E shtune, 25.09.2021, 05:06 PM (GMT+1)

Kulturë » Ypi

Edison Ypi: Doktori te 10

I ra te fiket Doktorit?! E cfare se i ra te fiket Doktorit?! A s'eshte edhe Doktori njeri si gjithe njerezit? Ku eshte cudia? Ke sa te duash njerez qe lindin te fikur e vdesin te vdekur...

Edison Ypi: Sulova Socjaliste

Ç'janë ata male me Devoll te këmbët ?Cilët janë ata trima që jetojnë atje ?A e shkrepin pushkën ?A e zhgrrapsin penën ?A e ngasin parmëndën ?Nga Dumreja deri në rrëzë të Tomorrit, nja 30 e ca katunde, male, kodra, pyje, përrenj, liqere, shtrihet e shtriqet, e ulet e ngrihet, madhështorja Sulova...

Edison Ypi: Atdheri

Atdheri është një vend banorët e të cilit nuk mburren me prezenca por me mungesa: Me Historinë që nuk e njohin. Artin që s'ja kanë haberin. Lavdinë që nuk e meritojnë. Trimërinë që nuk e kanë.Atdheri është vendi ku shtëpitë janë Kisha dhe Teqè, banorët janë murgj dhe dervishë që gjithë kohës meditojnë për pandehma...

Edison Ypi: Dy Nëna

Na ishin dy Nëna shqiptare. Njëra nga Jugu, tjetra nga Veriu. Të dyja fshatarka. Të dyja të ëmbla. Të dyja të urta. Të dyja të buta. Të dyja të bukura. Por edhe të vrënjtura dhe të hidhura dhe me rrudha, sepse të gjalla.Ajo nga jugu ishte e zakonëshme nga jashtë, e jashtëzakonëshme nga brenda...

Edison Ypi: I am from Kalaja e Dodës

-Nga je ?-I am from Kalaja e Dodës.-Çfarë di për Kalanë e Dodës ?-Kalaja e Dodës, është një parajsë natyrore me njerëz energjikë, tejet punëtorë, dhe dramatikisht të varfër. Me ajër të pastër, dimër të ashpër gjysmën e vitit mbuluar nga dëbora, ujra rrjedhës, pyje dhe kullota të bukura si nëpër ëndërra. Babai im bashkë...

Edison Ypi: Pekmez

Kam dy shishe me pekmez. Njërën e mora në Bishnicë. Tjetrën në Krrabë. E para e ka pekmezin të hidhur. E dyta, të ëmbël. Kur i provoi një amvisë, tha: Nuk janë pekmez. Të kanë gënjyer. Flaki.Ku të gjej Pekmez të mirë ?Pse jo në Dardhë e tatëpjetë, Sinicë e përposhtë, nëpër një...

Edison Ypi: Brother Jack

Sipas Jack Goldfarb, shqiptarët dhe hebrejtë janë gjeografikisht larg, por në pikëpamje të hapsirës që zënë, sa janë numerikisht, fatit historik, dhe në disa këndvështrime të tjera, me njëritjetrin - ngjajnë.Madje, shqiptarët dhe hebrejtë, jo thjesht ngjajnë, por duke mos pasur pranë vetes të tjerë si vetja, ngjajshmëria në distancë...

Edison Ypi: Magelan në Roskovec

Pasi je dehur me bukuritë e Beratit, ke rastin të shkosh të shijosh një mijë e një mahnitje të tjera: Skraparin, Tomorrin, 2 Lapardhatë, Gramshin, del në Kolonjë nga Guri i Miçanit, vete në Përmet te Teqeja e Alipostivanit etj. etj.Por nuk je në ëndërr ku gjithçka është e mundur...

Edison Ypi: Ti që ikën

Shqipëria është plot me shenjtëri manastiresh, magji' kishash, legjenda shenjtorësh, shpella heremitësh. Ti që ikën dhe s'ke frikë se mallkimi i tyre do të ndjeki në fund të Botës, s'je shqiptar. Je stërkopil turku.Nëpër katundet shqiptare ka njerëz të urtë që kanë zgjedhur të bëjnë...

Edison Ypi: E quajta Derr, s'i bëri asnjë përshtypje!

E quajta Derr, s'i bëri asnjë përshtypje.I thashë Kafshë, s'i lëvizi qerpiku.I radhita një varg me epitete kundërmonjëse si kaka, shurra, bajga, nuk u tund.Pastaj ja zbraza n'lule t'ballit fishekun e fundit mespërmes kafkës. I thashë ti je Sharlatan. Meazallah.Budallait që kam fatkeqësinë ta njoh, i është tiposur...

Edison Ypi: Kopilat e gjyshit tim

Kopilin e parë të gjyshit tim e takova te Ura e Dragotit;-S'ka njeri në Luginën e Vjosës të mos e njohë gjyshin tënd, tha. Ishte serioz, autoritar, i drejtë, dhe qefli i madh. Unë jam, dhe për nder e kam që jam, kopil i gjyshit tënd.Afër Piskovës një mesoburrë me një hundë të madhe sa një kalli misri...

Edison Ypi: Kisha ku isha

Erdhën nga an' e anës ustallarët më të mirë për t'a ndërtuar sa më madhështore Kishën. Zbrazën veglat, sharrët, sqeparët, gozhdët, te vëndi që iu duk më i përshtatshëm. Kur erdhën të nesërmen për të nisur punën, veglat nuk i gjetën ku i kishin lënë, por më poshtë, në një vend tjetër më në thellësi të luginës. Po kështu...

Edison Ypi: Koncert

Sapo hyn në atë Kanion, provon ca mornica në lëkurë, fërgëllim të trupit, rrënqethje të shpinës, ndjehesh si në korridorin hyrës të Teatrit ku po shkon me pa një çfaqje të rrallë me skena mahnitëse dhe aktorë virtuozë që e ke pritur gjatë, dhe më së fundi, rasti fatlum erdhi...

Edison Ypi: Ik në shtëpi

Po zbrisja nga Guri i Kamjes.Kur s'kisha bërë as 1 kilometër, anës rrugës një djalë te të tridhnetat me një çantë në sup ikte teposhtë.Ndala dhe e pyeta nëse dëshironte të vinte me makinë për ku ishte nisur.Më falenderoi. Hyri, u ul.Shkonte në Pogeadec. Ishte nga një katund i thellë i Gorës...

Edison Ypi: Kinge Mitrovicalie

Një Gentleman si unë nuk mundet me e lën me vujt sharmanten, inteligjenten, seriozen, t'hirshmen, Kingen Mitrovicalie Kimete Berisha.Nuk mundem un me e lën Kingen Mitrovicalie me e hum rrugën mes pyllit të habitjeve plot me ujq dhe çakaj, mes shkurreve të...

Edison Ypi: Si ta kuptosh që je komunist

Të bësh si i ditur, si patriot i thekur, si nacionalist i regjur, si vigjilent, të shpartallosh armiq e tradhëtarë, të japësh këshilla, të gjitha këto duke u fshehur pas pseudonimit, s'je asgjë tjetër përpos një derr komunisti që se ke shokun.T'ja hedhësh në kurriz të gjitha fajet apo të falenderosh për të gjitha...

Edison Ypi: Tim Xhilaga

Me veshje, gjeste dhe muhabete, djemtë dhe vajzat e Tiranës mundoheshin t'i binin sa më tepër në sy njëritjetrit në Xhiro.Ai që nuk merakosej aspak për të rënë në sy, madje as dilte në Xhiro, e megjithatë shquhej më tepër se të gjithë, ishte Tim Xhilaga.Duke parë me vështirësi televizionet italiane, si dhe ndonjë revistë, të

Edison Ypi: Tefta

Tefta ecte si kalë, tundej si mushkë.Tefta i shoqëronte hapat e mëdhej me kërrusje të thella para dhe prapa si bëjnë malësorët që e kalojnë jetën duke u hedhur nga një shkrep në tjetrin.Shumica ishin të mendimit se Tefta ishte qelbësirë.Por kishte edhe që thoshin se Tefta ishte pocaqi'.Dhe të tjerë që ngulmonin ...

Edison Ypi: Shkartisje

Meqënse nuk shkulen edhe po tua mbash në lule të ballit, që të vazhdojnë të jenë po ata por me të tjera cilësi, prerja dhe ndërrimi i kokave me njëritjetrin, pra shkartisja e kokave, duket e vetmja zgjidhje.Për të dalë nga bataku ku kemi ngecur, për ti dhënë fund pritjes së pafundme për rezultat të...

Edison Ypi: E dashur Bishnicë

Më raftë pika që s'të kam njohur më parë.Në fakt, këtë herë, nuk u nisa për te Ty. U nisa për të dalë nga Mokra në Gramsh duke kaluar në Kukur. Ishin kallauzët që më ndihmuan rrugës ata që më thanë se për të arritur në Kukur duhej të kaloja nëpër Bishnicë. Ç'ësht' e vërteta, kallauzët s'lanë fjalë të mirë pa thënë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora