E hene, 05.12.2022, 02:00 AM (GMT)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: Sot nuk është një ditë e randë veç për Ukrainën

Prej tri dekadash Perëndimi, në veçanti Bashkimi Europian, ka jetuar në gjumin e ëndrrave kantiane për paqen e përhershme.Zhurma e predhave të hedhura këtë mëngjes mbi Kiev nga Rusia, shënon zgjimin nga ky gjumë, të cilin e përbindëshat autokratikë e shfrytëzojnë prej vitesh për t'i mobilizuar...

Blerim Latifi: Gjeniu gjerman që nxori shqipen nga pluhuri i harresës

Gottfried Wilhelm Leibniz, filozofi dhe matematicienti gjerman, një ndër mendjet më gjeniale në historinë e mendimit njerëzor, pak vite para vdekjes nisi të interesohej për gjuhën e një populli të braktisur e të harruar nga bota.Midis viteve 1705-1715 ai zhvilloi një këmbim letrash me...

Blerim Latifi: Liria e Kosovës ka qenë e do të mbetet kuq e zi

Bosnja dhe Spanja nuk e njohin shtetin e pavarur të Kosovës, por të dy këto shtete paskan diçka të njëjtë me Kosovën, e që nuk e paska asnjë shtet tjetër në botë, përjashto mikroshtetin e San Marinos në Itali.Të katër këto shtete himnet shtetërore i kanë pa tekste...

Blerim Latifi: Përvjetori i fillimit të Konferencës së Rambujesë

Një nga dimensionet më tragjike të historisë së shqiptarëve të Kosovës është fakti se qysh nga Lidhja e Prizrenit ata ishin të përjashtuar nga tryezat ku vendosej për fatin e tyre. Kongresi i Berlinit (1878), Konferenca e Londrës (1912), Konferenca e Versajës (1919), Konferencat e fundit të Luftë...

Blerim Latifi: Putini po ndjek të njëjtën rrugë si Hitleri

Historia politike e njerëzimit na tregon se është në natyrën e shteteve të mëdha krijimi i zonave të influencës jashtë territorit të tyre.Ajo çfarë po bën Rusia aktualisht është një përpjekje e madhe për të rifutur nën influencën e saj të plotë territoret e ish Bashkimit Sovjetik. Ukraina...

Blerim Latifi: Edhe njëherë për Rugovën dhe vendin e lënë bosh prej tij

Në fillim të veprimtarisë së tij politike Rugova kishte një sens të hollë të realitetit historik dhe atij aktual. Ai e dinte se shumë herë gjatë historisë ne kishim pësuar disfatë, jo se nuk kishim dashur të luftonim, por se nuk kishim miq dhe nuk njiheshin çështjet tona nga diplomacia ndërkombëtare...

Blerim Latifi: Sot Rusia është një shtet i pastër autokratik

Kur kishte rënë komunizmi, për një kohë të shkurtër shumë kush kishte besuar se edhe Rusia do të futej në botën demokratike. Me ardhjen e Putinit në pushtet, kjo ëndërr u varros përfundimisht. Sot Rusia është një shtet i pastër autokratik, në të cilin fjalë të tilla si “zgjedhje të lira”, “ndarja e pushteteve”, “liria e...

Blerim Latifi: As në tokë, as në qiell

Në vitin 1991, kur plumbat e parë të luftërave ndëretnike në Jugosllavi tanimë ishin shkrepur, në Hagë ishte organizuar një konferencë ndërkombëtare për të shpëtuar Jugosllavinë nga dezintegrimi i përgjakshëm. Konferenca dështoi, sepse obstruksionet e Millosheviqit u trajtuan gabimisht nga...

Blerim Latifi: Ditëlindja e Intelektualit

Fundi i shekullit XIX. Tensionet midis Francës dhe Gjermanisë vazhdojnë të jenë të mëdha. Komanda ushtarake franceze ka “zbuluar një tradhtar në radhët e saj”. Oficeri Alfred Dreyfus akuzohet dhe nxirret në gjyq për tradhti të lartë ndaj Francës. Akuzohet se u ka dhënë...

Blerim Latifi: Komunistët, falsifikatorë të paskrupullt të historisë

Se brenda regjimit komunist në Shqipni ka ekzistuar një qëndrim negativ, paragjykues e nënçmues ndaj shqiptarëve të veriut e të Kosovës, gegëve, siç quhen shpesh, dëshmohet edhe nga kjo ballinë libri.Libri i kushtohet Lidhjes së Prizrenit, ndërsa në ballinë të tij janë paraqitur figura luftëtarësh nga jugu i Shqipnisë...

Blerim Latifi: Puna e pakryer e lirisë

A e keni pa, të gjithë sot flasin për rrezikun e ndikimit rus në Kosovë, por askush nuk flet se si ndodhë ky ndikim. I përmendin lajmet e rreme e broçkulla të ngjashme, por e harrojnë apo nuk duan ta përmendin instrumentin kryesor përmes të cilit ushtrohet ky ndikim...

Blerim Latifi: Revolucionet filozofike që ndodhën në transhetë e luftës

“Për Serbinë, nisma “Ballkani i Hapur” është zgjidhje më e mirë sesa integrimi evropian, sepse nuk do të duhej të hiqte dorë nga lidhjet me Rusinë dhe Kinën… Ballkani i Hapur, si një zgjidhje e detyruar për shkak të ngërçit në integrimin europian, i jep vendit tonë mundësinë të lidhet me rajonin...

Blerim Latifi: Diplomaci e forcës!

Serbia e kërkon Asociacionin, por nuk i ofron asgjë Kosovës në këmbim. Madje nuk lë ditë pa e përmendur se nuk do ta njoh kurrë pavarësinë e Kosovës. Kjo nuk është dialog. As negociatë. Është diplomaci e forcës. Bashkimi Europian, i mbetur në duart e burokratëve të pavlerë të Brukselit, kërkon Asociacionin...

Blerim Latifi: Bob Dole - Monument i përjetshëm në memorien tonë historike

Ishte viti 1990. Një vit më parë Serbia me tankse kishte hequr autonominë e Kosovës të vitit 1974. Gjatë dimrit të atij viti rrugët e Kosovës ishin përgjakur nga dhjetëra shqiptarë të vrarë nga policia që ishte urdhëruar t'i shtypte me dhunë demonstratat e tyre. Mijëra e mijëra punëtorë ishin përzënë nga vendet e tyre...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora