një familje e njohur për trimëri e mençuri jo vetëm në Shalë, por edhe më gjerë. I ati i tij Isuf Rashani ishte i...

Hazir Mehmeti: Urime 80 Pranvera Rexhep Rifati!

Më 28 maj, një datë e mbarë që do shënohet gjeneratave bashkë me emrin e Rexhep Rifatit.   Atë ditë në Komogllavën e vuajtjeve u dëgjua zëri i foshnjës i cili lumturoi prindërit për të nëntën herë në kullën shekullore. Sot mbushën 80 pranverat e tij me gjithë lulet e tyre dhe acarin e tyre...

Hazir Mehmeti: 80 vitet nga arrestimi i Norbert Joklit në pakthim

Shpeshherë në kohë takohen dy ekstremet, vlera dhe jovlera. Kështu ishte kur jetoi në Austri gjuhëtari i madh, Norber Jokli,  i cili shkëlqente me punën e tij shkencore dhe ishte sinonim vlere. Kjo vlerë shndritë akoma më shumë kur dihen rrethanat e formësimit të saj, i rrethuar nga...

Hazir Mehmeti: Rexhep Rifatit, Apostull i Arbëreshëve

Projekti  i drejtuar nga Rexhep Rifati në eksplorimin kulturo-historik të fshatrave arbëreshe tani po mbushte gjysmë shekulli. Që kur ishte student me brushën e freskët djaloshare, kamerën e kishte pasion jete. Objektivi i drejtuar aty ky duhet; në afirmimin e vlerave kombëtare...

Hazir Mehmeti: Shkolla e Parë e Stubllës dhe Don Mikel Tarabulluzi

7 Marsi – Dita e Mësuesit, moment i rikujtimit të figurave madhore shqiptare në historinë kombëtare.  Shumë intelektual patriotë nga të gjitha trevat shqiptare u flijuan për shkronjat shqipe, fjalën shqipe të mohuar e shkelur nga pushtuesit grek, turq, serb e sllavët tjerë.  Sot jemi krenar me historinë tonë...

Hazir Mehmeti: Januz Saliuka dekorohet me titullin Ambasador i Kombit

Në praninë e disa aktivistëve shoqatash, në Vjenë, iu nda titulli Ambasador i Kombit nga Ambasadroi i Republikës së Shqipërisë në Austri Roland Bimo, aktivistit të dalluar Januz Saliuka.  Është kjo një dekoratë që vlerëson punën e veprimtarinë e tij  dhe  gjithë mërgatës shqiptare në Austri...

Hazir Mehmeti: Konferencë pune e mësuesve shqiptarë në Suedi

Duke e kuptuar rëndësinë e shkëmbimit të përvojave profesionale dhe nivelin aktual të komunikimit elektronik në shkolla, ngritja e nivelit analitik dhe gjykues rreth shkollës, u mbajt me sukses konferencë pune në Malmö. Konferenca u organizua nga Lidhja e Shoqatave Shqiptare “Iliria” në bashkëpunim...

Hazir Mehmeti: 'Nostalgjia'' e autorit Mario Caliva promovohet në Vjenë

Vjenë, 29 gusht 2021. Vjenën e njohur në historinë shqiptare si vatër ku studiuan, figura të njohura të kombit, u prezantua shkrimtari arbëresh Mario Caliva me veprën e tij të fundit monodramë e titulluar “NOSTALGJIA”.  Një promovim që përputhët me 533 vjetorin e themelimit të qytezës Hora e Arbërshëvet  nga Piana degli Albanasi...

Hazir Mehmeti: Çmallje

Çmallje me vepra në  sallën e Bibliotekë Kombëtare “Pjetër Bogdani“ në Prishtinë, e pritur dy vjet. Ata që ishin edhe herëve tjera ndjenë peshën e kohës me gjithë valët e saj, kokëfortësinë e saj në ecje.Vapë! Hyrje dalje në kërkim të freskisë së ngulfatur në gushtin e rrezeve nuk ndalej. As klimrregullatori!...

Hazir Mehmeti: Shqiptarët në tehun fashist

Kampin e shfarosjes njerëzore Mat’hauzen,  e kisha lexuar si emër në një skaj flete historie. Më shumë do ishte e kapshme në ndijimin e thjeshtë kallëzimi për “përrallën” e Mat’hauzenit ku loja e vdekjes ishte përditshmëri. Çuditërisht vdekja i donte të gjithë, dhe ata e donin atë si shpëtim nga tortura e fyerja...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora