E merkure, 07.12.2022, 10:45 PM (GMT)

Kulturë » Ypi

Edison Ypi: Kuçeder

Vajte 87?! Rrofsh. Po sikur  s’po më besohet ! Duken pak për një si ty që ke parë e ke bërë aq tepër.Mos  harro se je kusureshë. Ke kusure për të larë dhe për të hequr. Prandaj duhet të...

Edison Ypi: Ganimete

Të parin pyeta të vrënjturin Maksin. Maksi tha se edhe ai ishte fort i interesuar ta dinte ku është apo ku ka qënë ajo barraka e pisët ku Ti dhe nëna jote varët vetet disa ditë pas internimit në një katund të Myzeqesë aty kah...

Edison Ypi: Pa Ty

Pa Ty jam Dhimbje pa ulërimë; Muzg pa trishtim; Muze' pa kryevepra; Shenjt' pa mrekullira; Zog' pa qiej; Liqer pa Lasgush; Manastir pa myshk; Ep' pa zanë; Ag' pa aurorë; Perëndim pa lindje; Kishë pa kryq; Kryq pa...

Edison Ypi: Kryevepër

Ndodhi brenda një muzgu të mahnitshëm pranveror. Nga ata që ta hedhin Qiellin mbi kokë. Nga ata të cilët, pas dehjes, në fund fare, në formë pyetjeje, të kujtojnë fatkeqësinë e pashmangshme; Me këtë hov që kanë marrë...




Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora