E merkure, 07.12.2022, 10:35 PM (GMT)

Përjetësi » Kripa

Reshat Kripa: Këngë të harruara

Çfarë ke  zemër që rënkon? Pse  s’më thua çfarë ke?Porse zemra  drithëron dhe përgjigje nuk më kthen,Çfarë po  fsheh ti brenda vetes?  Ç’është ajo uturimë?Thellësi  e zemrës time, nxjerr një zë si një kushtrim...

Reshat Kripa: Mesazhi i një proteste

Uragani ka filluar. Nje uragan i tillë,  që kishte vite që nuk ishte parë, qysh nga viti i pa përsëritshëm 1990. Në krye të këtij uragani janë përsëri rinia shqiptare, janë përsëri  studentët, njësoj si atëherë, nuk janë partitë politike organizatorët e kësaj revolte.. Studentët e kanë ...

Reshat Kripa: Frymëzimi im

Në një ditë të bukur vere, tek qëndroja i menduar,Ëndrrat e mia të zjarrta, nëpër mendje rrotulluar,Ëndërroja që  të shkruaja, të botoja  poezi,Plot tregime dhe novela, për liri, për dashuri. Porse koha ish mizore, ish e zymtë, ziliqare,Ëndrrën time djaloshare, seç  e dogji, shembi fare.Ato...

Reshat Kripa: Cila është dita e çlirimit?

Në këtë ditë festive të 28 nëntorit, ditës së përvjetorit të Shpalljes së Pavarësisë Kombëtare dëgjojmë edhe disa zëra korbash të zinj që, për ta errësuar këtë ditë të shënuar të kombit shqiptar, nxjerrin në plan të parë një datë tjetër, një datë të turpshme për t’u përmendur, atë të 29 ...

Reshat Kripa: Dita e Flamurit

Ky shkrim i dedikohet një ngjarjeje të jashtëzakonshme që ka ndodhur në qytetin tim të lindjes, në Vlorë,  në kremtimin e ditës së pavareësisë në vitin 1991, një ditë e papërsritshme kur në shtizën e flamurit do të ngrihej, për herë të parë, pas dyzeteshtatë vitesh...

Reshat Kripa: Bashkëbisedim me Mid’hat Bej Frashërin

Më falni, i nderuar Mid’hat Bej Frashëri, më falni sepse nuk munda të vij për të vendosur një tufë me lule mbi varrin tuaj. Nuk munda, jo sepse nuk doja të vija, pasi për atë qëllim kisha ardhur, por nuk më lejuan korbat e zinj që kishin bllokuar rrugën për te varri juaj...

Reshat Kripa: Mirëserdhe Mid’hat Bej Frashëri

Kishim vite që të prisnim Mid’hat Bej. Ishim ne, nacionalistët që të prisnim. Nuk kishim luftuar duke thirrur  emrin tënd. Nuk kishim rënë nën emrin tënd. Po të pranonim këtë do të ishim servilë dhe hipokritë, si komunistët, që çdo gjë e bënin për  udhëheqësin e tyre...

Reshat Kripa: Jeta ime

Jeta ime pikë loti, pikë loti e mbuluar,Gjithë brenga, gjithë plagë, plot me ëndrra e kapluar,Sa kam dashur, sa kam vuajtur, jetën time ta ndërtoj,Një demon më thosh gjithmonë, unë do të shkatërroj! Kur i vogël isha unë, ndonjëherë luaja  teatër,Ish pasioni im i parë, pasion si një qiell i kaltër...

Reshat Kripa: Copëza jete

Me të  jetës hap, eci i menduar,Rreth e rrotull vetes, vështroj i trishtuar,Botën tonë të madhe, mbushur halle plot,Medet s’jam në gjendje, ta përmirësoj dot...

Reshat Kripa: Le të hapen dosjet

Ditën rri menduar, natën rri pa gjumë,Zemra turbulluar, nuk e di as unë.Hidhem e përdridhem, mendjen vras më shumë.Të gjej të vërtetën, kur punët venë lumë. Dua që të shkruaj, dua që të flas,Dua që të ndihem, dua të thërras,Sado që mundohem , sado që bërtas...

Reshat Kripa: Homazh për tim vëlla

Im vëlla, Besnik Kripa, lindi më 9 korrik 1933 në Vlorë. Shkollën 7 vjeçare e kreu në qytetin e Vlorës dhe atë të Tiranës. Pastaj vazhdoi shkollën e mesme në gjimnazin ‘ Ali Demi “ të qytetit të Vlorës. Si të gjithë pjestarët e tjerë të familjes tonë, ishte një nxënës i mirë. Në ...

Reshat Kripa: Dielli i lumturisë

Ulur unë në kafe, rri e rri, e pi pa fund,Kamarieri djalë i mirë, vjen ngadalë e më lëkund,A mos keni pirë shumë, i nderuari zotni?Ngrehuni t’ju shoqëroj, t’ju përcjell gjer në shtëpi.Fort të falem djalë i dashur...

Reshat Kripa: Në kuadrin e një përvjetori jubilar

Në këtë përvjetor jubilar të rivarrimit të eshtrave të 22 martirëve të masakrës së pashembullt që rregjimi komunist ushtroi mbi inteligjencën shqiptare, me rastin e të ashtuquajturës bombë në ambasadën sovjetike, para syve më del ai vit i tmerrshëm, kur në ...

Reshat Kripa: Një poezi në kampin e Vlashuku

Maj 1953. Kampi i Vlashukut. Një të dielë, ndërsa po rrinim duke   biseduar, afrohet Gjon Shllaku, përkthyes dhe dramaturg i disa veprave klasike, njeri nga mësuesit e mi që formuan karakterin tim dhe na thotë:- Djelmosha, sot do organizojmë...

Reshat Kripa: Meditim në përvjetorin e ditëve të zjarrta

24 maj 1951, një datë që më ngjall shumë kujtime të paharruara të atyre ditëve të zjarrta që jetoja, një datë që preu në mes ëndrrat e mia dhe të dy shokëve të mi, Myrteza Baboçit dhe Jorgo Beshos . Edhe tani, pas gjashtëdhjeteshtatë vitesh më dalin parasysh ato ngjarje të ...

Reshat Kripa: 'Njeriu i ri' dhe mungesa e kurajos civile

“Njeriu i  ri”, një term i shpikur nga propaganda komuniste. Kush ishte “Njeriu i ri” i krijuar nga sistemi i përmbysur? Ishte ai që spiunonte shokun apo vëllanë e tij, që ditën të qante dhe natën të nxirrte sytë. Ishte turma që brohoriste me ovacione udhëheqësit...

Reshat Kripa: Jo vetëm me fjalë!

Shkak për këtë shkrim u bë ballafaqimi i militantëve të Partisë Demokratike me mbeturinat e sistemit komunist në varrezat e dëshmorëve të atdheut më 5 maj 2018. Lidhur me sa më sipër dua t’ju drejtohem autoriteteve shtetërore dhe t’i pyes:Përse  këta  ithtarë  të   regjimit   komunist...

Reshat Kripa: Homazh për mikun tonë Lirim Biçaku

I nderuar miku  ynë! Ju them mik se me të vërtetë i tillë ishe. Ti ishe këshilltari ynë i urtë, ishe burri me një karakter të fortë, i pathyeshëm para tiranisë së diktatorëve dhe i papajtueshëm me prapaskenat e intrigantëve të pamoralshëm.  Nuk besoja kurrë se do të isha unë ai ...

Reshat Kripa: Një replikë me një 'historian'

Para disa ditësh duke ndjekur emisionin “Arena” në kanalin televiziv “Ora News”, drejtuar nga Dritan Hila, ndjeva neveri kur dëgjova nje të ashtuquajtur historian, studjues dhe akademik, të cilit nuk ia vlen as t’i përmendësh emrin, laureuar në universitetet e njohura të ...

Reshat Kripa: Një kafe perkujtimore për motrën

Qamilea ose Qamua, siç e thërrisnim ne,  ka lindur më 1 shkurt 1924, në shtëpinë e re të sapo ndërtuar në lagjen Vrenez. Shkollën fillore e kreu në Vlorë gjatë viteve 1931 – 1936. Ishte një nxënëse e shkëlqyer. Pastaj vazhdoi  kolegjin e hapur nga murgeshat...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora