E shtune, 26.11.2022, 08:05 PM (GMT)

Kulturë » Mërkuri

Timo Mërkuri: Të dua moj…qëne…

Është  varg i një kënge shumë të njohur  iso-polifonike, madje i një kënge shumë të suksesëshme, e cila këndohet  e përpunuar, nga këngëtarë shumë  të njohur të skenës shqiptare. Dikush mund të thotë se, do jetë një varg i rastësishëm, një lapsus në këngët tona, duke patur ...

Timo Mërkuri: Mjalti në hoje

Është i njohur fakti që, poezia lirike, si një ndër krijimet më të lashta letrare, me fillesë qysh në kohën kur njeriu filloi të mendojë dhe të flasë, fillimisht vetëm këndohej me  lirë( prej nga e ka origjinën edhe emri i saj), duke u bërë kështu  indirekt edhe  ...

Timo Mërkuri: Ndoshta vjen të hënën…

Si erdhi kjo e shtunë që nuk është e shtunë?E heshtur.Dhe heshtja është hymn i vetmisë. Akrepat e orësngjajnë si kërcuj shkurresh, të djegura në shpat mali.Luhaten nga era.Po prapë mbeten në vend ...

Timo Mërkuri: Vrasja e Kostandos dhe myslimanizimi

Fshati N. është një fshat malor që ron vetëm me blegtori dhe me trimëri.Tokë buke, s’ka fare, po të përjashtojmë këtu bahçet reth shtëpive ku mbillnin pak zarzavate e shumë pemë. Për këtë arsye bukën e siguronin ose duke tregëtuar bulmetërat ...

Timo Mërkuri: Borxhi i pashlyer

Leximi i poezisë “Borxh ajrit” të F.Terziut të botuar në datën 21.04.2013, kushtuar poetit Ali Podrimja, më  gjeti në rileximin për të disatën herë të vëllimit poetik “Lum Lumi”.  Do ta kisha kaluar në heshtje edhe këtë poezi, të cilës, si shumë të tjera ...

Timo Mërkuri: Kutia me paparunë dhe …skica

Thuhet se…një ditë, një lypëse e moshuar, i zgjati dorën dhe i lypi lëmoshë një zotërie, që po shëtiste i menduar asaj ane. Plaka lypëse e zgjati dorën instiktivisht dhe po instiktivisht bëlbëzoi formulën e zakonëshme të lypjes, ndoshta edhe duke ...

Timo Mërkuri: Çgroposja e thesareve të fjalës

…mahnitje…mahnitje.Kjo është ndjenja që më shoqëroi gjatë gjithë kohës së hulumtimit të gazetës “Demokratia”…Me këto fjalë e fillon Odise Kote pasthënien e tij librit të tij studimor “Demokratia”, shkollë e gazetarisë shqiptare”., ...

4 Poezi nga Timo Mërkuri

Heshtni pak, ju lutem. Kjo valë detiqë vjen kokëulur, si një çupëz fajtorendoshta,diçka do të na thotë. … Një valë erdhidhe fshiu me shaminë e bregut stërkalat si lot. Ditëpreri.Kush është mbytur sot?...

Timo Mërkuri: Kaltërsirat e një arti

…që me duar dashurish/duhet ti afrojmë pranë vetes/Sa herë që lexoj poezinë e Fatos Arapit, më duket se eci brigjeve të Jonit…a-Dhe brigjeve të Jonit të rrethon kaltërsia nga çdo anë…U krodha në ujrat e Jonit/ në ngjyrat dhe dritat e tij/…dhe ndjej/neper shpirtin tim/si rryma  ...

Timo Mërkuri: Shtrati popullor i një poezie moderne

Që Fatos Arapi është një poet modern në letërsinë shqipe, për këtë besoj jemi të gjithë dakort. Po qe se do debatojmë për këtë emër, do debatojmë në se është maja më e lartë, apo maja e dytë për nga lartësia, në këtë vargmal poetik. Por le të rishikojmë ...

Timo Mërkuri: Edhe njëhërë për iso-polifoninë

Nxitjen për këtë shkrim e mora nga një “esse për këngën iso-polifonike”shkruar nga poeti dhe këngëtari pilurjot Kristo Çipa dhe botuar në disa portale me titull “Pse buron nga dheu im, është kryevepër e njerëzimit”.Qysh në krye dua të them se ishte një shkrim plot frymëzim e ...

Timo Mërkuri: Dallgë ndjenjash mbi oqean

Sa herë që nis të lexoj poezinë e Fatos Arapit, më duket se po eci brigjeve të Jonit. Veç jo një ecje, shëtitjeje pranverore, nëpër bulevardet e qytetit tim bregdetar, veshur me kostum e këpucë llustrafinë. Nuk e di pse ndjehem ndryshe në poezinë e tij, në një ecje çapkënçe, domosdo zbathur ...

Timo Mërkuri: Kur vjen batica…

Ka ca kohë, që poeti Agim Mato hedh nëpër portalet e internetit, dallgë poetike që të mrekullojnë.Thua se vjen një baticë poetike, e vonuar disa vite, që vetvetiu në shpirt të shkakton gjithashtu, një baticë ndjenjash e kujtimesh. Që të mrekullon, jo aqë nga tema “vetëm” Joniane, se sa nga ...

Timo Mërkuri: Poeti që vjen edhe duke ikur

1-…edhe poeti iku. Si qindra mijra të tjerë. Ndoshta edhe më keq se ata që ikën me anie apo ata që kapërcyen klonet me gjëmba. Sepse poeti iku me skaf, duke shtuar kështu rrezikshmërinë e ikjes. Ne që jetojmë në brigjet e detit, e dimë mire, se ikja e një skafi nga bregu ...

4 Poezi nga Timo Mërkuri

Është një emër në varrezat e qytetit timku kalojmë kokëulur.Jo vetëm nga dhimbja.Këtu heshtin burrat.Hesht era. Veç deti përbrilëkundet si një vajtore në vajin e mortite me zhaurrimën e dallgëve si një rënkim që del nga shpirtipërmënd emrin e njeriut,që haroi vetveten për të mbrojtur jetimët ...

Timo Mërkuri: Kojrillat…dëshmojnë krimin

1-Titulli i këtij romani, natyrshëm të kujton poezinë e bukur të Frederik Shilerit “Kojrillat e Ibikut”. Ose më saktë, mua mu kujtua kjo poezi, ndaj qysh në momentin që e mora librin në dorë, të printuar, në vënd të një“mirëseardhjeje” të zakonëshme, e përshëndeta me vargjet e poezisë së Shilerit;- Të ngjatjetoj tufëz e lirë/ për mua je ogur i mirë…

Timo Mërkuri: Një kartolinë për Drita Lushin

Duke lundruar në internetin e shqetësuar nga teoria e të ashtuquajturës përmbysje e botës, sipas kalendarit Maja, u afrova në brigjet e portalit “Zemra Shqiptare”të datës 20.12.2012, ku në limanin Kulturor të saj, më priste një cikël poetik i Drita Lushit. Një cikël plot dashuri për njeriun, për jetën. Një cikël plot dritë e ngrohtësi. Si për ti thënë lexuesit, “detar” të  ...

Timo Mërkuri: Nuk do të gjesh një Atdhe tjetër

Atë ditë që në Tiranë mbritën eshtrat e ish mbretit, vdekur mote të shkuara, nuk e di se ku, atë ditë, tek unë në Sarandë, mbriti shpirti i shkrimtarit Faruk Myrtaj, që jeton në mërgim. Nuk e ndoqa dot fatin e eshtrave të të vdekurit, se në duar më përpëlitej shpirti i të gjallit. Një shpirt i plandosur e i palosur në dyqint e ca faqe të librit “Atdhe’ tjetër”, që më ...

Timo Mërkuri: Poeti që merr…fundo

Pak e dinë se jeta e Agim Matos ka kaluar mes privimeve sociale dhe shoqërore, duke u detyruar të kryejë punë nga më të rëndomtat, për vet karakterin klasor të sistemit që lamë pas. Arrestimi dhe dënimi politik i të jatit, i solli si pasojë heqjen e të drejtës së botimit. Ndonëse ai pohon me sinqeritet se…”nuk guxova të bëhem disident…
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora