E premte, 02.12.2022, 10:19 PM (GMT)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: Ndarjet sektare prodhojnë urrejtje

Ndarjet sektare brenda organizatave pothuajse gjithmonë janë traumatike, prodhojnë shume mllef dhe urrejtje, e cila duket sikur nuk shterron kurrë.Janë të panumërt shembujt historikë që na e konfirmojnë këtë.Në historinë e Islamit e kemi ndarjen sektariste midis sunive e shiive. Edhe sot...

Blerim Latifi: Mosekzekutimi i pagave për mësuesit është marrëzi

Mosekzekutimi i pagave për mësuesit në fund të muajit është marrëzi, pa asnjë dyshim.U tha se një gjë e tillë e paska edhe një bazë ligjore. Por janë disa situata morale kur rregulla ligjore dhe drejtësia nuk përputhen me njëra tjetrën, i kundërvihen njëra tjetrës, dhe kjo me pagat e mësuesve bën plotësisht pjesë në këto situata...

Blerim Latifi: Debati filozofik mbi rrënjët e të keqes

Filozofia, qysh prej kohëve të hershme të saj, është marrë me çështjen e "rrënjëve të së keqes".Prej nga vjen e keqja?Kush e shkakton atë?A janë rrënjët e të keqes brenda natyrës njerëzore, apo në mënyrën e ndërtimit të shoqnisë njerëzore?Përgjigjet në këto pyetjet përbëjnë atë që njihet si antropologjia filozofike...

Blerim Latifi: Mitologjia serbe ka ardhur duke u përforcuar

Escobar u tha në Beograd: Duhet ta harroni narrativën "Kosova është Serbi". Të shumtë ishin ata që mendonin se pas vitit 1999 shoqëria serbe do të fillonte një proces reflektimi e çlirimi nga mitologjia e Kosovës, diçka të ngjajshme me denazifikimin gjerman...

Blerim Latifi: Politika është vazhdim i luftës me mjete të tjera

Ndërsa sa i përket kriterit historik, duke i mohuar krimet e kryera në Kosovë nga shteti serb, Beogradi synon të anashkalojë kriterin që i jep legjitimitet pavarësisë së Kosovës: shtypjen historike të shqiptarëve të Kosovës nga regjimet e ndryshme serbe...

Blerim Latifi: Disa gra e mbrojnë nënshtrimin e gjinisë së tyre

15 përqind e atyre që e kanë mbështetur fushatën për futjen e hixhabit në shkollat publike, paskan qenë të gjinisë femrore.Kjo po ma kujton atë që e thotë Bernard Lewis, historiani i famshëm i Lindjes së Mesme:Janë tri grupe të grave me qëndrime të ndryshme rreth emancipimit të gjinisë tyre.Disa gra e...

Blerim Latifi: Intelektuali quhej Salman Ruzhdie

Pranverë e vitit 1999. NATO ka filluar sulmet mbi caqet e ushtrisë serbe për të ndaluar fushatën e krimeve të saj mbi popullin shqiptar në Kosovë. Millosheviqi jep urdhërin fatal: spastrimin total etnik të Kosovës. UÇK e mbetur pa armatime bën të pamundurën të rezistojë. Kosova ndodhet në orën...

Blerim Latifi: Lexoni shqipe ma shumë!

Tertulliani ka qenë njëri ndër shkrimtarët më të hershëm në literaturën teologjike kristiane. Ka jetuar nga viti 155 deri në vitin 220 të erës së re, në atë që sot përbën shtetin e Tunizisë.Ka shkruar në latinisht për të gjitha çështjet teologjike që e preokuponin kohën e tij. Në kontekstin e këtyre çështjeve ai...

Blerim Latifi: Historia tragjike e çikave të Kosovës

Dikur nuk i lejonin me shku në shkollë, pastaj, në një kohë tjetër, i helmonin në shkolla, pastaj erdhi një kohë kur i vrisnin, i masakronin e i përdhunonin, e sot, sot në liri, po duan t'i zezojnë, t'i mbulojnë, t'i arabizojnë, t'u vënë në ballë shenjën e të qenit pronë e burrave primitivë...

Blerim Latifi: Doktrinat e nacionalizmit serb

I kanë të gjitha të drejtat, si asnjë pakicë tjetër në botën demokratike. Gjuha e tyre është gjuhë zyrtare e Kosovës, por përsëri serbët e Kosovës janë të pakënaqur. Nuk e njohin shtetin që i trajton kaq mirë.Pse?Është krejt e qartë: nuk duan të jetojnë si pakicë etnike...

Blerim Latifi: Stop shtypjes religjioze të grave!

Paramendojeni situatën: pas luftës Dukagjin Lipa kthehet me gjithë familjen në Kosovë. Ditë prej ditësh ai fillon të shoqërohet me një imam vahabist. Imami dikur e bindë se fëmijët e tij duhet t'i rris sipas sheriatit. Vajzën me emrin Dua duhet ta mbulojë me shami. Kështu Dua e vogël rritet me edukatën se nuk ka...

Blerim Latifi: Konflikti i ngrirë

Një leksion vazhdimisht na e jep historia e diplomacisë: ajo është reaktive, e jo proaktive; vihet në lëvizje vetëm pasi të ketë filluar zjarri diku. Ka qindra shembuj historikë që e konfirmojnë këtë.Në mesin është edhe shembulli ynë. Po të mos fillonte zjarri në Kosovë në vitin 1998, shekulli 21 do të na gjente me...

Blerim Latifi: Besimi kryesor fetar i kosovarëve është Amerika

Nuk e di nëse është histori e vërtetë apo e sajuar, por domethënia e saj flet shumë për raportin tonë psiko-politik me Amerikën.Historia u përket viteve '90 të shekullit të kaluar.Kryetarët e degëve të LDK- së ishin mbledhur në Prishtinë. Do të takoheshin me Rugovën, i cili sapo ishte kthyer nga...

Blerim Latifi: Nga libri i kujtimeve të një kohe të zymtë

Ishte janari i vitit 1994. Një janar i thatë, por i acartë, deri në kulm. Unë isha 15 vjeçar dhe shkoja në gjimnaz. Serbët na kishin dëbuar nga objekti i gjimanazit në Skënderaj dhe ne ishim detyruar që mësimet t'i mbanim në objektet e shkollave fillore në fshatra. Mua më kishte rënë të shkoja në atë të Klinës së Epërme...

Blerim Latifi: 'Shqipnia e Vogël'

Kjo është harta e asaj që quhej "Shqipnia e Vogël", ose "Zona e Lirë e Komunës së Prekazit". Hasan Prishtina, në një gazetë të Tiranës, e quante “Republika e Prekazit”. Për një vit rresht ajo qëndroi në këmbë duke mbajtur jashtë ushtarët, xhandarët dhe taksidarët e Serbisë. Gazetat e Beogradit...

Blerim Latifi: Shqiptarët nuk e zbuluan emancipimin e femrës përmes komunizmit

Kjo fotografi që po qarkullon në internet, e demanton këtë pikëpamje. Në të shihen një grup vajzash të vogla, nxënëse të një shkolle shqipe në Kërçovë. Fotografia i përket qershorit të vitit 1944. Fustanet e tyre me shqiponjën dykrenore janë të dizajnuara sipas konceptit të shkollës kombëtare, të zhvilluar në ato vite nga shkodrani i madh Ernest Koliqi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora