E merkure, 30.11.2022, 05:35 PM (GMT)

Kulturë » Ypi

Edison Ypi: Password

Passwordin "jenitëgjithëgomerë", pra Passwordin plot me veshë të gjatë, samar, bisht që tundet, thundra, e kam shum qef. Është Password inspirues që të degdis menjëherë në labirintet e errëta të psikes shqiptareske. Duke qënë me shumë gërma dhe me simbole, edhe Guglli e pranon me qef këtë Password. Por nuk guxoj...

Edison Ypi: Budallai

Budallain që ishte aq budalla sa për asgjë nuk mendonte dhe asgjë nuk dinte të bënte, e kërkonin me qiri në cilin katund rënkonte, në cilin pyll kulloste, me cilën dhi bënte qef, e quanin njeri me mendje të kthjellët, me shpirt të pastër, me ndërgjegje të pandotur, bolshevik të lindur, proletar të paepur...

Edison Ypi: Çukovi

Çukovi s'kishte asgjë shqiptare. As prej Vermoshi as prej Konispoli. As prej Devolli as prej Divjake. As prej Gramshi as prej Ndroqi.Çukovi ishte si i ardhur nga Azia, nga stepat, trojkat, tajgat, tundrat.Çukovi ishte aq i sovjetizuar sa, ta dëgjoje, të dukej sikur po flisje me...

Edison Ypi: Bakllava

Ta bëra bakllavanë me petë të holla dhe të buta si mëndafsh, ta poqa në ngjyrë vishnje, merre haje, gjakedhjam, tha furrxhiu duke më treguar me krenari tepsinë plot me thela si pridha të ëmbël dhe të shijshëm.Duke vajtur në shtëpi me bakllava ndër duar, rrugës njerzit më shihnin me dyshim...

Edison Ypi: Bardhuli

Fshati i Bardhulit ka kodra të buta me forma femrash, lumë, ara të mbjella, ullinj, shumica e shtëpive të reja, të tjerat të ndrequra, kopështe të sistemuara me gardhe të bukura me hardhira. Rrugica bosh. Kanë ikur në kurbet. Katër a pesë lokale.Gdhihu, ngrysu, mbars gruan, rrit kalamajtë; jeta e Bardhulit ...

Edison Ypi: Vegime

Me sy mbyllur lexova një libër të mirë. Me sy hapur pashë në një vitrinë librin e palexueshëm të një spiuni të ndyrë.Me sy mbyllur pashë një djalë që i bëri një vajze një kompliment të bukur. Me sy hapur pashë një djalë që i tha një vajze "qeke derr femre"...

Edison Ypi: Shitem

Po të më blejë e djathta, në emër të konservatorizmit, seriozitetit, vlerave, me britma patetike si ekstremist majtist dhe revolucionar i paepur, do tund dheun, do ja shkul së majtës dhëmbë e dhëmballë. Si fanatik i pamposhtur, si militant i zjarrtë konservativ, do ti xhvas Shqipërisë ç'të mundem. Do ngre lart një flamur me shkabë...

Edison Ypi: Dora te koburja

Nuk vuaj më. Tani e kam të qartë. Si zgjidhen problemet. Si të mos më ndali zemra. Si të mos më bjerë damllaja. Tash e tutje ka ku më vete mendja, ka ku më shkon dora. Te koburja.Koburen e mbaj gjithmonë pranë. Kudo ku jam, kudo ku vete, koburen kurrë...

Edison Ypi: Pllaqì

Rrugës për në Korçë lokalet janë plot me mendimtarë lokalë, aristotela, platona, konfuca, sokrata, shekspira, frojda, dostojevska. Gjithologët autodidaktë, profesor-doktorat e improvizuar që i kanë shndrruar lokalet në auditorë në natyrë, para tavolinave me kafe, raki, mëlçi, mish, peshk, birrë...

Edison Ypi: Pranvera

Pranvera konservative po përforcon dyshimet e frikëshme sipas të cilave nëse konservativët e së shkuarës sonë kanë qënë sadopak të ngjajshëm me konservativët e sotëm, kurvi paska qënë zgjedhja më e mirë.Pranvera psikiatrike ka shtuar dukshëm numurin e shqiptarëve...

Edison Ypi: 11 Prilli, data kur ngordhi një vampir

Gëzojuni o shqiptarë 11 Pridhit, kësaj date kur ngordhi një vampir.Gëzohu ti i lodhuri dhe i sëmuri i internimeve e burgjeve që rrëke lotësh të nxehtë t'i çanë faqet gjatë dhjetra viteve.Gëzohu ti o fshatar, se një copë tokë e ke.Gëzohu edhe ti malësor, se një shtëpi e ngrite...

Edison Ypi: Faleminderit o plehra

Më i mrekulluar se para çdo vepre arti, qëndroj i shushatur para malit me plehra me ngjyra që ka grumbulluar në oborr pastruesja.Ke qef ta shohësh;Në një kuti kartoni gjysma e djathit që duket i freskët, është flakur.Nuk kuptohet nëse qumështi nga kutia e kartonit është pirë apo derdhur...

Edison Ypi: Shporrje

Prej ca kohësh më shkaktonte ankth sita.Erdh' e u trash ky ankth derisa u kthye në dëshpërim që nuk do ma largonte dot as një oqean me kamomili trazuar me një kontinent sheqer.Ndoshta s'do ta kuptoja kurrë ç'po më ndodhte...

Edison Ypi: Cene

Një gramshak ndezi një qiri. Pas pak qiriu u fik. E provoi disa herë me shkrepse, çakmak, eshkë. Meazallah. Prej asaj dite nuk ndezi dot asgjë Shkakun e këtij ceni e mësoi pas shumë vitesh: Gjyshi nga nëna kishte hedhur në erë një Kishë në Myzeqe.Një durrsak sot e kësaj dite ka neveri...

Edison Ypi: Të humbësh me sukses

Llomotit sa më tepër kundër partisë. Që të jesh sa më i besueshëm, llomotitjen bëje në stilin "kush të do të rreh".Kafen pije gjithmonë me të njëjtët miq. Bindeni njëritjetrit se jeni më të mirët, më të squtët, më interesantët, jeni ajka, jeni krema. Me të tilla stuhira masturbative brenda filxhanit të kafes, pakngapak do...

Edison Ypi: Tuç Zyma

Tuç Zyma jetonte në ishull. Ishulli i Tuçit kishte 1 banor. Banori i vetëm i ishullit të Tuçit ishte vetë Tuçi.Ishulli i Tuçit ishte garazhi i shtëpisë së tij. Nga garazhi i Tuçit ku të mahniste Xhaz-i dhe Blues-i, deri te trotuari i Rrugës Fortuzi ku të tmerronte çizmja e ushtarit, as 10 metra, ishte oqeani që ndante...

Edison Ypi: Sizifi Rinush Idrizi

Mësuesi i Letërsisë Rinush Idrizi hynte në klasë si dikush që vjen nga larg, furishëm, me frymëmarrje të shpejtuar, që haberin e mirë do ta sjelli patjetër, gjallë a vdekur, si Maratonomak, dhe dilte nga klasa si Sizif, i pakënaqur që shkëmbin e rëndë sa herë e ngrinte lart aq herë i rrokullisej teposhtë...

Edison Ypi: Yxhym

Yxhym mbi kë të mundni, mbi kë tu zërë syri qorr, kë tu kapi veshi shurdh, kë tu thotë truri i kalbur.Mallkoni, shani, shpifni, intrigoni, inxhinierët, mjekët, shkrimtarët, diplomatët, ambasadorët.Kurvi do lëvizi në varr nga qefi ...

Edison Ypi: Ky koc

Ky koc jetën plot vuajtje nuk e këmben me asnjë rehati banale, meskine, mediokre.Ky koc e konsideron Fat që është inxhinier dhe nuk bëri shkollim letrar që do t'ja kishte vrarë kënaqësinë që i jep shpallja brendësisë së tij përmes të shkruarit bukur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora