E shtune, 28.05.2022, 09:15 PM (GMT+1)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: Dita e zezë e 13 korrikut

Për të gjithë ata që duan ta deformojnë historinë dhe ta minimizojnë figurën historike të Azem Bejtës, kapedanit të maleve të Kosovës, ja faktografia e dhënë nga njëri prej historianëve më kompetentë ndërkombëtarë të Ballkanit, Oliver Jens Schmitt, në librin e tij më të fundit "Ballkani në shekullin XX...

Blerim Latifi: Rast i pashembullt në analet e diplomacisë

Ministrja Gërvalla ka bërë shumë gabime prej se është vënë në krye të diplomacisë tonë. Fjalimi i saj në Këshillin e Sigurimit, ku foli për bombardimin e Beogradit nga gjermanët në vitin 1941, ishte pa sens diplomatik dhe meritonte gjithë kritikat që mori. Intervista e saj në gazetën zvicerane...

Blerim Latifi: "Ndërhyni me trupa tokësorë në Kosovë"

Edgar Morin është një nga filozofët më simpatikë të Francës. Dje i paska mbushur plot 100 vjet jetë. Autor i mbi 90 librave nga fusha e filozofisë dhe shkencave sociale, ai ende vazhdon të shkruaj dhe të merret me problemet e aktualitetit. Një mendje briliante që duket sikur nuk do t'u nënshtrohet ligjeve të biologjisë...

Blerim Latifi: Si lindi Miti i Mollës së Kuqe?

Njëri nga librat më interesantë të shkruar për historinë e Perandorisë Osmane, është libri “Konstantinopoja - Qyteti i ëndrrave 1453- 1924”, i Philip Mansel. Aty e gjejmë edhe shpjegimin për origjinën e njërës prej metaforave politike, e cila vazhdon ende të qarkullojë në mesin tonë. Kjo është metafora politike e Mollës së Kuqe...

Blerim Latifi: Profecia e Hegelit për Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Viti 1822. Në Universitetin e Berlinit, Hegeli u flet studentëve për historinë botërore. Mes tjerash ai thotë: Krejt çfarë ka mundur të arrihet në rrafshin e ideve, tanimë është arritur. Në këtë kuptim, historia botërore ka përfunduar. Një student ngrihet dhe e pyet : - z.profesor, e kujt i përket e ardhmja? Hegeli i përgjigjet...

Blerim Latifi: Polemika e parë shqiptaro-serbe në historiografi

Dy peshkopë nga Ballkani kishin filluar grindjen historiografike për origjinën etnike të Skënderbeut. Njëri ishte peshkopi boshnjak Tomko Marnaviç, i cili kishte botuar një libër të shkurtër në të cilin përpiqej të “faktonte” origjinën sllave të Skënderbeut, dhe tjetri ishte peshkopi shqiptar Frang Bardhi...

Blerim Latifi: Historia nuk fillon me qeverinë Kurti

Në kohën e gazetave të printume budallallëqet e militantëve partiakë dëgjoheshin njëherë në katër vite, edhe atë në audienca të kufizuara. Tash, në kohën e rrjeteve sociale, budallallëqet e tyre marrin vëmendje të përditshme dhe mbarë kombëtare. Kjo po e transformon natyrën e vetë demokracisë, nga një regjim...

Blerim Latifi: Bosnjëzimi i Kosovës

Qëllimi i Serbisë nuk është thjesht Asociacioni i Komunave Serbe. Është qëllim më ambicioz. Është qëllimi i bosnjëzimit të Kosovës. Problemi ynë është se këtë projekt ne po e kuptojmë veç në terma politiko-administrativ, e nuk po e shohim dot dimensionin kulturor të tij. Serbia po investon shumë në bosnjëzimin...

Blerim Latifi: Liturgji në kishën e Millosheviqit në Prishtinë!

Nuk është e rastësishme hiç pse Kisha Ortodokse Serbe ka zgjedhur 10 qershorin për të mbajtur liturgji në kishën e Millosheviqit në Prishtinë. 10 qershori është data e themelimit të Lidhjes së Prizrenit, organizatës së parë kombëtare shqiptare.10 qershori është data e fillimit të largimit të ushtrisë e policisë...

Blerim Latifi: Një dëshmi interesante nga gazeta britanike në pranverën e vitit 1903

The Illustrated London News, revista e parë politike e ilustruar në botë, në prill të vitit 1903, kishte botuar një artikull me titull “Ataku i Mitrovicës”. Në artikull, duke iu referuar korrespondentit të Reuters-it në Stamboll, tregohet se si bajraktari i Prekazit, Ahmet Delia, kishte mobilizuar 5000 njerëz për të kundërshtuar...

Blerim Latifi: Harresa është falje e heshtur e krimit

E priti për 22 vjet drejtësinë për pesë djemtë e saj të masakruar në Mejë, por drejtësia nuk erdhi kurrë. Sot, me vdekjen e saj, ajo, për herë të fundit, na e përkujtoi tragjedinë e saj dhe të qindra e qindra nanave të tjera shqiptare, anë e kënd Kosovës, bijtë e bijat e të cilave i vranë veç pse ishin shqiptarë dhe donin të jetonin...

Blerim Latifi: "Jemi gati kundër Rusisë"

Kjo deklarata e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës se "jemi gati kundër Rusisë", më kujton një ngjarje që tregohet se ka ndodhur në kohën e Jugosllavisë së Titos:  Kur Bashkimi Sovjetik e kishte pushtuar Çekosllovakinë në vitin 1968, në një fshat të Drenicës (emri i njohur për...

Blerim Latifi: Normandi, 1944, Dubravë, 1999

Shkrimtari i famshëm francez Zhan Pol Sartri shkruan se “fashizmi nuk përcaktohet nga numri i viktimave që shkakton, por nga mënyra se si i vret ato”. Kur në qershor të vitit 1944, trupat aleate bënë zbarkimin e madh në Normandi të Francës, nazistët urdhëruan njësitë e SS-ve që t’i pushkatojnë të burgosurit...

Blerim Latifi: Ideologji të mbrapshta antishqiptare

Në vjeshtën e vitit 1912, kur filloi Lufta Ballkanike, ushtritë serbe, pa ndonjë qendresë serioze, e pushtuan Kosovën. Nga Merdarja deri në Shkup, nga Mitrovica deri në Prizren, ato kryen masakra nga më mizoret mbi shqiptarët. Qëlluan dy hebrenj, reporterë lufte, Leon Trocki dhe Leo Freundlich...

Blerim Latifi: Jugonostalgji!

Kjo dashnia e papërmbajtur e disa kosovarëve për Palestinën është edhe trashëgimi e Titos, pra jugonostalgji. Më së paku ka të bëj me dhimbjen për viktimat e pafajshme të konfliktit izraelito-palestinez. Lexoni artikujt e Rilindjes të viteve '60 e '70 dhe do ta shikoni sesa janë të ngjashëm me këta tipat...

Blerim Latifi: Ai zgjodhi lavdinë e atdheut të tij

E kishte në duar gjithë lavdinë e fuqisë më të madhe të kohës, por ai zgjodhi lavdinë e atdheut të tij. Dhe në vend të nënshtrimit të popujve tjerë, ai zgjodhi të mbronte popullin e tij nga nënshtrimi. E dinte se një ditë forca e trupit dhe e mendjes do t'i tretej në dhe, por shembulli që do të linte pas do t'i shërbente...

Blerim Latifi: Të gjitha krimet e kryera në Kosovë gjatë luftës në një thes!

Derisa homologët e saj merren me luftën për të siguruar vaksina për qytetarët e tyre, ministrja jonë e punëve të jashtme merret me urrejtjen e saj personale për kundërshtarët e saj politikë. Derisa homologët e saj bëjnë ç'është e mundur për ta mbrojtur vendin e tyre në arenën ndërkombëtare, madje edhe në çështje kur nuk kanë të...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora