E enjte, 08.12.2022, 12:12 AM (GMT)

Përjetësi » Kripa

Kripa: Dekorimi i 4 figurave te shquara antikomuniste

Reshat Kripa - Me daten 18 prill 2017 ne Presidence u zhvillua ceremonia e dekorimit te kater figurave te shquara te nacionalizmit shqiptar, zoterinjve Isuf Hysenbegasi, Kudret Kokoshi dhe Hysni Alimerko ( pas vdekjes) me urdherin ‘Nderi i Kombit” si dhe te zotit Avni Xhomaqi...

Reshat Kripa: Kudret Kokoshi - poet i heroizmit kombëtar

I mbylli sytë njëzetegjashtë vjet më parë. I mbylli pa shijuar mirë aromën e lirisë që sapo kishte filluar të lulëzonte, por iku me po atë besim që kishte në rininë e tij kur shkruante:Unë po vdes!… Oh, le të vdesë!Vetëm shqipja le të rrojë!...

Reshat Kripa: Ku shkon Shqipëri?

Në këto ditë kur kremtohen pashkët më vjen parasysh thirrja që Jezusi i drejtoi Shën Pjetrit kur ai braktisi Romën nën presionin e paparë të kundërshtarëve të krishterimit. Jezusi iu shfaq atij dhe i thirri: Quo vadis? (Ku shkon?). Dhe Shën Pjetri  u kthye përsëri në...

Reshat Kripa: A është korrekt shtypi shqiptar?

Nè kètè shkrim dua tè ngre njè çèshtje mjaft tè rèndèsishme të ditëve të sotme:A èshtè  me tè vèrtetè  korrekt shtypi nè Shqipèri?Lidhur  me  sa  mè  sipèr  dua  t’jua  konkretizoj   me   njè  shembull. Nè  datat  13, 16, 18 dhe 20 mars u kam dèrguar me e-mail gazetave...

Reshat Kripa: Jehona e protestës

Duke qenë pjesëmarrës në këtë protestë madhështore kundër pushtetit të bandave dhe korrupsionit,parasyve më del ajo pamje e tmerrshme e atyre viteve të errëta të kaluara në periudhën e zezë të sundimit komunist. Mbi të gjitha më dalin para syve figurat e ...

Reshat Kripa: Në nderim të martirëve të lirisë

Jemi mbledhur sot këtu për të promovuar librin e zoterinjve Kujtim Boriçi dhe Syrja Xhelaj kushtuar “Martirit të Demokracisë“ dhe “Qytetar Nderi i Qytetit të Tepelenës“, figurës së shquar të vendit tonë, Baba Shefqet Koshtanit rënë nën breshërinë e atyre që nuk...

Reshat Kripa: Epitafi i hipokrizisë

Një ditë prej ditësh m’u tek të shkoja të vizitoja varrezat e qytetit. Ide e çuditshme do të thoni ju. Me të vërtetë ashtu është, por ja që mua m’u tek ta bëja një gjë të tillë. Kështu mbërrita atje. Sapo hyra ne bllokun e varrezave më tërhoqi vëmendjen një varrosh me të vërtetë ...

Reshat Kripa: Një ditë historike

28 nëntor 2016. - Vegime të ndryshme shfaqen para syve të mi. 28 nëntor 1443, kthimi i Gjergj Kastriotit në Krujë. 28 nëntor 1912, Shpallja e Pavarësisë Kombëtare nga Ismail Qemali.  Para syve më  shfaqet gjithashtu edhe 28 nëntori 1991, dita kur në Vlorën e flamurit ...

Kripa: Cila është dita e çlirimit?

Në këto ditë nëntori dëgjojmë disa zëra korbash të zinj që çirren për të ashtuquajturën “ditë e çlirimit”  njëlloj si në vitet e errëta të sundimit të diktaturës komuniste. E di që ky shkrim do të ngjallë protestën e disa individëve që u ka mbetur ora qysh në vitin 1944...

Reshat Kripa: Këto nuk duhen harruar

Jemi mbledhur sot në këtë tubim, për të nderuar emrat e pavdekshëm të martirëve të lirisë dhe demokracisë, ekzekutuar nga klika diktatoriale komuniste më 22 nëntor 1946.  Jemi mbledhur për të përkujtuar emrat e tyre, por  njëkohësisht edhe për të mos harruar...

Reshat Kripa: Kurajoja civile

Kurajoja civile është një nga  vetitë më të çmuara të njeriut modern. Shembulli më i mirë në këtë drejtim janë zgjedhjet e fundit për Presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Gjatë fushatës elektorale të dy palët nuk lanë më bateri pa zbrazur mbi ...

Reshat Kripa: Le të hapen dosjet!

Lexoj dhe para syve më dalin këta “shakaxhinj të përparimit”, siç i quante Noli, që në një kor të përbashkët po këlthasin për hapjen e dosjeve të regjimit komunist.  Por nuk e dimë nëse këto monstra kanë vuajtur nga pasojat e këtyre dosjeve apo, ndoshta, janë nga ...

Reshat Kripa: Klithmat e hienave bolshevike

Ditët e fundit, si në një kor te dirixhuar nga hienat e zeza te sistemit të përmbysur, kanë mbushur faqet e mediave të shkruara dhe atyre vizive klithma ogurzeza te leshuara nga pinjollet bastarde të tyre., ca te ashtuquajtur historianë fatkeq që nuk e dinë as ku e kanë kokën e...

Reshat Kripa: Quo vadis Shqipëri?

Sipas  një tradite të krishterë Shën Pjetri u largua nga Roma si rezultat i terorrit te ushtruar nga perandori Neron por gjatë rrugës jashtë qytetit atij i shfaqet Jezusi i ringjallur që i thërret :Quo vadis?Kjo pyetje e shkundi ...

Reshat Kripa: Homazh për Xhevdet Kaloshin

Ike i nderuar Xhevdet! Ike dhe na le vetëm në rrugën tonë. Nuk besoja kurrë se do të isha unë ai që do të thoja këto dy fjalë për ty. Nuk besoja, se deshëm të të kishim gjithmonë pranë, gjithmonë në krye të rrugës që kishim nisur së bashku, sepse kishim nevojë për ...

Reshat Kripa: Gjenocidi komunist në Shqipëri

Sot në Shqipëri po bëhet një debat i madh nëse ka patur apo jo genocid. Një pjesë e të ashtuquajturëve historianëve  pretendon se kjo qenka një shpikje  e atyre  që në vitin 1945 u ndodhën në krahun e humbësve dhe që, një gjë të tillë, e paguan me eliminimin dhe ...

Reshat Kripa: Medet, s’ke një shtatore!

Sot u zhvillua përurimi i Institutit të Studimeve Historike “Lumo Skëndo” Duke qenë i pranishëm në këtë ceremoni, para syve më dilnin vargjet e mrekullueshme të sonetit të shkruar nga miku im, Uran Kostreci, kushtuar figurës së paharruar të “Apostullit të Sqiptarizmës”, Mithat Bej Frashërit...

Reshat Kripa: Çfarë duhet të ndryshojë PD?

Kjo është një pyetje që kërkon përgjigje dhe pikërisht këtë dua të shtjelloj unë në këtë shkrim. Jam i mendimit se Partia Demokratike duhet të shkëputet nga mentaliteti komunist që shfaqet herë pas here në veprimtarinë e saj. Ajo, detyrimisht, duhet të kalojë më djathtas ...

Reshat Kripa: Zëri i Ndërgjegjes

Një mbrëmje, Hektori mori fletoren me poezitë dhe shkoi në shtëpinë e Petritit. E gjeti me penel në dorë.  E vetmja gjë e mirë që kishte bërë, pasi ishte liruar nga burgu, ishte se ishte martuar  me një vajzë të shtresës së tij. Kishin një djalë dy vjeç. Banonin në një shtëpi ...

Reshat Kripa: Mos harro!

O ti qytetar, që kalon nëpër këtë rrugë të përmasave ndërkombëtare, mos harro se gjashtëdhjeteshtatë vjet më parë në këtë krahinë kryhej një nga masakrat më të përgjakëshme të historisë së këtij vendi. Kjo masakër nuk ushtrohej nga ndonjë pushtues i huaj. Ishin vetë ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora