E hene, 29.11.2021, 08:01 PM (GMT)

Përjetësi » Gazulli

Daniel Gazulli: Feja dhe Flamuri

Libri i Hajredin Isufit “FEJA DHE FLAMURI” ka tre vjet që asht botue, por megjithate ka kalue pothuej në heshtje. E pra, në llojin e vet, atë të letersisë historike dokumentare, ky libër i ka të rrallë shokët.Historiani Hajredin Isufi na ka sjellë një shembull të studimit të historisë të qëmtueme ndër arkiva me përkushtim e dashuni ...

Daniel Gazulli e Fritz Radovani: 111 vjetori i nanës sonë shqiptare!

E shihni këte Portret të qeshun e të lumnueshëm?E dini ku asht le Nana Jonë Fisnike?- Këtu, zotni mësues! Këtu! – nxitohet Kelmendi i vogël tue ndalë gishtin e njomë në hartë, diku në Veri të Shqipnisë.– Pak ma andej.., edhe pak ma andej.., edhe pak, se edhe aty asht

Daniel Gazulli: Vjeshtë

Baret buzë deti, ku s’degjohet ma muzika e takave të lehta, tek rrotullohen në marramendje, të shkreta kanë ngelë...

Daniel Gazulli: Dhunimi i Gjuhës Shqipe

Jam para një stacioni televiziv të Tiranës. Ndjek fundin e lajmeve e mandej një pjesë të koncertit në vijim të tyne. Ndjehem i lodhun e i trishtuem.Folësi i lajmeve shprehet si të ishte një i huaj që me mundim ka arrijtë me e kapë disi shqipen, por gjithësesi asht ende i pasigurtë. Fjalitë janë gjithë ...

Daniel Gazulli: Shqiptarët nuk duhet të presin

E njohin të gjithë: Shteti i së drejtës asht vetëm një iluzion, ose diçka që duen ta besojnë ata që janë të lidhun me të. Shteti i së drejtës nuk asht një rrugë ma shumë, një shkollë e re, apo një zgjanim porti.Koncepti i demokracisë tek na ka ato përmasa e atë substancë sa ban...

Daniel Gazulli: Në udhëtim

Në udhëtimin tim,sovran i një shpirti të çliruem nga prangat,që shpesh të venë urrejtja dhe smira,u përpoqa t’i jepja kuptim jetës,ndërsa lodhesha në shkronja të pjerrta librash të vjetër,apo përpiqesha të deshifroja vështrimin shpërfillës të yjeve...

Daniel Gazulli: Pak dhè të shkriftë

Nesër,mbi rrasën e varrit timme shkronja të derdhuna lè të shënojnëemën e mbiemën,asgja ma shumë.Datëlindja? Kush e di, asht tepër e largët,dhe nëse ndonjeni do të pysë:Rron apo ka vdekë?Mos u nxitoni të përgjigjeni...

Daniel Gazulli: Botë virtuale

Marr përditë mesazhe nga vende të ndryshme të Europës, nga Amerika e deri nga Australia. Mesazhe plot, fjalë, fjalë, fjalë, po kur nuk u shoh sytë, edhe fjalët më vinë të shurdhëta.Dal në shëtitje rrugëve të Lezhës, po veshtirë të gjej  ...

Daniel Gazulli: Po atyne, kush do t’u vejë kunorë?

Një komb i ban nder vetes tue vu kunorë në vorret e Martirëve, të çdo kohe qofshin ata.Mirëpo, kujt i bie në mend se ka edhe disa vorre, për të cilat institucionet as kujtohen se janë të bijëve e bijave ma të mirë të kombit?! Për ta nuk ka një 5 Maji. Për ta nuk ka kunora me lule ...

Gjergj Kabashi: Lamtumirë, Daniel Gazulli Ynë!

Daniel Gazullin e takova për herën e parë në jetën time në Lezhë, kah fundi i korrikut të këtij viti.Sado që nuk e kisha takuar kurrë më herët, kisha një ndjesi të thellë në vetën time se këtë njeri e nihja qysh herët, bindje kjo që krijohet tek njeriu për disa njerëz të rrallë, të mëdhenje në shpirt e në mendje, sikurse që ishte edhe Daniel Gazulli, kjo rrënjë e thellë e trungut ...

Çlirim Uça: Stuhi dhembje - vdekja e Daniel Gazullit!

Sivjet dimri erdhi me herët se zakonisht dhe si datë fillimi duhet marrë 12 Nëntorin. Atë ditë ra një stuhi e sertë dhimbje: Në Cervia të Italisë ndërro jetë Daniel Gazulli.Acari i kësaj dhimbje preku një hapësirë të gjerë n`mes të një paraleli dhe meridiani, ku ndodheshin, familjarë, miq, shokë, dashamirë dhe një opinion i gjerë lexuesish të tij.Po kush ishte Daniel Gazulli? ...

Dibran Demaku: Homazh për mikun...

Sa herë është thënë nga të tjerëKur ikën miku mbyllet një derëMbyllet një derë dhe shumë dritaregermat lotojnë dhe në... abetare.Veç pak ditë më parëna iku dhe Kadriui rrept por... krenarishte shpirt njeriu.Miku im Daniel ...

Drita Lushi: Kur vdes nje Burrë si Daniel Gazulli së pari qajnë miqtë e tij

Kur vdes një njeri, së pari qajnë e lotojnë familjarët e tij.Kur vdes nje BURRE si Daniel Gazulli qajnë miqtë e tij, para familjareve, sepe Ai dinte të ishte nje MIK i mirë, i dashur, i paqtë i gjendshëm, fjalembel e zemërmirë.Nuk dua të shkruaj data lindjeje dhe vdekjeje, sepse njerez te tille jane te pakufizuar nga koha, nga vitet, njerëz te tillë duhet të mbahen mend gjithmone në kujtesë, pa data , sepse ata do jenë gjithmonë aty, ne ...

Timo Mërkuri: Kur ikën një mik

Qysh në orët e para të mëngjezit, Agim Mato më dha lajmin e hidhur , mësuar në fb, të ikjes së Daniel Gazullit!Nuk e di pse, por e besova menjëherë këtë . Jo aqë nga toni serioz me të cilin mu tha, por nuk di pse, vetë qënia ime e përthithi këtë lajm dhe u vu në alarm nga helmi i tij, duke dëshmuar kështu vërtetësinë .Unë do jem shumë i lumtur sikur të jem gabuar, sikur lajmi të jetë i rremë dhe do ju ftoja dhe juve në këtë ...

Krist Gjinaj: I madhi Daniel Gazulli‏

Shumë njerez harrojnë dashurin dhe vleren e Atdheut, harrojnë ujin e ëmbël që buron nga krojet e pasterta të Atdheut , e cka është edhe me tronditese është ajo se njeriu mendon se vetem fjala Atdhe i përmbush të gjitha dhe mjafton vetem deklarat , e puna e mundi , ku mbeti??Mirpo, fjala është fjalë, ndersa puna është punë.Të punosh për të miren e Atdheut dhe të kombit do të thotë të punosh me shpirt e zemer dhe dashuri, të punosh pa e perdorurë politiken sepse ...

Kolec Traboini: Kambana e Zotit për mikun tonë kish ra...

Gjithçka mund të shkruash për Danielin veç fjalën vdekje jo për besë. Nuk ka të bëjë vdekja me Danielin. Ishte teper vital në fjalën e tij ndaj nuk mund të mësohemi me idenë se ai nuk mund të shkruaj më. Ishim mësuar ti lexonim shkrimet e tij të cilat më së shumti kishin pathos atdhetar, ngulmonin në nxjerrjen në evidencë të traditave kombëtare por edhe në fushë të letërsisë. Padyshim kur vinte fjala për Gazullorët pasioni i tij ishte ...

Krist Gjinaj: Daniel Gazulli - Jetëshkrim ( 4.10.1944-12.11.2012)

Jam i sigurtë se im’amë, e mira, do të kishte heqë dorë nga ajo lojë e ngatrrueme me tim atë, që më solli në jetë, po ta kishte dijtë ç’kalvar do të kalonte i biri. Ishte saktësisht ora 13:45 e datës 4 tetor 1944 kur unë qava për herë të parë, e thonë se qava shumë, sikur parandjeja që e ardhmja që më priste do të ishte as ma pak e as ma shumë, po një rrugë mundimesh të pafund...

Daniel Gazulli: Motra ia goditi

Ishte Pashkë, pothuej fundi i vitit të parë në shkollën fillore.Si gjithë fëmijtë kurreshtarë, ndalesha e lexoja çdo gja.Edhe kur shkoja në Kishë me gjyshin, lexoja shkrimet mbi varre.Gjyshi ndalej pothuej gjithmonë tek varri i familjes, një varr i naltë prej guri të gdhendun, gjithë ornamente, me dy dhoma varrimi; nxirte kutinë e duhanit dhe dridhte një cigare, duhan Sheldie, ai ma i miri. Mandej e linte cigaren pranë ...

Daniel Gazulli: Portreti i saj

Tanush Martinin në qytezën e vogël të Blianës e quenin pothuej te gjithë “Poeti”. E pra ai nuk kishte publikue kurrë një poezi. Të vetmet krijimi poetike ishin disa tekste kangësh që ia kërkonin kompozitorët për në Festivalin e Rrethit apo atë të Fëmijëve mbasi kishin kompozue muzikën. Thuhej se ishte i vetmi në gjendje të shkruente poezi që t’i përshtatej muzikës.Vërtetë do ta gjeje gjithmonë në shoqni poetësh e prozatrorësh ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora