E enjte, 08.12.2022, 12:26 AM (GMT)

Kulturë » Ypi

Edison Ypi: Zero Nder

Zero idealizëm, zero nder, zero principialitet, zero frymëzim, zero përkushtim, zero talent, zero përmbajtje, zero stil.Paradë e shëmtuar e pandershmërisë, fukarallëkut të mendjes, mediokritetit, mungesës së fantazisë, kreativitetit...

Edison Ypi: Kemi Kaubojsa

Sipas një përfytyrimi idilik gjërësisht të përhapur ndër shqiptarë, Bariu është një pisanjos, i cili, në zhegun e gushtit mban kanotjere leshi në mish, ndërsa në dimër kur bie breshëri e shiu e fryn suferina, futet në zgavrën e qymyrtë të një lisi të djegur nga rrufeja, mblidhet brenda gunës kutullaç, mban një kërrabë me grremç metalik në majë...

Edison Ypi: Vend Aromatik

Devollinjtë janë të treshë. Mirpo devollinjtë nuk përdorin gotë, ujin ta japin në pirun.Në hapësirën; Kamëz, Ishëm, Fushkuqe, Milot, Laç, Mamurras, Krujë, Kamëz, thikat në fyt, sqeparët pas kokës, janë më të shpeshtë se drurët anës rrugës.Në burgjet e diktaturës lebërit kanë qënë nga më qëndrestarët, më...

Edison Ypi: Nga bundrrat e Tiranës tek Majlinda e punës

Ta pranosh ftesët për të vajtur në promovimin e njërit nga librat e shumtë që ka autor, kopertinë, çmim, por s'ka energji, s'ka magji, s'ka asgjë - je aq budalla sa më mirë gjej një çengel, ngule në tavan, merr një litar, lyeje me sapun, dhe gjithçkaje jepi fund.Ta pranosh ftesën që të vjen me rasti...

Edison Ypi: Sulltan Shishtaveci

I largët, i ftohtë, verior, malësor, kufitar, nuk lihet pa u pa Shishtaveci.Shqiptari që nuk shkon me pa Shishtavecin nuk është shqiptar, është parazit, zvarranik, kërrmill, vemje, krimb, bacil.Rruga për në Shishtavec nis në lindje të Kuksit.Humnera shkëmbore ku gjarpëron rruga drejt...

Edison Ypi: Kryetar Alizot

Kam 3 kandidatura për Kryetar të Partisë Demokratike.Kandidatura ime e parë për Kryetar të Partisë Demokratike është Fejzi Alizoti.Burrë Shteti madhështor, nga më të fuqishmit që ka parë historia e Shqipërisë.Fejzi Alizoti i bëri të gjitha shkollat në Shqipëri, Turqi, Greqi, Rumani...

Edison Ypi: Mozaik me Gjak

Një babi me çupën adoleshente për dore.-Cilët janë ata xhaxhat atje lart mbi Muzeun Kombëtar o babi?Janë pështirosja estetike dhe historike më e ndyrë dhe më e pështirë që më bën të vjellë sa herë e shoh, o bija ime. Në këtë pocaqi me...

Edison Ypi: Vendi im

Vendi im është i tëri një makth tronditës pafundsisht i bukur. Është e mërkurë, por të duket e premte. Pas së enjtes vjen e marta. E hëna zgjat tre javë. E shtuna dhe e djela mungojnė me vite ose nuk vinë kurrë. Kodrat i bien flautit. Liqeret luajnë në Harpë. Erërat në violinë. Lumi krrusur mbi piano. Interneti nuk është shpikur...

Edison Ypi: Shën Oseku

Diku në Shqipëri ndodhet një Mbretëri me 70 mijë Mbretër.Nuk është përrallë.Në Mbretërinë në fjalë, 100 hektarë e tëra, secili prej 70 mijë Mbretërve ka nga një Harem të madh me 200 Mbretëresha.Pra 70 mijë Mbretërit mbarsin 14 milionë...

Edison Ypi: Frida

Ka ca kohë, dikush që edhe po t'ja mbaja ment emrin nuk meriton t'ja shkruaj këtu, në tentativë për të thënë diçka se si duhet të jenë ministrat e sotëm shqiptarë, solli shembullin e Vaso Pashës që kishte arritur të bëhej Guvernator i Libanit.Nuk dimë asgjë mbi cilësinë e qeverisjes së Libanit nën hyqmin e...

Edison Ypi: Koka ime

A ka gisht koka ime në marrëzinë që më rrethon e më kërcënon ?Kokës i duhet bërë një kontroll.Vajta në laborator.Më thanë të heq nga trupi sendet metalike, çelsa, monedha, karta magnetike të mos u fshihej memoria.Si mund t’u fshika në pak minuta karta e identitetit që e kam krijuar...

Edison Ypi: Zotniu

Zotniu nuk është ky legeni që mbahet për serioz dhe rren në Fejsbuk.Zotniu i vërtetë pëlqen ose nuk pëlqen, komplimenton ose refuzon.Zotniu që shpif, intrigon, trillon, nuk është Zotni, është llum, është pështirosje.Zotniu që është Zotni, i di mundësitë dhe aftësitë e veta, është i vetmjaftueshëm, është i durueshëm...

Edison Ypi: Kapitalizëm sipas kurvit

Të rinj të panumurt të veshur e të mbathur, të ngrënë e të pirë, që kanë mbaruar edhe shkolla, madje që kanë edhe diploma, por janë aq gdhë sa s'dinë ta tregojnë qartë një adresë të thjeshtë apo çfardo vendndodhje...

Edison Ypi: Sulova Socjaliste

Ç'janë ata male me Devoll te këmbët ?Cilët janë ata trima që jetojnë atje ?A e shkrepin pushkën ?A e zhgrrapsin penën ?A e ngasin parmëndën ?Nga Dumreja deri në rrëzë të Tomorrit, nja 30 e ca katunde, male, kodra, pyje, përrenj, liqere, shtrihet e shtriqet, e ulet e ngrihet, madhështorja Sulova...

Edison Ypi: Atdheri

Atdheri është një vend banorët e të cilit nuk mburren me prezenca por me mungesa: Me Historinë që nuk e njohin. Artin që s'ja kanë haberin. Lavdinë që nuk e meritojnë. Trimërinë që nuk e kanë.Atdheri është vendi ku shtëpitë janë Kisha dhe Teqè, banorët janë murgj dhe dervishë që gjithë kohës meditojnë për pandehma...

Edison Ypi: Dy Nëna

Na ishin dy Nëna shqiptare. Njëra nga Jugu, tjetra nga Veriu. Të dyja fshatarka. Të dyja të ëmbla. Të dyja të urta. Të dyja të buta. Të dyja të bukura. Por edhe të vrënjtura dhe të hidhura dhe me rrudha, sepse të gjalla.Ajo nga jugu ishte e zakonëshme nga jashtë, e jashtëzakonëshme nga brenda...

Edison Ypi: I am from Kalaja e Dodës

-Nga je ?-I am from Kalaja e Dodës.-Çfarë di për Kalanë e Dodës ?-Kalaja e Dodës, është një parajsë natyrore me njerëz energjikë, tejet punëtorë, dhe dramatikisht të varfër. Me ajër të pastër, dimër të ashpër gjysmën e vitit mbuluar nga dëbora, ujra rrjedhës, pyje dhe kullota të bukura si nëpër ëndërra. Babai im bashkë...

Edison Ypi: Pekmez

Kam dy shishe me pekmez. Njërën e mora në Bishnicë. Tjetrën në Krrabë. E para e ka pekmezin të hidhur. E dyta, të ëmbël. Kur i provoi një amvisë, tha: Nuk janë pekmez. Të kanë gënjyer. Flaki.Ku të gjej Pekmez të mirë ?Pse jo në Dardhë e tatëpjetë, Sinicë e përposhtë, nëpër një...

Edison Ypi: Brother Jack

Sipas Jack Goldfarb, shqiptarët dhe hebrejtë janë gjeografikisht larg, por në pikëpamje të hapsirës që zënë, sa janë numerikisht, fatit historik, dhe në disa këndvështrime të tjera, me njëritjetrin - ngjajnë.Madje, shqiptarët dhe hebrejtë, jo thjesht ngjajnë, por duke mos pasur pranë vetes të tjerë si vetja, ngjajshmëria në distancë...

Edison Ypi: Magelan në Roskovec

Pasi je dehur me bukuritë e Beratit, ke rastin të shkosh të shijosh një mijë e një mahnitje të tjera: Skraparin, Tomorrin, 2 Lapardhatë, Gramshin, del në Kolonjë nga Guri i Miçanit, vete në Përmet te Teqeja e Alipostivanit etj. etj.Por nuk je në ëndërr ku gjithçka është e mundur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora