E shtune, 03.12.2022, 06:03 AM (GMT)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: Filozofia sot

Gjithmonë mbi filozofinë ka rënduar një pyetje e vështirë, pyetja pragmatike: Në çka konsiston dobia e filozofisë?Në këtë pyetje ka pasur përgjigje të shumta, por këtu do të ndaleshim në dy prej tyre. Një përgjigje thotë se dobia e filozofisë nuk ekziston, tjetra thotë të kundërten, pra që filozofia është e dobishme. Këto ...

Blerim Latifi: Terrorizmi është e kundërta e heroizmit

E lexova rrëfimin e një gruaje, të cilën Kalifi i ISIS-it Abu Bakr Al Bagdati e kishte mbajtur si skllave personale, për një kohë të gjatë. Rrëfimi i saj autentik flet për muajt e fundit të Bagdatit. I mbetur pa pushtet dhe me organizatë të shpartalluar, ai i kishte vënë vetes një synim të vetëm: të shpëtoj kokën e tij, me çdo kusht...

Blerim Latifi: Ndryshimet psikopolitike pas 6 tetorit

Aktivizimi i madh i diplomatëve perëndimorë, ende pa u ndërtuar qeveria e re e Kosovës, duket qartë se ka për qëllim të imponojë agjendën e parë, me të cilën do të merret kjo qeveri. Në thelb të kësaj agjende është dialogu me Serbinë. Krejt ato gjëra që partitë politike kanë premtuar gjatë fushatës elektorale, detyrimisht...

Blerim Latifi: Tito, Vuçiçi dhe Ne

Dikur Tito, duke luajtur me dinakëri lojën “edhe me Lindjen, edhe me Perëndimin”, ia kishte dalë ta bëjë Jugosllavinë një faktor të respektuar në gjeopolitikën e Luftës së Ftohtë. Sot, presidenti serb Aleksandër Vuçiç po synon ta bëjë të njëjtën gjë me Serbinë. Dhe, deri me tani, duket se i ka punët mire në këtë drejtim...

Blerim Latifi: Mbi Fishtën

Sot e pashë që shumë njerëz, në faqet e tyre në facebook, e paskan përkujtuar Gjergj Fishtën, i cili është lindur me 23 tetor. Padyshim Fishta është një intelektual dhe shkrimtar shumë i rëndësishëm në historinë e kulturës shqiptare, rreth të cilit është ...

Blerim Latifi: Vija fatale e Ballkanit

Njerëzit e Ballkanit, gjatë gjithë historisë së tyre, kanë vuajtur prej një lloji fataliteti gjeopolitik. Ky fatalitet ka të bëjë me faktin se për shekuj me rradhë Ballkani ka qenë një zonë kufitare mes botëve të Lindjes e Perëndimit, të cilat përplaseshin pamëshirë midis tyre në këtë zonë. Orgjina e kësaj drame historike i ka rrënjët thellë në histori...

Blerim Latifi: Zani im do të jetë zani juaj

Të nderuar qytetarë të Kosovës!Ata që më njohin dhe ata që më kanë përcjellur në shkrimet dhe qëndrimet e mia publike, e dinë se :Unë e them, atë që e mendoj!Unë e mbroj, atë që e besoj!Dhe ajo në të cilën besoj është Atdheu Ynë i Përbashkët, Kosova...

Blerim Latifi: Katastrofa më e madhe njerëzore në histori

Sot njerëzimi kujton 80 vjetorin e fillimit të Luftës së Dytë Botërore, katastrofa më e madhe njerëzore në histori. Llogaritet se në këtë konflikt humbën jetën mbi 75 milionë njerëz, anë e mbanë botës. Për shqiptarët e Kosovës kjo luftë ishte shembull i fatit në fatkeqësi, sepse po të mos ndodhte kjo luftë, sipas marrëveshjes serbo- turke...

Blerim Latifi: I zhdukuri i parë i Luftës në Kosovë

Në ditën ndërkombëtare të të zhdukurve, kam zgjedhur të përkujtoj të zhdukurin e parë të Luftës në Kosovë, Idriz Idrizin nga Prekazi. Ka qenë mirëmbajtës i objektit të shkollës fillore të Prekazit. Me pagën e vogël që merrte mezi e mbante familjen e tij, por varfëria ekstreme asnjëherë nuk ia kishte cenuar mirësjelljen dhe urtësinë që kishte...

Blerim Latifi: Çubrilloviqi dhe të korruptuarit e sotëm

Pas postimit që bëra për Ramë Bllacën, postim në të cilin përmenda edhe Projektin serb të shpërnguljes së shqiptarëve, të hartuar nga Vaso Çubrilloviqi me 1937, kam marrë me dhjetëra e dhjetëra pyetje nga qytetarë të ndryshëm, të cilët kërkojnë më shumë shpjegime rreth këtij plani. Është vërtet e habitshme sa pak njihet libri i Çubrilloviqit tek ne...

Blerim Latifi: Gjesti i Ramë Bllacës

Nuk janë vetëm veprat e jashtëzakonshme që e bëjnë dikë hero! Janë edhe gjestet që kur bëhen në momente vendimtare, e ngrisin dikë në nivelin e heroit. Një gjest i tillë lidhet me Ramë Bllacën, i cili sot pak njihet, sidomos nga gjeneratat e reja.Dhe cili është gjesti i Ramë Bllacës?...

Latifi: Strategët e Beogradit dhe snobët e Tiranës

Politika udhëhiqet nga interesat e të sotmes dhe ato të së ardhmes. Interes i të sotmes është fuqizimi ekonomik dhe demokratik i Kosovës dhe Shqipërisë, në mënyrë që nesër të realizojmë qëllimin e hyrjes në civilizimin perëndimor. Një gjë është e sigurt: ksenocentrizmi, vetëpërbuzja nuk e ...

Blerim Latifi: Rexhep Qosja rrugës për në Sham

Të krahasosh investigimet e sotme të Policisë së Kosovës rreth grupeve të dyshimta që derdhin në Kosovë financat e rrjeteve terroriste, me persekutimet e shqiptarëve nga policia sekrete e Rankoviqit është njëkohësisht huqje intelektuale dhe pandershmëri morale. Është marrëzi...

Blerim Latifi: Xhemijeti i Ri

Në analizat e shumta që sot bëhen mbi origjinën e radikalizmit islamik në Kosovë, rëndom theksohet ideja se kjo origjinë lidhet me vitet e pasluftës kur në Kosovë vërshuan kushedi sa organizata arabe, të cilat, së bashku me ndihmat për një shoqëri të shkatërruar, sollën edhe ideologjitë e tyre...

Latifi: Lavdrim Muhaxherin e prodhuan hoxhallarët

Tash e 15 vjet në xhamitë e Kosovës në mënyrë të papenguar është predikuar fanatizmi fetar islamik. Ky lloj predikimi tanimë i ka arritur efektet e veta: ka prodhuar militantë, si puna e Muhaxherit dhe shokëve të tij. Përgjegjësinë më të madhe për këtë e bart në radhë të parë Bashkësia Islame...

Blerim Latifi: Ateizmi, Filozofia dhe Europa

Një nga testet themelore përmes të cilit një shoqëri dëshmon se është modernizuar dhe është europianizuar është pikërisht trajtimi i ateizmit, jo si krim politik e moral, por si një qëndrim intelektual i bazuar mbi një të drejtë themelore individuale që është epashkëputshme nga tërësia e të drejtave dhe lirive tjera të njeriut ...

Blerim Latifi: Partitë fajtore për rritjen e ekstremizmit

Grupet radikale po synojnë ta nxjerrin islamin nga xhamitë. Ka indikacione se prapa tyre qëndrojnë shërbimet inteligjente, ruse e serbe. Që propaganda e tyre të jetë efikase ndikon faktori ekonomik dhe rënia sistematike e cilësisë në arsim. Një faktor tjetër padyshim është vetë politika. Rexhep Qosja ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora