E shtune, 28.05.2022, 09:59 PM (GMT+1)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: Camaj, Koliqi dhe shërbimet sekrete

E lexova shkrimin “Mite të rreme” të Auron Tares. Duke sjellë fragmente nga dosje të CIA-s, Tare përpiqet të na bindë se dy shkrimtarë të njohur të letërsisë shqipe, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, na paskan punuar për shërbime sekrete, të cilat gjatë kohës së Luftës së Ftohtë kishin qëndrime armiqësore...

Blerim Latifi: Strategjia e Pashiqit është e gjallë dhe në veprim

Ivo Banac, historiani i famshëm kroat, profesor në Yale University, paska vdekur dy ditë më parë. Libri i tij “Çështja nacionale në Jugosllavi- origjina, historia, politika” përbën ndoshta studimin më të mirë shkencor për periudhën midis dy luftërave botërore në Jugosllavi. Një pjesë e studimit i kushtohet edhe...

Blerim Latifi: Konfuzioni

Në vitin 2004 filozofi gjerman Jurgen Habermas kishte botuar një libër me titull “Perëndimi i përçarë”. Në atë libër Habermas ekzaminonte hendekun që sa vinte e zgjerohej midis Bashkimit Europian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës rreth çështjeve të politikës globale. Shkëndija e përçarjes së madhe midis tyre ishte ...

Blerim Latifi: Sami Frashëri, marksisti i parë shqiptar

Me 18 qershor të vitit 1904, në Stamboll, vdiq Sami Frashëri, njëri nga ideologët më të rëndësishëm të Rilindjes Kombëtare Shqiptare. Kemi lexuar shumë mbi kontributin e tij në Lëvizjen Kombëtare Shqiptare, e më pak për kontributin e tij, poashtu të madh, në zhvillimin e mendimit iluminist në...

Blerim Latifi: Kultura e frikës dhe ikja në të kaluarën

Kriza e ekonomisë globale e para disa viteve dhe pandemia aktuale Covid-19, e kanë krijuar një klimë globale të pasigurisë dhe të skepticizmit. Ajo që mendimtari francez, Dominique Moisi, e quan “gjeopolitikë e emocioneve”, sot dominohet nga kultura e frikës.Kjo është kulturë e frikës nga e tashmja...

Blerim Latifi: Drama e fundit në Teatrin Kombëtar të Tiranës

Kjo dilemë u zgjidh në mëngjesin e hershëm të 17 Majit 2020, kur ekskavatorët e rëndë të Bashkisë së Tiranës, nën sigurinë e forcave të policisë së shtetit, filluan të rrënojnë ndërtesën e Teatrit, e ndërtuar tetëdhjetë e ca vite më parë, mbi bazën e një projekti të ideuar nga një arkitekt italian...

Blerim Latifi: Atdhetarizmi i Ukshin Hotit buronte nga besnikëria e tij filozofike

Me 16 Maj të Vitit 1999, i burgosuri më i madh politik në Europën e asaj kohe, Ukshin Hoti, do të nxirrej nga Burgu i Dubravës, për të mos u ditur kurrë më për fatin e tij. Natyrisht, Beogradi zyrtar e di shumë mirë se çfarë ka ndodhur me filozofin shqiptar, por tash e sa vite vazhdon të mos flas për këtë krim...

Blerim Latifi: Adem Jashari, Martir i fesë… Shqiptari

Paskan reagu shpejt vahabistat. Për ta mbulu dhe relativizu poshtërsinë e katër zyrtarëve të Medresesë "Isa Beu" të Shkupit, të cilët nën tingujt e turbofolkut serb, e shanin dhe ofendonin Adem Jasharin, i paskan kërku ndihmë këtij "katolikut radikal" që të dalë me një video ofenduese për Adem Jasharin...

Blerim Latifi: Logjika partizane e të menduarit

Logjika partizane e të menduarit: çdo gjë që bën prijësi ynë ështe e drejtë dhe po ndodhi të mos jetë e drejtë është e justifikueshme; çdo gjë që bën prijësi i atyre është e gabuar dhe po bëri diçka të drejtë, ajo është ose e parëndësishme ose meritë e vjedhur. Bota e logjikës partizane të të menduarit është...

Blerim Latifi: Tri shtyllat e kastriotizmit

1. Shqiptarët duhet t'i qëndrojnë besnikë vetëm një aleance, Aleancës me Perëndimin!2. Fuqia e një populli qëndron tek uniteti i barabartë i forcave të brendshme të tij! Skënderbeu, si komandant i Lidhjes së Lezhës, konsiderohej si primus inter pares (I pari ndër të parët).3. Ëndrra për...

Blerim Latifi: Ai u lind me 6 Maj

Ai u lind me 6 Maj, në Ditën e Shën Gjergjit, prandaj i dhanë emrin Gjergj. Ishte aq i pathyeshëm në beteja dhe për këtë e krahasuan me Aleksandrin e Madh. 25 vite ishte tmerri i osmanëve, të cilët, pas vdekjes, ia morën eshtrat për t'i mbajtur si hajmali të fatit ; ata luteshin para eshtrave të tij. Ai i bëri shqiptarët popull histori...

Blerim Latifi: Tri gabimet intelektuale të Blerim Rekës

E lexova një koment të Blerim Rekës mbi vendimin e djeshëm të Gjykatës Kushtetuese. Në pak paragrafë, që përmban teksti i tij, doktori shkupjan i drejtësisë bën tri gabime esenciale intelektuale.Gabimi i parë: Kushtetuta nuk është roman, thotë Reka. Teza..

Blerim Latifi: Leksioni hebraik për problemin e amnistimit të krimeve të luftës

Simon Vizentali, si i burgosur në kampet naziste të shfarosjes, të vendosura në Poloni, një ditë, bashkë me disa të burgosur të tjerë, dërgohet në një spital nazist për t’i kryer disa punë. Aty, në një kthinë, takohet me një ushtar nazist, i cili është duke vdekur nga plagët e rënda që i ka marrë gjatë luftimeve...

Blerim Latifi: Kjo është kapela që kam mbajtur gjatë luftës në Koshare

Kjo është kapela që kam mbajtur gjatë luftës në Koshare. Gjatë qëndrimit disa ditor në Papaj të Tropojës, derisa po sterviteshim shpateve afër Malit Shkelzen, kapela që e kisha më parë, më ra në një gropë të thellë. Kur u kthyem në bazë e morra një tjetër, por nuk gjeja gjilpërë për ta qepur emblemën në të...

Blerim Latifi: Militantët!

Ka dy lloje të militantëve: militantë besimtarë dhe militantë klientelistë. Të parët vrapojnë pas liderit sepse besojnë se ai është i mbrrimë, i dërguar nga Zoti a kush e di çfarë fuqie misterioze; të dytët vrapojnë pas liderit sepse besojnë se prej tij mund të marrin ndonjë shpërblim a favor material. Të parët janë fanatikë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora